ישר מן הטאבון

ישר מן הטאבון

הגעגוע לעבר ולפשטות, יחד עם האמצעים שמספקת הטכנולוגיה בת זמננו, מחזירים את הטאבון המסורתי לשימוש ביותר ויותר מדינות מערביות, עשירות ודשנות. הטאבון של המאה ה-21: כל היתרונות

מאת: שחר בן-פורת (צילומים: באדיבות ניגא שף)
Designer סגנון חיים

לפני קרוב ל-30 שנה נכנס אל בית הוריי התנור המודרני ביותר שהמציאו בני האדם: המיקרוגל. אותו מכשיר חימום, שיש המתעקשים כי הוא יודע גם לבשל, הפועל על בסיס גלי מיקרו. במשך שנים ארוכות הוא שימש אותנו לחימום הארוחות, בעוד שהכנתן נשמרה בקפדנות לתנור הביתי, מודרני לא פחות, העובד על חשמל.

לפני שנתיים, שנים רבות אחרי שעזבתי את בית הוריי, עשיתי מעשה, שבעבר היה עבורי בגדר חילול הקודש: הוצאתי את המיקרוגל מהבית. בן זוגי שיחיה היה מאושר, אבל אני עברתי ימים ארוכים של ארוחות חמות למחצה, עד שהתרגלתי לעובדה שחימום האוכל בתנור ממושך יותר, ולכן צריך להיערך בהתאם (או לחמם את האוכל על הכיריים). כך או כך, בסופו של דבר למדתי להסתדר בהצלחה רבה גם ללא המיקרוגל.

אל מול כל זה, מסקרן ואף מעט מתסכל לחשוב על האפשרות לבצע עוד שינוי במטבח הביתי, ולהכניס אליו טאבון. מסקרן, משום המעלות של הטבון, שעוד מעט נפרט אותן; מתסכל, משום שבדירה השכורה בה אנו גרים, אין סיכוי – או מקום – להכניס טאבון. ולא שאנחנו לא רוצים.

כאן ובראש העמוד: סדרת טאבונים מבית המותג ALFA

הטאבון כמחולל אווירה

המחשבות והרגשות הללו החלו לבעבע בתוכי בעת הביקור בביתו של השף ארז קומרובסקי. המפגש נוצר לרגל ההשקה בישראל של ליין הטאבונים למטבח הביתי של המותג האיטלקי Alfa Professional, אותו מייבאת לישראל חברת ניגא שף For Home. הטאבון המודרני, שעובד על גז, עשוי נירוסטה ועלותו כמה עשרות אלפי שקלים, הוצב בחזית ביתו של קומרובסקי, מטרים ספורים מטאבון מסורתי הרבה יותר, עשוי כולו חימר. בשעות בהן שהיתי במקום, שניהם עבדו בו-זמנית, מספקים לא רק את ההזדמנות להשוות בין השניים, אלא גם ליהנות מהאוכל שמתבשל בתוכם.

למי שאינו לגמרי מבין את ההבדל בין טאבון לבין תנור, הנה הסבר קצר: הטאבון הוא למעשה תנור עשוי חימר, שצורתו היא צורת חרוט עם פתח מעל ליציאת העשן, ובבסיסו מקום להניח את העצים, השבבים, הפחם ואף הגללים של בעלי החיים, אשר משמשים ליצירת האש. הצורה של אותו טאבון נמוכה ועגולה, והוא מצטיין בפיזור החום כמו גם בשמירה עליו. באופן מסורתי, משמש הטבון לאפיית לחמים מסוגים שונים, וכיום עושים בו שימוש גם להכנת פיצות, פוקאצ'ות ופיתות. ההבדל בינו לבין תנור הוא בעיקר היסטורי – הטאבון קדום יותר, מהתקופה טרם גילוי החשמל והתפתחות הייצור התעשייתי, בעוד שהתנור המודרני, שלרוב עובד על חשמל, החליף אותו.

ההחלפה הזו, כאמור, אינה מלאה. מעבר לכך שהטאבון עדיין משמש במקומות רבים בעולם, לרוב במדינות מתפתחות, הרי שהוא זוכה לעדנה גם במדינות מערביות, עשירות ודשנות, בהן עולה מעת לעת הגעגוע אל העבר הפשוט, כל עוד חוזרים אליו בתוך מסעדה מעוצבת היטב, כמובן. בהתאם לכך, אפשר למצוא במסעדות שונות בארץ ובעולם את הגרסה המתקדמת של הטאבון המסורתי, הניצב לא פעם במקום בולט במסעדה, כאמצעי לא רק לאפייה אלא גם ליצירת אווירה.

בשנים האחרונות יש ביקוש גדול מבעבר לטאבונים, ואפשר למצוא אותם גם בבתים פרטיים, ולא רק אצל שפים דוגמת קומרובסקי. ליין הטאבונים של החברה האיטלקית בא לתת מענה לאותו קהל המבקש ליהנות מהאפשרויות הטמונות בהכנת אוכל בטאבון. כלומר, מהירות ההכנה וקלות ההכנה, כמו גם האפשרות להרחיב את מנעד האפשרויות. קומרובסקי הפגין זאת היטב בעת השהות אצלו, כאשר עשה שימוש בטאבון לא רק לטובת אפייה אלא גם להכנת דגים ובשר. התוצאה, כדאי לדעת, היתה טעימה במיוחד.

הטאבונים של ALFA עשויים נירוסטה מסוג Forninox, כלומר פטנט רשום של החברה, ויש בהם שכבה כפולה של משטח אבן להכנה אחידה וטובה של האוכל. הם מגיעים לחום של 450 מעלות תוך כחצי שעה, מהירות גבוהה המאפשרת הכנה מהירה של מאכלים שונים.

בכל הקשור לעיצוב שלהם, הטבונים נמכרים במגוון גדלים, גוונים וסגנונות. אם אתם חוששים שעיצוב הגינה שלכם אינו כפרי דיו עבור הטאבון, הסתכלו שוב בצילומים – הם יכולים להתאים את עצמם לכל סגנון בו בחרתם לעצב את החצר והבית שלכם. ואם זה לא מספק אתכם, הוסיפו לו גלגלים, וכך תוכלו לאפסן אותו בין שימוש לשימוש. למרות שאם תשאלו אותי, אין סיבה לאפסן אותו, שכן אפשר ליצור בו אוכל הרבה יותר אטרקטיבי מאשר בתנור הרגיל, שלא לדבר במיקרוגל.


ניגא שף For Home, טל. 09-8301001

תגובות

Comments are closed