לדבר את השפה העסקית בסין – ולהכיר לעומק את תרבותה

לדבר את השפה העסקית בסין – ולהכיר לעומק את תרבותה

בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה פועלות תוכניות לימודים לתואר ראשון ולתואר שני המתמקדות בכלכלות אסיה – כשהבוגרים משתלבים בהצלחה בתפקידים בתחומי השיווק, הניהול והדיפלומטיה

מאת: חוה טרטנר
מוסף סין סחר ועסקים

כבר ב-2012, החליטו באוניברסיטת חיפה שהגיע הזמן לפתוח תוכנית ללימודי תואר ראשון על כלכלות אסיה – וב-2016, נוספה תוכנית לתואר שני לשווקי אסיה. ד"ר יורם עברון, מרצה בכיר בחוג, העומד בראש שתי התוכניות, מספר: "החלטנו לפתוח אותן בעקבות הבנה שקיים צורך ממשי ודחוף בכך – גם ברמת המשק והמגזר הציבורי בישראל; וגם בעקבות דרישה של סטודנטים. הרגשנו שככל שהיחסים בין ישראל לסין מעמיקים, למי שרוצה להשתלב בהם מהזוויות השונות, הן העסקיות והן התרבותיות והדיפלומטיות, דרוש גם ידע ניהולי-כלכלי.

"כך, שילבנו בתוכניות היכרות מעמיקה, לא רק עם שווקי אסיה אלא גם עם ההיבטים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים במדינות אלה; והוספנו את מה שהיה חסר בתוכניות הקיימות ללימודי אסיה – נדבך עסקי והתנסות מעשית שיאפשרו לסטודנטים להשתלב בשוק העבודה".

אילו תפקידים פתוחים בפני הסטודנטים והבוגרים של התוכנית?

"הבוגרים שלנו משתלבים במגוון תפקידים – תפקידי ניהול שונים בארגונים שפועלים במדינות אסיה, אנשי שיווק בחברות וארגונים ציבוריים, ותפקידים בנספחויות מסחריות של ישראל במדינות אסיה".

מה כוללות תוכניות הלימודים?

"הקורסים בחוג שלנו מועברים על ידי מרצים עם רקע מגוון – אנשי אקדמיה מובילים בארץ בלימודי אסיה וסין המודרניות, ומרצים המגיעים עם ניסיון מעשי ועסקי. התוכניות כוללות מגוון רחב של קורסים על פוליטיקה, חברה ותרבות במדינות אסיה, כולל לימודי שפות, קורסים ייעודיים על כלכלות ושווקי אסיה, וקורסים בתחום הניהול, ללא קשר לאסיה.

"המטרה שלנו היא שבוגרי התוכניות ירכשו ידע, כלים ומיומנויות, שיאפשרו להם להתבונן ולנתח בצורה מעמיקה את התהליכים העכשוויים המתרחשים במדינות אסיה; הם יוכלו לדבר את השפה של העולם העסקי שם, ועקומת הלמידה שלהם בחברות ובארגונים שבהם ישתלבו תהיה קצרה. כדי לאפשר להם היכרות בלתי אמצעית עם אסיה, אנחנו שולחים לא מעט סטודנטים, באמצעות מלגות ותוכניות חילופי סטודנטים, למדינות אסיה ואף מאפשרים להם, במסגרת תוכנית הלימודים, להתנסות מעשית בחברות ובארגונים שפועלים בתחום".

היחסים בין ישראל לסין מתהדקים. מדוע? מה הן נותנות זו לזו?

"סין מוצאת בישראל טכנולוגיות, הזדמנויות השקעה, פרויקטי בנייה גדולים ומעורבות בפיתוח תשתיות. השקעותיה ארוכות הטווח מראות שהיא רואה עצמה פעילה כאן לאורך זמן. הישראלים מחפשים בסין הזדמנויות להשקעה, שוק פוטנציאלי גדול ומקורות מימון. כל עוד שתי המדינות יידעו לרכז את היחסים ביניהן בתחום הכלכלי-האזרחי, תוך הבנה של הרגישויות האמריקאיות, שיתוף הפעולה צפוי להמשיך, ואף להתגבר".

קיימות כיום תוכניות שונות למינהל עסקים בדגש על אסיה. במה שונות התוכניות שלכם?

"רוב תוכניות מינהל העסקים מוכוונות אסיה שמות דגש בעיקר על לימודי הניהול, ומעניקות לסטודנטים חשיפה מסוימת לכלכלות אסיה. בתכניות שלנו הדגש הפוך: דגש חזק על לימוד מדינות אסיה, ובנוסף, לימודי ניהול בסיסיים".


החוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה: [email protected]

תגובות