בוסתן ספרדי

בוסתן ספרדי

למרות שספרד אינה נחשבת למעצמת עיצוב, הפכו כמה ממעצביה לשמות בולטים בסצנה הבינלאומית. ארבעה מהם מציגים את האג'נדה המניעה את יצירתם, ומספרים על עיצוב המונע - לפני הכל - מתשוקה

מאת: אורנה גטניו (צילומים: יח"צ חו"ל)
Designer סגנון חיים

בובות מטריושקה בהשראת מייקל ג'קסון, כולל דמויות אייקוניות שגילם בשיריו

בובות מטריושקה בהשראת מייקל ג'קסון, כולל דמויות אייקוניות שגילם בשיריו

 

ספרד ידועה בחופי הים המפורסמים שלה, בסנגריה המשובבת וגם ביצירתיות, המונעת מתשוקה ומהטמפרמנט הים-תיכוני של אנשיה. המסורת האמנותית ארוכת השנים שלה העשירה את העולם בעבודותיהם של ציירים מפורסמים, כמו מירו, פיקאסו ודאלי, אולם היא ידועה גם בתחומי יצירה אחרים, כמו עיצוב. נכון שספרד אינה נחשבת למעצמת עיצוב, אך בהחלט ניתן לחוש בהשפעות המגיעות מהמדינות השכנות, הבאות לידי ביטוי בעבודותיהם של מעצבים מקומיים. למרות שרוב המעצבים בספרד אינם מרבים להשתמש בציוד טכנולוגי מתקדם, הם מעצבים ומייצרים רהיטים, מנורות וחללים

מערכת ישיבה מודולרית, Gala (לחצו להגדלה)

עירוניים, ואף עוסקים בעיצוב חברתי, כמו גם באדריכלות ועיצוב פנים. בסוף שנות התשעים, בהמשך לסדרת אירועים בינלאומיים שנערכו בספרד, כמו האולימפיאדה בברצלונה ותערוכת אקספו בשנת 1992, החל תחום העיצוב המקומי להמריא. אלה היו השנים הטובות של העיצוב הספרדי, שהביאו אותו גם לידיעת העולם. מעצבים כמו פטריסיה אורקיולה, הפכו שם נרדף לעיצוב עילי בסצנה הבינלאומית. למרות זאת, נשמעת בקרב מעצבים ספרדים ביקורת על מידת ההשקעה בתחום של הממשלה הספרדית, אשר רואה בעולם העיצוב הוצאה ולא השקעה לטווח רחוק – מה שגורם לרבים מהם להגר למדינות אחרות באירופה וליצור בהן.

 

Wellness clock, שעון החיים הטובים,
ובעלי הסטודיו: ונסה מורנו סרנה
וננאד קאטיק (לחצו להגדלה)

סביבה וקיימות

ונסה מורנו סרנה (Vanesa Moreno Serna) וננאד קאטיק (Nenad Katic), הם המייסדים של סטודיו OOO My Design ממדריד, העוסק בעיצוב וייצור רהיטים, מנורות ומוצרים נוספים. היא בעלת תואר באדריכלות והנדסת עיצוב, והוא בוגר אוניברסיטת בלגרד במגמת אדריכלות. צמד המעצבים הזה שואב את ההשראה לעבודותיו בעיקר מתחומי המתמטיקה והגיאומטריה. "לעתים קרובות אנו מושפעים מאוד מזיכרונות הילדות שלנו, ואנו מעניקים להם פרשנות חדשה", הם מסבירים, "זו הסיבה שהמוצרים שלנו מביאים איתם לעתים קרובות תחושה של נוסטלגיה, מהולה בהומור ובשמחת חיים".

פילוסופיית החיים של השניים דוגלת בנושא הקיימות, עם העדפה ברורה למוצרים שאינם מושלמים מבחינה טכנולוגית. "אנו אוהבים אובייקטים אמיתיים, לא רק כאלה שנראים טוב, אלא שמעבירים גם איזה מסר".

החומרים האהובים עליהם הם עץ ובטון, אם כי שניהם מודים שגם נבירה בפחי אשפה לשם מציאת חומרים ממוחזרים לעבודה – מאוד מעניינת אותם.

בזירה המקומית הספרדית מציינים השניים את המעצב הספרדי הרב-תחומי, קורו קלארט (Curro Claret), בגלל הפשטות של עבודותיו והפואטיקה במסרים המוסווים ביצירותיו.

(לחצו להגדלה)

ממה אתם מושפעים בעבודתכם?

"אנו מושפעים מטרנדים עולמיים, שכן הסצנה היא גלובלית, כשהשפעה רבה על עבודותינו מגיעה ממדינות סקנדינביה. למרות זאת, אנחנו סבורים שהעיצוב הספרדי מדבר בשפה שונה לחלוטין: פחות מאורגנת ומסודרת, אך מלאה תשוקה! ובאופן אישי אנו מעדיפים עבודות המבטאות אופי מקומי".

ומה דעתכם על מה שקורה היום בסצנת העיצוב העולמית?

"היינו רוצים לראות יותר את תחומי הקיימות והמיחזור צוברים תאוצה בעולם העיצוב. נכון שיש יותר מודעות לנושא, אבל זה עדיין לא מספיק. רוב המוצרים עדיין מיוצרים מלכתחילה כחד-פעמיים, עם תאריך תפוגה ידוע, וזו המציאות העצובה, שכן כך מתגבשת תרבות צריכה לא ראויה. התוצאה היא מוצרים באיכות נמוכה המגיעים עם תאריך תפוגה קצר – מה שמוסיף, מן הסתם, לכמויות האשפה האדירות המקיפות אותנו".

ובזיקה סביבתית, שכל כך חשובה להם, עובדים בימים סרנה וקאטיק על סדרת מוצרים שישלבו צמחים אמיתיים, כשבין חלומותיהם לעתיד: עיצוב חדר כושר, שבו אנשים ייצרו אנרגיה וחשמל בעזרת מכשירי כושר ייעודיים שהם יתפעלו בעצמם, אשר ייצרו אנרגיה מעצם הנעתם.

[www.ooomydesign.com]

(לחצו להגדלה)

 

תשוקה לגעת

את הסטודיו לעיצוב בברצלונה, הנושא את שמותיהם, יסדו פרנצסק קרוס (FRANCESC CROUS) ואלסנדרו קאלוגרו (ALESSANDRO CALOGERO) בשנת 2009, מייד אחרי שסיימו את לימודיהם בפוליטכניקו במילאנו.

לדרכם המשותפת הם יצאו כשעיצבו יחד את הספסל Sardana, אשר לדבריהם איפשר להם להציג את כישרונם. המוצר, שהצריך תבנית מורכבת במיוחד, הוכיח את עצמו כהצלחה מסחרית והיווה התחלה טובה לדרכם החדשה.

"ההשראה באה לנו מכל מה שאנו רואים ומכירים", אומרים השניים. "על אף העובדה שזה נשמע קלישאתי, אנו מתבוננים כל הזמן בנעשה סביבנו: כיצד אנשים משתמשים באובייקטים, איך הם מעצבים את הבתים שלהם, כיצד הם משתמשים בחללים הציבוריים וכדומה. העולם הסובב אותנו הוא מקור בלתי נדלה של השראה".

כשותפים מלאים לכל תהליך העבודה בסטודיו, הם מקפידים, לפני כל פרויקט, לערוך סיעור מוחות, במהלכו הם עורכים מספר סקיצות שלאחריהן נבנה מודל בתלת-מימד. "סקיצות גוזלות זמן רב, ועשויות להיות מקור ל'זיופים' בעובי הקווים או הפרספקטיבה, ולכן המודל התלת-מימדי מציג את התמונה המלאה, שלעיתים גם מראה לנו כי העיצוב בו בחרנו כלל אינו אפשרי".

PILA – מנורה תלויה משעם ואלומיניום (לחצו להגדלה)

הפתיחות הזו מאפיינת אותם גם בבחירת החומרים איתם הם עובדים, למרות שאינם מעדיפים חומר מסוים על פני האחר. הסוד, לדבריהם, הוא ביכולתו של החומר להיות מעובד בתבנית. "פלסטיק, מתכת או קרמיקה – כולם חומרים מעולים, ויש לכל אחד מהם קסם משלו. אנו מנסים להתאים את העיצוב שלנו לטכנולוגיה ולחומרים של הלקוחות שלנו, ומדובר באתגר גדול עבורנו ובערך מוסף ענק ללקוחות".

מהו ה"אני מאמין" שלכם?

"חקר התמצית של הדברים" – הם משיבים יחד. "דרך העבודה שלנו מאוד פשוטה – אנו מתמקדים בראש ובראשונה באדם, ומנסים לקלף את כל מה ששטחי. אנחנו לא אוהבים אובייקטים פיסוליים שניתן להתפעל מהם מרחוק. חשוב לנו שהאובייקטים שלנו ייצרו תשוקה לגעת בהם, לכן פונקציונליות היא דרישה בסיסית ומובנת מאליה עוד בטרם ניגשנו לעבודה. בנוסף, אנו מנסים להציע גם סיפור המורכב מזיכרונות או תחושות, על מנת ליצור קשר ישיר בין האובייקטים שלנו לבין האנשים".

ואתם יכולים לאפיין את העיצוב הספרדי?

"יש היום כמה וכמה מעצבים וחברות עיצוב ספרדיות טובות, אבל כולם ממוקדים באירופה ובדרישות השוק האירופי והשוק הגלובלי. אנו יכולים לומר שבספרד הולך וצומח דור חדש של מעצבים וחברות חדשות, ולדעתנו הם יהיו אלה אשר יטביעו את חותמם הייחודי על סצנת העיצוב הגלובלית".

ומהו עיצוב החלומות שלכם?

"אנו רוצים לעצב אובייקט פופולרי, משהו שיכול להימכר בסופרמרקט במחיר עממי, כמו מברשת שיניים – אך שיהיה גם חדשני, ושיביא שינוי לחייהם של מיליוני בני אדם".

[www.crouscalogero.com]

SARDANA – רהיטי גן בצורת עציץ, אליהם מחוברים ספסלי ישיבה


[email protected]

תגובות