שירת הלל

שירת הלל

שירה מוסקל והדס רוט, הנשים מאחורי 'הלל אדריכלות ועיצוב פנים', מוּנעות בעבודתן מיצירתיות ומחדשנות שמובילות אותן לאתגרים מרתקים. התוצאה - פרויקטים על-זמניים, נטולי גימיקים וטרנדים – מדברת בעד עצמה

מאת: שחר בן-פורת (צילומים: לירן שמש)
Designer סגנון חיים

המפגש המקצועי הראשון של האדריכלית שירה מוסקל ומעצבת הפנים הדס רוט היה בגלריה בה עבדה הדס כמעצבת הבית, אליה הגיעה שירה כאדריכלית עם לקוחותיה. העבודה המשותפת באותם הימים – לפני יותר מ-15 שנה – הסתיימה בהצלחה והשאירה אצל השתיים טעם של עוד. כעבור שנתיים הן נפגשו במקרה וההמשך הוא כבר אגדה. יחד הקימו סטודיו משותף, שצמח במקביל להקמת המשפחות של השתיים וגדל איתן עם השנים.

מוסקל (43), בוגרת הטכניון בהצטיינות, נשואה ואימא לארבעה, ורוט (40), בוגרת בית הספר לעיצוב אסכולה מימד, נשואה ואימא לשלושה, מנהלות היום סטודיו ובו צוות מקצועי ומנוסה של מעצבות והנדסאיות אדריכלות. השתיים, ראוי לציין, הן הפכים, ומשלימות זו את זו. הדס – ג'ינג'ית, אנרגטית, מצחיקה ויצירתית; שירה – אמנית בנשמתה, רגועה ואופטימית חסרת תקנה. יחד הן מצליחות ליצור בתים ודירות שחוויה לגור בהם.

שירה מוסקל והדס רוט (צילום: דניאל לילה)

מה מאפיין את הפרויקטים שלכן?

שירה: "התפיסה התכנונית שלנו שמה את האדם במרכז – את הנוחות שלו, את החומרים האהובים עליו ואת סגנון חייו. הבית צריך לשרת את דייריו ולהוות מעטפת נעימה ומכילה לחיים שלמים. מעבר לכך, אנחנו שואפות תמיד למשהו הנוסף הזה, שקשה להגדיר אותו. בית שיש בו אווירה, מקום מעורר השראה והתפעלות. הבתים והדירות שאנו יוצרות הם חללים 'אופטימיים', כאלה שמעודדים יציאה לחצר, לאירוח, למנוחה וליצירה".

מה מיוחד בתהליך העבודה שלכן?

הדס: "אני חושבת שהיצירתיות היא הצד החזק שלנו לאורך כל הדרך. כבר בשלב הסקיצות הראשוניות, שבו כל אחת מאיתנו מתכננת בנפרד, בבחירת חומרי הגמר בהתאם לתקציב ובהתאמה של הספקים ובעלי המקצוע הרלוונטיים לאופי הפרויקט וללקוחות".

שירה: "אנחנו עובדות בצורה מאוד מובנית ומסודרת. מוקדם ככל שניתן, חשוב לנו להשלים יחד עם הלקוחות את שלב התכנון והבחירות השונות, על-מנת שהתוכניות יגיעו בזמן לשטח, סגורות ועם מינימום שינויים".

קשר עין מקומת החדרים אל המטבח ופינת האוכל, החולקים חלל משותף

מה אתן אומרות ללקוח שמבקש ש"תשכפלו" עבורו בית קיים שעיצבתן?

שירה: "כבר היינו בסיטואציה הזו מספר פעמים. פנו אלינו בבקשה לשכפל תוכניות אדריכליות של בתים, כולל בחירת החומרים שבהם נעשה שימוש. זה בהחלט מחמיא, אבל זה נוגד את כל העקרונות שלנו. הסברנו ללקוחות שההתאמה צריכה להיות עבור המגרש הספציפי, עם הנתונים שלו והרצונות והחלומות שלהם. לכל בית יש את הסיפור שלו ואנחנו כאן כדי לספר אותו.

"היתרון בבקשות מהסוג הזה הוא רק קיצור דרך להבנת הלקוח בקשר לחומרים ולסגנון שהוא מתחבר אליהם".

מה לא תעשו לעולם?

הדס: "אנחנו לא נסחפות אחרי טרנדים ולכן נמנעות מגימיקים עיצוביים. הבתים והדירות שאנחנו מתכננות הם קלאסיים ועל-זמניים".

לדעתכן, מאיזה טעויות כדאי להימנע בעת התכנון?

שירה: "צריך לנסות ליצור בחלל סדר והרמוניה. העין מאוד אוהבת סימטריה. זה נעים ומרגיע. חשוב להגדיר כל פונקציה בפני עצמה, גם כשמדובר במרחב אחד משותף. כדאי לפתוח פתחים רבים וגדולים אל החוץ, אל המרחב, האור, צבעוניות הטבע ותחושת ההמשכיות שיגרמו לנו להרגיש טוב בבית שלנו".

קומת מרתף המשמשת כמרחב בילוי ואירוח של הילדים

אתן מתכננות גם דירות?

הדס: "אנחנו מאוד אוהבות לתכנן ולשפץ דירות. אנחנו נהנות מהאתגר שבו יש מעטפת קיימת וצריך לפרוץ ולייצר בפנים משהו אחר. הסיפוק הכי גדול שלנו הוא לתכנן למי שכבר גר בדירה מספר שנים ורוצה לחדש ולהתאים אותה לצרכיו. זה מרגש לרענן את הקיים ולקבל דירה חדשה מבלי לשנות מיקום".

שירה: "אנחנו נהנות לחולל מהפכות. בדירה ובבית קיימים אנחנו מצליחות למצוא פתרונות לא קונבנציונליים, שמשפרים את המרחב וברוב המקרים גם יוצרים השבחה כלכלית של הנכס".

אילו שירותים נוספים אתן מספקות?

הדס: "מעבר לשירותי התכנון והליווי, אנחנו גם מעניקות שירותי ייעוץ בנושאי תכנון אדריכלי ועיצוב פנים. הפגישה המומלצת ביותר היא פגישת ייעוץ לפני רכישה. אנחנו מתלוות ללקוח לראות את הבית או הדירה. אם יש התלבטות בין שני נכסים, נבחן את שניהם. לעתים ההמלצה היא לא לרכוש נכס מסוים, בגלל בעיה תכנונית או עלויות גבוהות מדי שהלקוח לא העריך מראש".

שירה: "אנחנו גם מייעצות לאנשים בנושא תכנון אדריכלי או ייעוץ בעיצוב פנים, לפני או במהלך שיפוץ. במהלך השנים הגיעו אלינו לקוחות מכל רחבי הארץ ואנחנו נהנות להשפיע, לייעץ ולהעניק פתרונות ממוקדים, שעושים את השינוי המשמעותי והמבורך".

מה אתן מאחלות לעצמכן בהמשך?

שירה: "שנמשיך להתרגש מהתכנון, מבחירות החומרים, מתהליך הבנייה המשותף ומהתוצאות היפות".

הדס: "שימשיכו להגיע אלינו אנשים טובים שכיף ומעניין לעבוד איתם. בשביל לקוח שמעריך אותנו ואת היכולות שלנו אנחנו נוריד את השמים. זה מוציא מאיתנו את הטוב ביותר, ללא ספק".

תגובות

Comments are closed