על סמארטפונים, פטנטים ומה שביניהם

על סמארטפונים, פטנטים ומה שביניהם

האם המצאות בתוכנה הן פטנטביליות (כשירות-פטנט)? האם אפליקציה לסמארטפון הממומשת בתוכנה שרצה על מערכת ההפעלה של המכשיר, כמו הפוקימון-גו, תיחשב כפטנט? תשובה לשאלת הפטנטביליות של תוכנות

מאת: עו"פ היידי ברון
טכנולוגיה והייטק פטנטTM
עו"פ היידי ברון (צילום: יששכר רואס)

עו"פ היידי ברון (צילום: יששכר רואס)

שיחקתם פעם בפוקימון-גו? זהו משחק מרתק – פותחים את המצלמה במכשיר הסלולרי ורואים על המסך, בנוסף לתמונה של העולם האמיתי המשתקפת דרך המצלמה, דמויות פוקימון וירטואליות הממוקמות במרחב, כאילו הם קיימות בתוך העולם האמיתי. ניתן לשחק במשחק זה בכל מקום, אפילו בתוך הבית שלכם! אנשים בכל הגילאים, ובעיקר ילדים, מחפשים ומנסים לתפוס את כל הדמויות ולקבל נקודות.

שילוב זה, של העולם האמיתי עם עולם הדמויות הווירטואליות, מפתיע ומשלב בצורה מפתיעה ומעניינת את היכולות השונות של מכשירי הסמארטפון. המשחק מאד מצליח ופופולרי ברחבי העולם. אך האם המשחק עונה להגדרה של המצאה כשירת פטנט?

משחק הפוקימון-גו הוא אפליקציה לסמארטפון (ממומשת בתוכנה שרצה על מערכת ההפעלה של הסמארטפון), ולכן, לשאלת הפטנטביליות (כשירות פטנט) שלו יש שני היבטים: א. האם ההמצאה חדשה ולא מובנת מאליה? וב. האם ההמצאה היא בתחום עליו ניתן לרשום פטנט?

מאמר זה אינו דן בשאלה האם המשחק מהווה המצאה חדשה. על מנת לענות על שאלה זו נדרש להתעמק בטיב המשחק ולהבין את החידוש של משחק זה ביחס למצב תעשיית המשחקים לפני צאתו לאור של משחק זה. מאמר זה דן בשאלה האם המצאות בתחום של משחק הפוקימון-גו – שהוא תוכנה – ניתנות להגנה בעזרת פטנט.

הגדרה שונה של המושג תוכנה

אז האם המצאות בתוכנה כשירות פטנט? לאורך הקריירה הארוכה שלי בעריכת פטנטים נתקלתי בשאלה זו שוב ושוב ושמתי לב שהתשובות נחלקות לפני הנשאלים. כאשר הנשאלים הם עורכי פטנטים, תשובתם בדרך כלל היא שבוודאי שאפשר לרשום פטנט על המצאה בתחום התוכנה. כאשר הנשאלים הם בוחני הפטנטים במשרדי הממשלה, תשובתם בדרך כלל היא שאי-אפשר לרשום פטנט בתוכנה.

מנין נובע ההבדל? ההבדל נובע מהגדרה שונה של המושג תוכנה. עורכי פטנטים ולקוחותיהם מתכוונים למוצר שמבוסס על תוכנה, בעוד שהבוחנים והמחוקקים מתכוונים לתוכנה עצמה, להוראות הפעלת המחשב שכתובות בתוכנה. מכאן שהדבר המכריע האם המצאה היא כשירת פטנט הוא מה שהוגדר בתביעות (claims) של בקשת הפטנט – האם התביעות מגדירות תוכנה (סט של פקודות מחשב) או מוצר.

לפי הגדרת המחוקק המצאה כשירת פטנט היא אחד מהדברים הבאים: מוצר, מכשיר, או תהליך בתחום התעשייה. לכן, תביעה על התוכנה כשלעצמה, הניתנת להתקנה על כל מחשב, אינה כשירת פטנט, שכן התוכנה כשלעצמה לא עושה כלום (כשאינה מותקנת על החומרה המתאימה). לעומת זאת, תביעה למוצר המורכב מתוכנה, שמבצעת פעולות מסוימות על החומרה, מגדירה מוצר חדש שאינו החומרה בלבד אלא הצירוף המיוחד של התוכנה החדשה עם החומרה הקיימת.

אבל לא כל מוצר שמיושם על מחשב כן נחשב להמצאה כשירת פטנט. משרדי פטנטים רבים טוענים שמוצרי תוכנה, שמבצעים רק את ה"פעולות הרגילות של מחשב", אינם כשירים לפטנט מכיוון שהמוצר החדש לא הוסיף משהו מעל למה שהמחשב הקיים כבר היה "רגיל" לעשות, או אולי יותר נכון להגיד – מה שאנשים כבר ידעו לעשות איתו. לעומת זאת, מוצרי תוכנה שמשנים את הפעלת המחשב, או שמעבדים סיגנלים חיצוניים, או שעושים משהו חדש שלא בוצע לפני, ייחשבו אצל משרדי פטנטים רבים כהמצאות כשירות פטנט שכן בדרך כלשהי מוצרים אלה מבצעים עבודה לא שגרתית של המחשב.

כעת, לאחר ההתייחסות הכללית למוצרי תוכנה ניתן לבחון את הפטנטביליות של אפליקציות לסמארטפונים.

עומד בקריטריונים

כשמסתכלים על סמארטפון, רואים טלפון, מחשב, נורה, רמקול, מיקרופון, GPS, אקסלרומטר, חיישן אינפרא-אדום, מצלמה ועוד. אלה חיישנים ומכשירים שאינם חלק ממחשב רגיל ובמיוחד לא מהווים חלק ממערכת ההפעלה ואינם משתתפים בטיפול בהוראות התוכנה. רכיבים אלה, בהם משתמשת האפליקציה, מאפשרים למוצר לעבור את סף ההגדרה של תוכנה בלבד, ולכן סיכוייה של תביעה שתחבר רכיבים שונים של הסמארטפון ופעולות שונות שמתבצעות בעזרתם להתקבל גבוהים יותר.

כשנסתכל על פוקימון-גו, נראה שהוא משתמש במכשירי העזר של הסמארטפון. הוא מקבל מידע מה-GPS ומקבל וידיאו מהמצלמה. הוא מעבד את המידע לגבי המיקום כדי למצוא את הדמות הנכונה למקום ומשתיל את הווידאו עם הדמויות מעל לווידאו מהמצלמה כך שהמשחק מתחשב באותות שנקלטים על-ידי הרכיבים השונים בחישובים של התוכנה. ניתן, אם כן, לכתוב תביעה שתעמוד בקריטריונים של משרדי הפטנטים לגבי תחום כשיר לפטנט.
לא כל אפליקציה תעבור את סף השאלה של תחום כשיר לפטנט. אבל לפי דעתי, אפליקציה המשתמשת בדרך מעניינת בתכונות וברכיבים שיש לסמארטפונים כן תתקבל. כך שיתכן שהסמארטפונים יתנו מענה טוב לבעיית הפטנטביליות של התוכנה.


הכותבת היא שותפה במחלקת הפטנטים במשרד איתן מהולל שדות עורכי דין ועורכי פטנטים

תגובות