תכנון חכם בעיר החכמה

תכנון חכם בעיר החכמה

עיר חכמה מחייבת את תהליך התכנון והמתכננים לעבור מהפיכה ולרתום את הכלים הטכנולוגיים העדכניים, כך שיקדמו איכות עדכנית ורלבנטית, על בסיס ערכים של שקיפות, קהילתיות והעצמה - 'נוחות עירונית' לכל

מאת: ד"ר רונית דוידוביץ-מרטון
טכנולוגיה והייטק ערים חכמות

דר' רונית דוידוביץ-מרטון (צילום: פז דוידוביץ)

דר' רונית דוידוביץ-מרטון (צילום: פז דוידוביץ)

בעשור האחרון הולך ומתבהר כי עיר חכמה היא מושג המאגד מגוון כלי ניהול עדכניים, המאפשרים לכל עיר לתפור את "החליפה החכמה" המתאימה לה, להגדיר את משמעות העיר החכמה לרווחת התושבים, איכות חייהם והמרחב הסובב כמכלול, תוך דגש והקפדה על התאמה ורלוונטיות לאורחות חיי המקום, הסביבה, החברה, הקהילה המקומית, הכלכלה והיזמות.

אך כדי להוביל את העיר לעיר חכמה חשוב להבין שמדובר בתהליך מתמשך, המחייב דפוסי ניהול, תכנון ופיתוח עירוני המטמיעים את עקרונות העיר החכמה במגוון מרכיבי העשייה. הן בשוטף והן במהלכי דגל אסטרטגיים. חשוב מאוד גם להטמיע את היכולות הטכנולוגיות ואת האפשרויות שהם מציעים גם בקרב העובדים שרובם עדיין אינם מיומנים מספיק בהפעלתם.

התכנון העירוני נוטה לעשות שימוש בכלים אשר פותחו במאה הקודמת. המעבר לעיר חכמה נדרש להוביל לפיתוח כלי תכנון חכמים, מעבר למיחשוב המידע, מיפוי ממוחשב וכדומה. המדובר על פיתוח מודלים חדשים המשלבים פרוגרמות חכמות, לאור דפוסי צריכה המשלבים צרכנות וירטואלית, היצע של מרחב ציבורי המשלב חוויה חברתית וקהילתית ברחוב ובו-זמנית בממד המקוון. כל אלה מחייבים חשיבה תכנונית המכירה בממד הוירטואלי החדש שנוסף לעיר. זהו מימד חי, נושם ופעיל לכל דבר והמתכננים עדיין לא יודעים להקצות "זכויות שימוש" בו.

אמצעים טכנולוגיים, מתוחכמים ככלל שיהיו, אינם עושים את העיר לחכמה. החוכמה היא להתאים טכנולוגיות לאורח החיים, למקום, לתרבות, למזג האוויר, לגיאוגרפיה וכיוצ"ב. בו-זמנית, יש למנף את המידע שזורם ברשתות התקשורת, ומגיע מהאמצעים השונים, לתובנות ניהוליות שניתן ליישם בשטח, וכן למידע רלוונטי, מסקרן, מזמין עבור התושב. הצפת המידע, לה כולנו עדים במציאות העכשווית, מחייבת ניהול חכם של ערוצי המידע המגיעים למגוון הקהלים וזאת על מנת להפוך את העיר החכמה לערוץ מזמן מסקרן המשפר את הנוחות העירונית עבור התושבים.

העיר אינה אחידה. עצמתה במגוון המאפיין אותה. לכן הדיאלוג, השיח, ההיכרות והמפגש הם חיוניים. מכאן עולה חשיבות עירוב ושיתוף הקהילה בתהליכי העיצוב בסביבת חייהם, שקיפות המידע וההתרחשויות בהובלת העירוניות, תוך העברת מידע בכל הנוגע להתרחשויות בעיר, בדפוסים המתאימים למציאות העמוסה ומוצפת מידע, תוך פתיחת ערוצי תוכן ומעורבות אזרחית המקדמים אנרגיה של צמיחה, הקוראת סובלנות כבוד הדדי ושותפויות.

ולבסוף, התובנה שעיר חכמה היא תפיסה ניהולית מחייבת את המנהלים את העיר לקוד ערכי, לחזון, ל"אני מאמין" שיעמדו בבסיסה. שילוב הערכים ביישום מודל העיר החכמה הוא למעשה המהלך אשר יכול לעשות את ההבדל בין עיר חכמה כ"עוד פרויקט" לבין עיר חכמה כתפיסה ניהולית המשקפת ערכים חברתיים, של שקיפות, פתיחות, העצמת כלל התושבים, יזמות ועידוד התארגנות עצמית ואקטיביזם.

כן יש לרתום את האסטרטגיה העירונית להובלת מנהיגות ערכית ובו בזמן לעודד את התושבים להיכנס כשותפים למעשה עצמו: קהילות המתארגנות סביב ערכים שונים, באמצעות מגוון מהלכים ותהליכים, הנעזרים בטכנולוגיה המאפשרת את אותה עשייה. צריך להתחבר לדור הצעיר, דור ה-Y, ולהכיר בכך שמדובר בדור שמבצע פעולות במקביל. למשל, הוא צורך תרבות תוך כדי הליכה, עושה ספורט תוך יצירת קשרים חברתיים, עובד על מיזם ובו זמנית מטייל עם הכלב… שילובים אשר מחייבים חשיבה אסטרטגית כוללת, המשקפת ערכים עדכניים ובכך מעודד את התושבים להשתתף בעירוניות, להרגיש חלק מהמקום, לפתח זהות מקומית.


הכותבת היא מתכננת ערים, בעלת 'ד.מ.ר. תכנון ופיתוח', ומרצה במרכז הבינתחומי

תגובות