קוקפיט (Cockpit) חכם לעיר חכמה

קוקפיט (Cockpit) חכם לעיר חכמה

בדומה לתא הטייס, גם בעיר החכמה איסוף וניתוח מידע מהווה תשתית למערכות תומכות החלטה של הקברניטים. טלדור מציעה לרשויות המקומיות מערכות חכמות לאיסוף וניתוח מידע גיאוגרפי, לצד מערכת אינטגרטיבית, כחלק מסל פתרונות טכנולוגיים מתקדמים ליישום מודל "עיר חכמה", המשולב ב"אינטרנט של הדברים"

מאת: יואל צפריר
טכנולוגיה והייטק ערים חכמות

בתמונה (מימין לשמאל): ד"ר נילי נוה, רן צחורי ולאה לוי-שלו | צילום: סשה איידלמן

מימין: ד"ר נילי נוה, רן צחורי ולאה לוי-שלו (צילום: סשה איידלמן)

 

עוד לפני שהמונח "עיר חכמה" הפך למושג פופולרי שכל עיר שמכבדת את עצמה מתהדרת בו, יישמו אנשי טלדור, מחברות ה-IT המובילות בישראל, מערכות שקופות ודו-כיווניות של מיפוי ומחשוב גיאוגרפי GIS ברשויות מקומיות רבות. מדובר במערכות מידע ממוחשבות היודעות לאסוף מידע ולעבד אותו, לטובת תהליך קבלת ההחלטות העירוני. אמרנו "דו-כיווניות", כי הן פועלות הן פנימה, כלפי המערכות העירוניות עצמן, והן החוצה, כלפי לתושבים.

"כל מערכת מורכבת משכבות מידע עירוני רבות, המבוססות הן על מערך מיפוי והן על מאגרי מידע אחרים, ומספקת מידע רב-ערך הניתן לפילוח, עיבוד וניתוח ומסייעת למקבלי ההחלטות בשלטון המקומי לשפר את ביצועי העיר ואת השירות לתושב", אומר נתי אברהמי, מנכ"ל החברה. "מערכות אלה, שגם מחברות בין המחלקות השונות בעירייה, מייצרות מידע זמין בזמן-אמת ומאפשרות ליצור קשר רציף עם התושבים, עומדות היום בלב ליבה של תפיסת העיר החכמה, שיישומה הולך ולובש צורה ברשויות מקומיות רבות. הנתונים מהווים את התשתית לזיקוק תובנות. ללא נתונים עדכניים יכולת קבלת ההחלטות נפגעת וכך גם השקיפות לתושב".

"זאת ועוד", מוסיף אברהמי, "יש חפיפה גדולה בין טרנד הערים החכמות לאינטרנט של הדברים, שמסמן את העתיד הטכנולוגי. אפשר לראות זאת כבר במערכות שלנו, שמאפשרות לחבר עצמים פיזיים לחיישנים, לאסוף מידע ולנתב אותו לרשת. ערים רבות כיום חורטות על דגלן להפוך לערים חכמות על-ידי אימוץ טכנולוגיות כמו מחשוב ענן, אינטרנט של הדברים ורשתות חברתיות ואנו שם כדי לסייע להן בכך". בד בבד, העיריה לא נאלצת להיפרד מתשתיות טכנולוגיות קיימות, או לרכוש חדשות, שכן המערכות שלנו יודעות להתממשק אליהן.

תמונת מצב עדכנית

"טלדור מפעילה מרכז GIS ענק ובו 150 עובדים עם מומחיות נדירה שנצברה במהלך 30 שנות פעילות", אומר רן צחורי, מנהל תחום מערכות GIS בטלדור. "מערכות אלה, שמגיעות מעולמות התוכנה והתשתיות, מתממשקות היום בהצלחה לרכיבים רבים של העיר החכמה – סנסורים ומצלמות הפרוסים ברחבי העיר, אינטרנט מהיר ואינטרנט של הדברים (IOT), על בסיס תקשורת רחבת פס וסיבים אופטיים, יכולות ביג דאטה ועוד – ומהוות למעשה את התשתית לעיר החכמה".

לדברי ד"ר נילי נוה, סמנכ"ל פיתוח עסקי ופרויקטים אסטרטגיים בטלדור תקשורת, "המערכות הללו מנקזות אליהן מידע מכל המקורות, מעבדות אותו ומגישות מידע מזוקק לראשי המערכת העירונית. הן גם יודעות לספק תמונת מצב עדכנית לשם קבלת החלטות בשגרה ובחירום, ומאפשרות התייעלות, תכנון ארוך טווח והיערכות לתחזיות שונות. הדגש הוא על החיבור בין כל המערכות הקיימות ברשות, ובניית Dashboard ריכוזי, שמשקף תמונת מצב עדכנית ומגלם את האמירה ש'השלם גדול מסך חלקיו' ומדגים כיצד הסינרגיה בין הרכיבים השונים יוצרת מציאות חדשה של עיר חכמה".

לאה לוי-שלו, מנהלת אגף מיפויGIS בטלדור, מוסיפה כי "למערכות איסוף המידע יש מספר רב של שימושים ברשויות המקומיות וכל רשות בוחרת לה את היישום המתאים לה. מסקרי שטח ומדידות לרבות סקרי תמרורים, שילוט עסקים, תשתיות, תאורה, כלי אצירה ועוד, דרך מחשוב מידע מוניציפלי, תכנוני ושימושי קרקע, והצגתם על גבי מערכות GIS הנדסיות חכמות".

יחד עם זאת, היא מדגישה, הרציונל הבסיסי של מערכות המידע הוא מיפוי, שמאפשר לקברניטים המקומיים – ראש העיר, מנכ"ל העירייה, מהנדס העיר, מנמ"ר העיר – לקבל תמונת מצב עדכנית על הפעילות העירונית ולגזור מכך החלטות במישור הארגוני והתקציבי. "זה נשמע אולי טריוויאלי, אבל הבסיס לקבלת החלטות רציונלית הוא מידע עדכני. בסוף, בלי מדידה ומיפוי המצאי הקיים אין ניהול. למשל, רשויות מקומיות נדרשות ע"פ חוק העזר העירוני לחיוב של כל שלטי העסקים ברחבי העיר, חיוב מסוג זה מייצר מנגנון הכנסה רשותי. סקר שילוט, שמציג תמונת מצב עדכנית מהווה אפוא מנוע צמיחה כלכלי לעיר. זוהי דוגמא קטנה אך מייצגת, כאשר כל פירט מידע שכזה מהווה חלק ממכלול ידע גדול יותר, שמייצר מערכת תומכת החלטה עירונית שעל בסיסה אפשר ליישם מודולים שונים של עיר חכמה".

"לכל עיר יש גם את המוטיבציה שלה בישום מודל העיר החכמה", מבהירה ד"ר נילי נוה. "יש כאלה שמונעות מהצורך להתייעל. יש כאלה ששמות דגש על הנגשת שירותים לתושבים. יש אחרות שמבקשות לשפר את יכולותיהן בחירום ויש כאלה שמתמודדות עם בעיות ביטחון מקומיות ופועלות לצמצום רמת הפשיעה. בכל אחד מהמקרים יש 'לתפור' פתרון אחר, מותאם ספיציפית לרשות המקומית, מתוך סל הפתרונות והיכולות הטכנולוגיות שפיתחנו בטלדור עם השנים".

מערכות עירוניות חכמות

לצד מערכת ה-GIS, שמהווה את השכבה הראשונה וההכרחית בבניית מערכות עיר חכמה, הוסיפה טלדור בשנים האחרונות שכבות טכנולוגיות אחרות, המתחברות למכלול העירוני. חלקן באו כמענה לדרישות רגולטוריות, כמו הדרישה לשמור על רציפות תפקודית בחירום בעקבות לקחי מלחמת לבנון הראשונה. כתוצאה מכך פיתחה טלדור לאחרונה מערכת עיר חכמה בשם "מאסטרו" – מערכת שליטה ובקרה חדשנית המיועדת לניהול משימות ואירועים בחירום ובשגרה ומאפשרת להנהלת העיר לנצח על כל האירועים בשטחה, תוך ניהול הקשר השוטף עם האזרח בחירום וניהול משימות ואירועים לשיפור השירות לאזרח בשגרה.

"מדובר בפתרון אינטגרטיבי, מקצה לקצה, הכולל מודלים שונים המספקים מענה לכלל צרכי הרשות המקומית, תוך מתן מענה מהיר, מדויק ויעיל למגוון תרחישים מוניציפליים ותוך שמירה על הסדר הציבורי ורווחת התושבים", מציינת לאה לוי-שלו. "המערכת שפועלת בטכנולוגיית ענן, כבר הוטמעה במערכות המחשוב של העיר נתניה, ומשמשת כמערכת מוקד עירוני אוטומטית, כוללת מנוע חוקים חכם, מנוע לקבלת החלטות ואפליקציה לפתיחת פניות באינטרנט ובמובייל.

"למערכת זו נודעת חשיבות עצומה במצבי חירום לאומיים, כמו מלחמה, ירי טילים, מזג אוויר קיצוני ועוד. החידוש במערכות הוא היכולת לקבל מידע באופן דו-כיווני, כלומר מהרשות לאזרח ומהאזרח לרשות. מערכות שכאלו מאפשרות טיפול יעיל, מהיר ונכון, תוך הקטנת הפגיעה האפשרית באזרחים וניהול יעיל של משאבי הרשות", מדגישה לוי-שלו.

IOT ושירותים עירוניים

מערכת עירונית חכמה נוספת, שפותחה לאחרונה בטלדור וכבר מוטעמת בשורה של רשויות מקומיות (גבעתיים, ראשל"צ, חולון, גבעת שמואל) עושה שימוש בטכנולוגיית "האינטרנט של הדברים", ההולכת ותופסת תאוצה בתעשייה בשנים האחרונות, וזאת לטובת ייעול תהליך איסוף האשפה העירוני. לדברי רן צחורי, מדובר במערכת ה- WCS (Waste Control System) שפותחה ע"י טלדור בשיתוף חברת גלביטל ומותקנת בענן. המערכת מוטמעת בכל מערך האשפה העירוני ומספקת התראה, באמצעות גלאי נפח, אילו פחים יש לרוקן ואילו משאיות יש לשלוח כדי לרוקן את הפחים המלאים. כך נמנע משלוח משאית לאיסוף פחים שאינם מלאים ונוצרת מערכת אופטימלית לתכנית איסוף ומחזור אשפה המונעת נסיעות מיותרות, חוסכת אנרגיה ומונעת זיהום אוויר.

חידוש נוסף מבית היוצר של טלדור הוא מערכת מובייל לניהול משימות, המספקת מענה לצורך של הרשויות לצייד את העובדים המתניידים בשטח באמצעי דיווח ובקרה. המערכת כוללת יכולות מתקדמות לאיסוף נתונים, צפייה והוספת נתונים בשטח, שילוב מפות, צילומים ומיקומי GPS, לצד יכולת ביצוע ודיווח ביצוע משימות מהשטח, פתיחת פניות מהשטח וקבלת משימות מהמוקד ויכולת התממשקות למערכת נלווית בשטח.

"כפי שאפשר להתרשם, טלדור מציעה כיום לרשויות המקומיות שלל פתרונות בכדי להתקדם טכנולוגית ולבצע קפיצת מדרגה בדרך ליישום מלא של מודל 'עיר חכמה' אמיתית", מסכמת לאה שלו. "למערכות הללו יש מכנה משותף בכך שהן פועלות פנימה (למערכת קבלת ההחלטות העירונית בהיבטים ניהוליים, הנדסיים ועסקיים) והחוצה (שיפור השירות לתושבים). הן מספקות לראשי העיר תמונת מצב עדכנית לצורך קבלת החלטות ומשפרות בכך את השירות שניתן לאזרח, תוך סינגריה בין כלל הממשקים, היכולות והפעילויות העירוניות".

"ראשי הערים מבינים היום שהתושבים הם למעשה 'לקוחות', שהתרגלו לקבל שירות מהיר ומענה מיידי בסקטור הפרטי ומצפים לאיכות שירות דומה במישור המוניציפלי", מוסיף רן צחורי. "הן לא רוצות לפגר מאחור, מה גם שהן מתחרות על הבאת תושבים חדשים ואוכלוסיות חדשות ומכאן הדגש על הטמעת טכנולוגיות מידע".

עיבוד מידע כערך מוסף

"הדגש שאנו שמים הוא על פתרונות מותאמים ללקוח", מדגישה ד"ר נילי נוה. "העוצמה שלנו נשענת על היכולת לעבד מידע ולנתח אותו באופן שיעניק להם ערך מוסף. הייחודיות בניתוח באה לידי ביטוי במתן כלים לניבוי וחיזוי מהלכים עוד בטרם התרחשותם, ובכך לאפשר לרשויות להתנהל באופן מושכל. הדבר נעשה באמצעות מערכות אנליטיקה מתקדמות מבוססות אלגוריתמים ובינה מלאכותית.

"המשמעות היא עצומה מבחינת מקבלי ההחלטות. זה מאפשר להם לתכנן טוב יותר מהלכים עירוניים, להיערך למצבי חירום, לבצע תכנון על-פי תרחישים, כמו גידול חזוי של האוכלוסייה והצרכים הנובעים מכך בתחומי החינוך, התרבות והפנאי לדוגמא. ניתוח הנתונים על גבי המערכות מאפשר גם לזהות אנומליות עירוניות ולטפל בהן. למשל, כבישים עתירי תאונות, ריכוזי זיהום אוויר, היעדר נגישות לנכים וכדומה."

"התוצאה היא חיבור סינרגטי בין פונקציות שונות בעיר, באופן שמגדיל את יכולת השליטה והתפקוד של העירייה ומאפשר לה לספק שירות איכותי, נגיש, שקוף, יעיל ונכון לתועלת הציבור. זו המשמעות העמוקה של עיר חכמה – שימוש מושכל במידע שנצבר מהן לתועלת התושבים".עורך: יואל צפריר | מעצבת: אנה גלשטיין | הפקה: יפית גרונדשטיין | מנהל סטודיו הארץ: בני דניאל | עיבוד תמונה: עיתון הארץ | מודעות: סטודיו הארץ | מנהל מחלקת מוספים מיוחדים: ארז אכטל [email protected] | מנהל המגזין: אלי דובניק [050-4399734] [email protected] | זכויות היוצרים על התצלומים המופיעים בעיתון שייכות למאגרי התמונות אינג אימג' ופוטוליה (אלא אם צוין אחרת) | דפוס: גרפופרינט הארץ מו"ל: רח' שוקן 21, תל אביב, טל' 03-5121188, פקס 03-5121170. המערכת מבקשת להבהיר כי המוסף הינו פרסומי ואין לראות במאמרים ו/או במודעות המלצה מכל סוג שהוא.

תגובות