מחקר: למי ולמה יש פתיל קצר

מחקר: למי ולמה יש פתיל קצר

מאת: מערכת 'במרכז העניינים'
במרכז העניינים בריאות ורפואה
פרופ' תלמה הנדלר בפעולה

פרופ' תלמה הנדלר בפעולה

 

במסגרת מחקר בין-תחומי בהנחיה של פרופ' תלמה הנדלר, מנהלת המרכז לתפקודי המוח באיכילוב, בשיתוף עם חוקרי תרבות וקולנוע באוניברסיטת תל אביב (פרופ' רקפת סלע-שפי ופרופ' ג'אד נאמן), ובהובלה של גדי גילעם, סטודנט לדוקטורט בביה"ס לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב – פותח מערך ניסוי ייחודי, שמאפשר למדוד את תגובת המוח בעזרת fMRI בזמן השריית כעס בהקשר חברתי.

הקושי במחקר כזה הוא הצורך ביצירת מצב של אינטראקציה בין-אישית-חברתית תוך כדי מדידה של תגובת המוח בסורק ה-MRI. בהתאם, אחת המטרות של המחקר הייתה לקרב את המציאות האנושית למעבדה, כך שנוכל למדוד את תגובת המוח בזמן-אמת לקונפליקט שמושרה בצורה מבוקרת. המחקר בדק את התגובה המוחית להתמודדות של אנשים עם סיטואציות בין-אישיות לא הוגנות ומכעיסות. המחקר נבדק במסגרת משחק סחר בין שני אנשים, בזמן שאחד מהם נמצא תחת סריקת fMRI. פרופ' תלמה הנדלר, מנהלת המרכז: "תוצאות המחקר מצביעות על המנגנון הביולוגי של הכעס ומהוות בסיס לטיפול עתידי מונחה-מוח בהפרעות נפשיות המתבטאות בהתפרצויות כעס בלתי נשלטות. כצפוי, נמצא שמקבץ של רגשות כעס, שכולל גם בוז ועוינות, מדווח כחוויה רגשית עיקרית אשר מלווה את מהלך המשחק ואשר הולכת וגוברת ככל שהמשחק מתקדם, בפרט מול הצטברות של הצעות לא הוגנות. זאת ועוד, נמצא שמי שמקבל הצעות לא הוגנות ובהתאם צובר סכומי כסף גדולים יותר, מדווח על פחות כעס, וגם על יותר רגש חיובי. ממצא זה מציע שוויסות רגשי יעיל קשור לא רק בהחלשה של רגש שלילי אלא גם ביכולת להגביר רגש חיובי. כמו כן, אותם נבדקים שהרוויחו יותר כסף היו פחות מעוררים מבחינה פיזיולוגית, ונטו להגיע להחלטות בצורה הדרגתית וכנראה שקולה יותר. במילים אחרות, נראה שהם היו פחות מהירים על ההדק בהחלטות שלהם".

לפי פרופ' הנדלר, "ה-vmPFC הינו אזור קריטי במוח האנושי, המקושר בין היתר ליכולת לווסת בצורה אוטומטית ובלתי מודעת רגשות שונים, כולל כעס המעורבים בקבלת החלטות, ואילו ה-LC הינו הגרעין המוחי העיקרי אשר מפריש נוראדרנלין במוח, ולכן קשור לבקרה של עוררות פיזיולוגית (כמו האצת הלב בעת פחד וכדומה), אך גם משפיע על הכוונת הקשב שלנו לגירויים חשובים בסביבה. היחסים ההפוכים בפעילות האזורים הללו והיחס שלהם להתנהגות של נבדקים בפועל במשחק מצביעים על מנגנון אפשרי לוויסות רגשות במצבים בין-אישיים מעוררי כעס".

לדברי פרופ' הנדלר: "למחקר חשיבות רבה גם בסלילת הדרך לגישות להעצמה אישית וחברתית שיעודדו אינטראקציות בין-אישיות ובין קבוצות עם נטולות שנאה ואלימות. תוצאות המחקר הוצגו במגוון כנסים בינלאומיים".

תגובות