חדשות המרכז הרפואי: תבונה ורגישות

חדשות המרכז הרפואי: תבונה ורגישות

מאת: נורית גריאני, דיאטנית M.Sc, R.D, מ"מ מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה
במרכז העניינים בריאות ורפואה

מהנעשה ביחידה לתזונה ודיאטה

 

• בתחילת חודש נובמבר פרשה ד"ר אולגה רז, המנהלת המיתולוגית של היחידה לתזונה ודיאטה, לגמלאות. ד"ר רז ניהלה את היחידה במשך כ-30 שנה. קצרה היריעה מלתאר את מעשיה ולדבר בשבחה. איכות היחידה שלנו כיום – המורכבת מדיאטניות מצוינות ומקצועיות, ומהווה חלק בלתי נפרד ממערך הטיפול בחולים המאושפזים ובמרפאות רבות בבית החולים – הינה עדות מוצקה לפועלה של ד"ר רז, יחד עם הצוות המסור שבחרה ליחידה במרוצת השנים. תחת ניהולה של ד"ר רז הפכו התזונה והדיאטה מתחום קטן, שולי וכמעט בלתי ידוע בבית החולים, לתחום חשוב ומוערך.

ד"ר אולגה רז

ד"ר אולגה רז

• בימים אלה שוקדות דיאטניות היחידה על הכשרת המחזור ה-18 של סטאז'רים לתזונה ודיאטה. אנחנו מכשירים 40 סטאז'רים בשנה, והשנה הגיעו אלינו מנהלות יחידות לתזונה ודיאטה מבתי חולים גדולים בארץ, ואיתן דיאטניות האחראיות על ההכשרה המעשית שם – כדי ללמוד כיצד פועל מודל ההדרכה שבנינו. היחידה שלנו מבוקשת מאוד ע"י סטאז'רים – לביצוע ההכשרה המעשית. ההכשרה מוערכת מאוד גם בקרב בתי החולים בארץ. השנה הצטרפו דיאטניות למחלקה ולמרפאות בהן לא ניתן מענה ראוי בעבר:
• במערך השתלות מח עצם – דיאטנית שולבה, ומטפלת הן בחולים אמבולטוריים המטופלים במרפאה, והן בחולים המאושפזים במחלקה וזקוקים לעזרתה. ד"ר עירית אביבי, מנהלת המערך, ראתה את חשיבות הטיפול התזונתי בחולים ההמטולוגיים, ובתיאום עם הנהלת היחידה שלנו איפשרה לנו לייעד דיאטנית למערך.
• במרפאה להפרעות תנועה, המטפלת בחולי פרקינסון, פרקינסוניזם, מחלת הנטינגטון ועוד – לאחר שנים בהן ניתן ייעוץ דיאטטי ספורדי למטופלים של היחידה, יזמה ד"ר יעל מנור, יחד איתי, את הצטרפותה של דיאטנית. ד"ר טניה גורביץ תמכה ואפשרה. דיאטנית מטפלת בחולי המרפאה המופנים אליה בעקבות בעיות וקשיים, מגבלות ואף הידרדרות פיזית, כאשר על חלק מהמצבים ניתן להקל ואת חלקם אף לשפר באמצעות התערבות תזונתית.
בימים אלה, מתוך ניסיון לשפר ולמנף את הטיפול התזונתי בביה"ח, ולקראת האקרדיטציה, אנחנו פועלים לקידום מספר תחומים:
• עבודה על נהלים ותוכנה (או שילוב תוכנות), בכללם תוכנת הקמיליון, כדי להבטיח את אספקת המזון האופטימלי לחולה.
• הכנסת מערכת הזנה אנטרלית (דרך צינור הזנה – זונדה) משוכללת ומתקדמת לביה"ח. מערכת זו, המשמשת כבר את מרבית העולם המערבי, הינה מערכת סגורה, (RTH (Ready To Hang. על קצה המזלג, המערכת הינה מיכל הזנה, המתחבר באופן אספטי לצינור הזנה, והיא משמשת להזנה רציפה של החולה, עד למשך 48 שעות.

תגובות