רואים את הנולד

רואים את הנולד

כיצד תינוק רואה את העולם, חודש אחר חודש

מאת: ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד
בריאות ורפואה המדריך לראייה טובה

חוש הראייה הינו ללא ספק החוש החשוב ביותר מכל יתר החושים. אחד התהליכים החשובים ביותר העוברים על התינוק בחודשי חייו הראשונים הוא התפתחות מערכת הראייה. תשעה חודשים שוכב העובר ברחם, עיניו עצומות והוא שרוי בחשכה מוחלטת. ובלידה, עם יציאתו לאוויר העולם, מוצפת מערכת הראייה – מהעיניים דרך עצבי הראייה ועד למוח – בשלל צבעים וצורות.

אמונה רווחת היא, כי הרך הנולד אינו מסוגל לראות צבעים או צורות מורכבות בשבועות הראשונים לחייו. בעזרת מחקרים רבים מהשנים האחרונות ניתן לתאר את התקדמות מערכת הראייה של הילד בדיוק רב ומחקרים אחרונים הוכיחו כי אין זו אמת.

בעזרת חקר של גלי מוח גילו כי התינוק מסוגל לראות פרטים מורכבים תוך מספר חודשים. עם זאת, חלק גדול מכישורי הראייה שילוו את הילד במשך כל חייו, עד לזקנה, נרכשים באותם חודשים ראשונים לחיים. אצל תינוק התפתחות הראייה הינה קריטית לצורך ראייה תקינה להמשך החיים הבוגרים. למשל, בעיה רפואית שתפריע לראיית התינוק, כמו קטרקט או צניחת עפעף, תגרום לעין עצלה בגלל שתאי המוח האחראים על הראייה חייבים לקבל תמונה איכותית.

המאמר ינסה לתאר לפי נקודות זמן – חודש אחר חודש, עד גיל שנה – את התפתחות הראייה אצל ילודים ותינוקות.

ראייה בחודש הראשון (ילודים): טשטוש

בחודש הראשון של החיים מערכת הראייה עדיין לא התפתחה במלואה ויילודים רואים מטושטש ומעורפל. למרות שמערכת הראייה לא התפתחה במלואה, היילודים יבחינו ויטו את העיניים לעבר מקור אור חזק. בנוסף, ניתן להבחין כי ילודים ימצמצו ויסגרו את עיניהם בתגובה להקרנת מקור אור חזק. מבחינת חדות ראייה, ילוד עד חודש ראשון יראה עד מרחק של 30 ס"מ ובעיקר יתמקד בפנים של האם או של האב.

ראייה של תינוק בגיל חודש וחצי: התחלה של ראיית צבע

לאחר חודש וחצי התינוק כבר מסוגל למקד יותר בקלות (לבצע מיקוד ראייה או פוקוס) על פני ההורה ויכול להבחין בהבדלי צבעים, אך לא גוונים, בצורה גסה. קואורדינציה בין עין ובין יד מתפתחת גם בשלב הזה.

ראייה של תינוק בגיל חודשיים: המשך שיפור חדות ראייה

בגיל חודשיים ראיית צבעים ממשיכה להתפתח והתינוק יכול לראות יותר פרטים, כיוון שמספר גורמים שמשפיעים על חדות הראייה מתפתחים.

ראייה של תינוק בגיל שלושה חודשים: קשר עין יד מתפתח

בגיל שלושה חודשים התינוק מסוגל לעקוב אחרי תזוזה של פרטים וקשר עין-יד משתפר והתינוק שולח ידיים לעבר חפצים.

ראייה של תינוק בגיל ארבעה חודשים: התפתחות ראיית עומק

בגיל ארבעה חודשים אצל התינוק מתפתחת ראיית עומק, כלומר היכולת לראות אם החפץ או האובייקט מקדימה או מאחורה ביחס לחפץ אחר.

ראייה של תינוק בגיל חמישה חודשים: ראיית צבעים כמעט כמו מבוגר

ראיית הצבעים מתפתחת עוד יותר ויכולת ראיית הצבעים של התינוקת בגיל חמישה חודשים קרובה לזו של מבוגרים. היות שראיית צבעים קשורה ללימוד והיא יכולת נרכשת, ראיית הצבעים של תינוקות בגיל זה עדיין לא מפותחת כמו אצל מבוגר.

ראייה של תינוק בגיל חצי שנה: חדות ראייה כמעט כמו מבוגר

ראייה של תינוק בגיל שישה חודשים ניתן לבדוק בעזרת בדיקה אובייקטיבית (בדיקה ללא שיתוף פעולה) שנקראת Visual Evoked Potential או בקיצור בדיקת VEP שהיא בדיקה אלקטרופיזיולוגית (בדיקת הולכה חשמלית) שבודקת את ההולכה העצבית לגירוי של אור. בגיל חצי שנה לפי בדיקת VEP תינוקות רואים עם חדות ראייה שנעה בין 6/6 לבין 6/18, כלומר תינוקות בגיל חצי שנה רואים עם חדות ראייה נורמלית או קרובה לנורמה.

ראייה של תינוק בגיל שנה: שיפור ניכר בראיית עומק

אצל תינוק בגיל 12 חודשים חל שיפור משמעותי בתפיסת העומק ויש לו יכולת להעריך מרחקים.


ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד, מהמרכז לעצירת קוצר ראייה.

תגובות