תרחישים, קביעת לוחות זמנים, אוטומציה ולייף סטייל

תרחישים, קביעת לוחות זמנים, אוטומציה ולייף סטייל

סדרת כתבות בנושא בית חכם שנועדה לעשות סדר באפשרויות השליטה המגוונות (עמעום תאורה, הפעלת תריסים, דוד שמש, מיזוג, שעון שבת וכו') בצורה הטובה ביותר, ואיך מייצרים הרמוניה מושלמת בהתאם לצורכי חלל הפנים. תרחישי זמן. כתבה רביעית בסדרה

מאת: מערכת Designer
Designer סגנון חיים

בכתבות הקודמות סקרנו בהרחבה את אפשרויות השליטה הרבות שמערכות הבית החכם מאפשרות לנו. התייחסנו כמעט לכל אלמנט חשמלי הנמצא בבית, או במשרד, כמו עמעום תאורה מסוגים שונים, הפעלת תריסים, וילונות, צלונים ועוד. במקביל, הסברנו על נושא התרחישים באופן כללי. בכתבה זו נוסיף ונתמקד בתרחישים, אשר נבנים בהתאם ללוחות זמנים, מכיוון שזהו סוג התרחיש החשוב והנפוץ ביותר. תכנות נכון של מערכת בית חכם יכול לאפשר לביתנו להתנהל באופן עצמאי לחלוטין, ללא צורך במגע ידי אדם. ב"ויטראה" אנו מאמינים כי על הצוות הטכני מוטלת המשימה לזהות את דפוסי ההתנהגות היומיומיים של דיירי הבית, ולהתאים את המערכת ואת הפעלת האלמנטים החשמליים בהתאם לסדר יומם המשתנה, כך שהחשמל יתנהל באופן כמעט אוטונומי.

מערכת חשמל חכם סטנדרטית אמורה להיות מסוגלת להפעיל תרחישים שונים בהתאם ליום ולשעה. לדוגמה, להפעיל בכל בוקר, בימים ראשון עד חמישי, את הדוד החשמלי מ-7:00-6:00. אפשרות מאתגרת יותר היא לתכנן את הפעלת מערכות המיזוג והחימום בהתאם ללוחות זמנים מותאמים מראש, בטמפרטורה ובעוצמה הרצויה, ובכך לשמור על סביבה נוחה וממוזגת תוך כדי שמירה על צריכת אנרגיה מינימלית. תרחיש נוסף ונפוץ הוא כזה שמופעל בעת יציאה לחופשה. במצב זה ניתן לתזמן את הדלקת התאורה וכבויה באזורים שונים ובשעות שונות, ולמעשה לתת למתבונן מבחוץ תחושה שיש נוכחות בבית. במסעדות ובבתי קפה מייצרים אווירות תאורה ועמעום בהתאם למשמרות הבוקר, הצהריים, הערב והלילה, ללא צורך בהתערבות הצוות.

דירת גג לב העיר. ריהוט: The Box (צילום: עודד סמדר)

השעון האסטרונומי

מערכות מתקדמות יותר משלבות בתוכן את "השעון האסטרונומי". מערכות אלה יודעות לחשב את שעות הזריחה והשקיעה בכל יום בשנה, בהתאם למיקום הגיאוגרפי של המערכת, ולמעשה מאפשרות דינמיות רבה יותר למשתמש. גמישות זו מאפשרת לתזמן תרחישים לפי דקות ואף שעות, לפני או אחרי זמני זריחת השמש ושקיעתה. תרחיש נפוץ הינו פתיחת תריסי הבית חצי שעה לאחר הזריחה, או סגירת וילונות הפונים לכיוון מערב בעת השקיעה, כדי למנוע סנוור של דיירי הבית. מערכות מתוצרת ויטראה יודעת גם לסובב צלונים או לכוון את גובה התריסים והווילונות בהתאם לכיוון החלון כלפי קרני השמש, כך שלאורך כל זמן השקיעה ובכל יום, לא יהיה סנוור בתוך הבית.

משפחות עם ילדים קטנים ייהנו מאוד משעון אסטרונומי בעת הפעלת תרחישי תאורת גינה ותרחישי תאורת התמצאות בלילה. מיד לאחר שקיעת השמש המערכת תדליק בצורה אוטומטית את תאורת הגינה ואת תאורת המסדרונות/חדרי מדרגות בבית (בהתאם לשעות השקיעה בקיץ או בחורף) ובהמשך תאורה זו תכבה מעט לפני שעת הזריחה, כך שתאורת ההתמצאות תהיה קבועה לאורך שעות החשיכה.

במערכות החכמות של ויטראה ניתן גם לשלב את פעולת תרחישי המפסקים עם תרחישי הזמנים. לדוגמה, נגיעה בתרחיש "כניסה" לבית בשעות היום (אם יום מוגדר כבין זריחה לשקיעה, או לחלופין בין 8:00-15:00) יעלו תריסי הבית והווילונות ייפתחו. אך בעת לחיצה באותו תרחיש "כניסה" בשעות החשיכה (בין שקיעה לזריחה, או לחלופין בין 20:00-23:00) תידלק התאורה.

חדר במלון. הדמיה: מקסים סיטשקר

עבור שומרי שבת, שימוש בשעון אסטרונומי ולוחות זמנים של מערכת חשמל חכם הינה ידידותית יותר ממערכת שעוני שבת מכנית מסורבלת. השליטה הינה ספציפית עבור כל מעגל תאורה, תריס או מזגן, ומאפשרת לקבוע בדיוק את עוצמת התאורה הרצויה או את גובה התריס בכל רגע במהלך השבת, החל משעות כניסת השבת (שקיעה בשישי) ועד ליציאת השבת (שקיעה במוצאי שבת) ללא צורך בשינוי של השעונים המכניים בכל שבת מחדש בהתאם לשינויים בשעות השקיעה/ זריחה. אפשר להאיר, לאוורר ולמזג את הסלון, המטבח, פינת האוכל והמרפסת מיד עם השקיעה, ולקראת השעות הקטנות של הלילה לכבות באופן אוטומטי את החללים הציבוריים ולהאיר את חדרי השינה בצורה פרטנית עד לשעות השינה של דיירי הבית השונים. בנוסף, ויטראה מאפשרת לשלב במערכות שלה גם שעון שבת מכני עבור מקרים בהם נדרשת הפעלה ידנית של הזיזים, לשינוי זמני תרחישים.

תכנון נכון של תרחישי זמנים מאפשר לדיירי הבית ליהנות מבית כמעט אוטונומי. בחורף המזגן יפעל בשעות הלילה והבוקר המוקדמות במצב חימום. הדוד והתנור בשירותים ידלקו חצי שעה לפני שאנו מתעוררים, ומיד כאשר אנו מתעוררים תריסי החדר ייפתחו מעט, בשביל תאורה טבעית, ואילו תריסי המטבח והסלון כבר ייפתחו במלואם. מיד עם יציאתנו מהבית ייכבו כל האלמנטים החשמליים ותיחסך אנרגיה רבה שלעתים מתבזבזת כתוצאה משכחה.

בעת השקיעה נוכל לייצר אווירה רומנטית עם סידור גובהי התריסים בהתאם לכיוון קרני השמש, ובערב נוכל ליהנות מערב רגוע ונעים שמייצרת תאורה מעומעמת, או לחלופין לייצר אווירה מוארת וחיה. מיד עם לכתנו לישון ייכבו כל מעגלי התאורה, התריסים ירדו והמזגן יידלק בהתאם, וכל זאת מבלי שנגענו כלל במפסקי הבית.

===========================================================================

ערן בינדרמן

צילום: עידן מילמן

ערן בינדרמן | אדריכלות ועיצוב

המשרד עוסק במגוון פרויקטים בארץ ובחו"ל, תוך התמחות במגורים בקנה מידה שונים: שכונות, מגדלים, בתים פרטיים ואתרי נופש. בכל פרויקט מוטמעת חשיבה ירוקה. כל הפרויקטים תחת פיקוחו הצמוד של אדריכל ערן בינדרמן, בוגר תואר אדריכלות מהטכניון 1996 ותואר שני מביה"ס ברטלט בלונדון באוניברסיטת UCL בניצוחו של סר פיטר קוק.

===========================================================================

מפסק מגע מזכוכית, עבור תאורה, תריסים ותרחישים בכלל חללי הבית, מסדרת VMax מבית Vitrea. חמש שנות אחריות מלאות.


  למידע נוסף ולייעוץ עם מומחים של VITREA, חייגו ל-03-5474746 או בקרו באתר vitrea-sh.com

תגובות

Comments are closed