חוסכים במים ובחשמל גם בהדחה וגם בכביסה

חוסכים במים ובחשמל גם בהדחה וגם בכביסה

ישראל מתייבשת? חברת BOSCH מציגה מדיח כלים עם צריכת מים של 6.5 ליטרים בלבד, ומכונת כביסה עם מערכת אוטומטית למינון מדויק של נוזל ומרכך הכביסה: ממלאים רק פעם בחודש וזהו

מאת: אור חי (צילומים: יח"צ)
מגזין מים סחר ועסקים

השימוש הביתי במים הוא מגוון וכולל שתיית מים, הדחת אסלות, שטיפת כלים, כביסה, מקלחת, ניקיון, בישול ועוד. לפי נתוני רשות המים, כמות הצריכה הביתית של מים בישראל נעה בין 100 ל-230 ליטר לנפש ליום. מדובר בממוצע של כ-165 ליטר מדי יום, ש-35% מתוכם משמשים להדחת אסלות (55-60 ליטר), עוד 35% מופנים לרחצה (55-60 ליטר), 20% לשתייה, בישול והדחת כלים (30 ליטר); והשאר לכביסה וניקיון (8 ליטרים) ולגינון ( 8 ליטרים).

לפיכך, יש לשים לב כי השימוש נעשה בחוכמה ובמטרה למנוע בזבוז, בכדי לחסוך משאב יקר וחשוב שהולך ופוחת עם השנים. ואכן, לפי תוצאות הסקר החברתי לשנת 2014 בנושא שימוש וחיסכון במים שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קיימת בישראל מודעות רבה לנושא. כך, למשל, 86% מהאוכלוסייה סוגרים את ברז המים בעת צחצוח שיניים או סיבון כלים, ול-91% יש בדירה מכל הדחה דו-כמותי בשירותים.

גם כשמדובר במכשירים צורכי מים כמכונות כביסה ומדיחי כלים, נרתם עם ישראל למשימת החיסכון: 88% נוהגים למלא את מכונת הכביסה או מדיח הכלים לפני הפעלתם; ואילו 34% הצהירו שיהיו מוכנים לשלם יותר בחשבון החשמל, אם המדינה תייצר חשמל באנרגיה ירוקה המופקת ממקור טבעי כגון מים או שמש.

מדיחים וחוסכים במים

   מדיח בוש

לפי הלמ"ס, 42% ממשקי הבית בישראל משתמשים במדיח כלים, ולא בכדי: מלבד העובדה ששטיפה וייבוש באופן ידני של כלים בכמות שמכיל מדיח מלא אורכת כשעה שלמה, ואילו הכנסה והוצאת כלים מהמדיח אורכת כ-15 דקות, מדיחי הכלים המתקדמים שמיוצרים כיום הינם חסכוניים ביותר גם במים.

המוביל כיום בקטגוריה זו הוא המותג BOSCH, המשווק מדיחי כלים בעלי צריכה מינימלית של כ-6.5 ליטרים מים בלבד להדחה מלאה, לעומת כ-40 ליטר בשטיפה ידנית.

זאת, בזכות טכנולוגיות חדשות שהופכות את מדיחי הכלים לידידותיים במיוחד לסביבה ולחסכוניים ביותר במים – וגם בחשמל. מדיחים אלו קיבלו דירוגי אנרגיה AAA – הגבוהים ביותר בתוצאות ניקוי, ייבוש וחיסכון באנרגיה – מה שמבטיח צריכה נמוכה של מים וחשמל.

יתרון נוסף במדיחי בוש נעוץ בעובדה שאין צורך כלל לשטוף קודם את הכלים המלוכלכים בכיור, אלא רק להניחם כפי שהם במדיח הכלים. זאת, בזכות טכנולוגיה חדשנית בעלת עוצמת התזה גבוהה במיוחד המסירה כל לכלוך.

השיטה: פעם בחודש

   מכונת כביסה i-DOS

חיסכון מכיוון נוסף מגיע עם מכונת כביסה חדשה וחכמה של BOSCH, עם מערכת חדשנית של מינון אוטומטי המאפשר מילוי של מגירת חומרי הכביסה בנוזל ובמרכך רק פעם ב-20 כביסות (שיטת 'פעם בחודש'). המכונה, מסוג i-DOS, פועלת בצורה חסכונית ומחשבת את הכמות המדויקת והאידיאלית של נוזל הכביסה, ובכך פותרת את בעיית המינון הגבוה או הנמוך מדיי של סבון הכביסה.

מדובר במכונת כביסה חסכונית אשר פועלת בטכנולוגיה חכמה המזהה את סוג הבדים, דרגת הלכלוך ורמת קושי המים. חידוש נוסף, שניתן למצוא בשילוב עם מערכת i-DOS, הוא שליטה מרחוק במוצר באמצעות אפליקציית Home Connect.

זאת, לצד תוכניות מיוחדות כגון כביסה לבגדי ספורט, כביסה מהירה בת 15 דקות, ו-Allergy plus – תוכנית היגיינית במיוחד לבעלי רגישויות; Reload – הוספה של בגדים לאחר שהתוכנית כבר החלה; VarioPerfect – לחיסכון בזמן או בצריכת החשמל על-ידי לחיצה על אחד מהלחצנים SpeedPerfect או EcoPerfect; ו-DrumClean – תוכנית ייחודית השומרת על אורך חיי התוף במכונה. מכונת הכביסה החסכונית והמדויקת i-DOS של המותג BOSCH משווקת על-ידי חברת מוצרי החשמל BSH המשווקת את מותגי בוש, סימנס, קונסטרוקטה וגגנאו.

חיסכון גם בייבוש

לאחרונה הוכיחה חברת BOSCH כי גם בכל הקשור לייבוש הכביסה יש מקום לחיסכון בחשמל. מייבשי הכביסה עם משאבת חום מהדור החדש הם בעלי טכנולוגיה חדשנית עם ניקוי עצמי של המעבה, שבמסגרתה המים הנאספים בתהליך העיבוי זורמים אל המעבה (condenser) ומנקים אותו. כך מושגות שתי מטרות: האחת, שימוש חוזר במים. השנייה, מכיוון שסיבי הבגדים והמוך נשטפים, המעבה נותר נקי וממשיך לפעול ביעילות מרבית.

המייבש בטכנולוגיית משאבת החום (Heat Pump) אינו מחמם את האוויר באמצעות גופי חימום, בדומה למייבשי הכביסה המסורתיים, אלא עושה שימוש במערכת סגורה של מעבה ומאדה אשר יוצרים הפרשי טמפרטורות בתוך המייבש וכך נוצרת פעולת ייבוש חסכונית בהרבה משיטת מחלף החום המסורתית. בטכנולוגיה זו, מתנקה המעבה באופן אוטומטי עד ארבע פעמים תוך כדי תהליך הייבוש כך שניקיונו הקבוע של המעבה מאפשר לו לפעול ביעילות אנרגטית מקסימלית – ומאפשר גם חיסכון משמעותי בצריכת החשמל ושמירה על-דירוג אנרגיה A לאורך כל חיי המכשיר.

תגובות

Comments are closed