ביטחון זה יותר מ-Security

ביטחון זה יותר מ-Security

חברת קוגניפיי (Qognify),לשעבר חטיבת ה-Physical Security בנייס מערכות, מייצרת מערכות ביטחון חכמות העושות שימוש במגוון רחב של סוגי מידע על מנת לזהות אירועים, קרוב ככל הניתן לזמן התרחשותם

מאת: אסף צור
טכנולוגיה והייטק רשת ביטחון

העולם מתחיל להבין מה שאנחנו בישראל כבר יודעים מזמן: אם בעבר פיגועים היו מכוונים למטרות כגון מבני ממשלה, ועידות בין-לאומיות, אתרי תיירות ושדות תעופה, אנו עדים כיום להרחבת המטרות גם לכאלה שהן חסרות משמעות פוליטית או ציבורית – ברחובות, באולמות אירועים, בבתי קפה ובברים.

משטרות, ארגוני מודיעין וגורמים נוספים האחראים לשלום הציבור וכן גופים פרטיים ועסקיים, מתמודדים עם האתגרים המשתמעים מכך. למשל, האם שריפה בצד אחד של העיר וירי בעת מופע רוק בצידה השני הן תקריות בודדות, או שיש ביניהן קשר? יתר על כן, ברגע שהמצב מתבהר, כיצד יכולים הגורמים השונים לנהל אותו בצורה יעילה ומתואמת?

חברת קוגניפיי (Qognify) מרעננה, לשעבר חטיבת ה-Physical Security בנייס מערכות, מכירה היטב את הצורך במערכות ביטחון חכמות, העושות שימוש במגוון רחב של סוגי מידע על מנת לזהות אירועים קרוב ככל הניתן לזמן ההתרחשות, ולהגיב אליהם בצורה אופטימלית. בין לקוחות החברה ניתן למצוא שדות תעופה, נמלי ים, חברות תחבורה ציבורית ותשתיות, מוסדות פיננסיים, ערים ועוד.

"לא קיים פתרון קסם היכול למנוע לגמרי אירועים כגון אילו שאירעו לאחרונה", אומר מוטי שבתאי, נשיא חברת קוגניפיי. "עם זאת, הבנתם וניתוחם מבליטים את הצורך בפתרונות שיסייעו להבין את תמונת המצב לאשורה כמה שיותר מהר, לנהל את המצב ביעילות, למגר או לפחות להקטין את ההשלכות, וכן, במקרים מסויימים, להיות מסוגלים לחזות אירועים ולמונעם".

עין פקוחה ובוחנת

רישות ערים במצלמות אבטחה אינו חדש. אך מה רואות מצלמות אלה, ואילו תובנות הן מספקות לאנשי חדר הבקרה הצופים בהן?

מוטי שבתאי, נשיא חברת קוגניפיי (צילום: East 77)

"בעת ביקור במשרדינו", מספר שבתאי, "ישב סגן ראש העיר של אחת מהערים הגדולות בעולם, עיר בסין המונה יותר מ-20 מיליון תושבים, ותיאר את האתגרים העומדים בפניו. הוא סיפר שיש לו גישה לווידיאו מ-400,000 אלף מצלמות בכל רגע נתון. נסו לדמיין כיצד אנשי הביטחון המאיישים את המשמרות אמורים לצפות במסך גדול המקרין מטריצת מסכי וידיאו: ארבעה מסכים, ארבעים… ארבע-מאות…  ארבע מאות אלף? ברור שאין יכולת לקלוט, לעבד ולהבין כמות כזו של מידע ללא אמצעים מתוחכמים".

ואכן, אחת מהמגמות המובילות בעולם כיום היא זו של וידיאו שהוא מעבר ל"צוֹפֶה", כזה המספק כלים להתראות וקיטלוּג של אירועים מתוך "הבנה" של המתרחש. למשל, באם נוצרת התקהלות במקום ובשעה שלפי המידע הקיים לא אמורה להיות בהם פעילות חריגה, תופעל התראה אוטומטית: המראה הנשקף מהמצלמות הרלוונטיות יוקפץ למסך הראשי, ומשם ניתן יהיה לקבל החלטה לגבי הצעד הבא בניהול האירוע.

"בבסיס הפתרון שלנו נמצאות מערכות לניהול וידיאו VisionHub ו-Situator שהיא מערכת השליטה והבקרה (שו"ב) המובילה בשוק. הצורך הבסיסי עליו הן עונות הוא זה של קליטת המידע, תיעוד וניטור", מתאר שבתאי. "החוכמה היא לספק את השכבה המתקדמת יותר של המידע, זו המניבה תובנות שניתן לפעול לפיהן. הפתרון מספק את היכולת להתמודד עם כמות עצומה של חיישנים ממגוון סוגים, כלים לסנכרון והצלבת מידע ואוטומציה של תהליכי תגובה. כאשר כל זה מושג, נוכל לראות שיפור בטיפול באירועים וכן תועלות רחבות יותר, כגון שיפור ביצועים תפעוליים וחסכון בעלויות".

דוגמא למקרה בו נחוצות הן בינה, אנושית ומלאכותית, והן מהירות תגובה, הינה כאשר יש צורך באיתור אדם מסויים, למשל לאחר אירוע טרור. שבתאי: "השעות, ולפעמים הדקות הראשונות, הינן המכריעות. לקוחותינו משתמשים בפתרון המתקדם Suspect Search, היוצר אלבום תמונות של כל האנשים שנמצאים בסביבה מסויימת, ומתייגן לפי 'חתימת גוף' ייחודית, דבר המאפשר זיהוי של האדם הספציפי גם במעבר בין מצלמה למצלמה ובין סביבה לסביבה. הקיטלוג נעשה בזמן אמת ובכך מכין את הוידיאו לחיפוש מהיר, וכן להצגת המסלול של החשוד והיכן הוא נמצא עכשיו, במידה שהוא עדיין בסביבה", כך שבתאי.

"אנו עדים למגמה של שאיפה למערכות חכמות אצל לקוחות בעולם כולו", מוסיף ערן נעם, סגן נשיא מכירות באירופה, מזה"ת ואפריקה בחברה. "צברנו ניסיון רב כשותפים לפתרון המוטמע בערים גדולות בעולם, כמו גם באירועים ציבוריים, לרבות במשחקי החורף האולימפיים בעיר סוצ'י. בישראל, אנו מעורבים בפרויקטים בעשרות עיריות ורשויות מקומיות, יחד עם שותפינו בחברת אפקון, ועדים לתפיסה לפיה עיר חכמה היא גם עיר בטוחה. דוגמא מצויינת לצרכים המורכבים של ערים היא אשדוד, בנוסף לאתגרים הרגילים של עיר, קיימות באשדוד רגישויות מיוחדות הנובעות מהימצאות נמל-ים ראשי בה והקירבה לעזה. פרויקט זה בוצע אף הוא עם חברת אפקון.

"המגמה קיימת בכל התעשיות בהן אנו פעילים", ממשיך נעם, "אנו מספקים, יחד עם חברות אינטגרציה מובילות  כמו יו. אם. אר, G4S ומגאסון פתרונות לבנקים המובילים, לרבות בנק הפועלים, בנק לאומי, הבנק הבינלאומי ובנק מזרחי-טפחות  – כולם ארגונים המיישמים תפיסה רחבה ומשולבת. כך גם במקרה של הבורסה ליהלומים, שם הותאם פתרון יחד עם חברת אורד מערכות בקרה, המקשר ומספק תובנות מאלפי סנסורים ומערכות".

שימוש נוסף במידע

מערכות מתקדמות עשויות להיות ממונפות גם לצרכים שמעבר לביטחון ובטיחות, כמו למשל ניהול חכם של עומסי תנועה. מוטי שבתאי: "בעיר ההודית ננדד, בערים נוספות וברשויות לניהול תנועה מבין לקוחותינו בארה"ב, לוקחים את הפתרון צעד אחד קדימה ומשתמשים במערכת השו"ב והוידאו גם לניהול תנועה בכבישים והצלבת דיווחי תנועה עם תחזית מזג האוויר לשם הכנה וניהול של עומסים צפויים. דוגמא נוספת היא של ייעול ושיפור השירות. המידע המופק משמש לניטור עומסים בחנות, שעות פתיחה וסגירה של סניפים ומשך זמן ההמתנה בתור".

שבתאי מדבר גם על הרחבת יכולות ניהול המצבים מחדר הבקרה אל מחוץ לו, לרבות היכולת להשתמש במכשירים ניידים, כגון טלפונים חכמים וטאבלטים,  בשילוב עם מערכת מבוססת מידע גיאורפי (GIS) לארגונים. "זוהי אחת מגאוותינו הגדולות ביותר", הוא מציין. "מערכת מהמתוחכמות בעולם הנמצאת בשימוש ב-LAX, אחד מנמלי התעופה הגדולים והעמוסים בעולם. צוותי השטח יכולים לראות את אירועי האבטחה והתפעול הפתוחים במערכת וכן ליצור אירועים חדשים. האפליקציה שפיתחנו למכשירים ניידים משתמשת ביכולות ההתמצאות במרחב ומיפוי לשם בקרה של המתרחש במבנים, נכסים ותשתיות".

===============================================================================================

מינוף מידע לזיהוי מגמות והבנת התמונה הכוללת

בחברת קוגניפיי פותח תוסף תוכנה חדש למערכת ה-Operational Intelligence Center (OIC)-Situator. תוסף זה מציג לראשונה רובד מידע מתקדם המושתת על מערכת בינה עסקית (BI). הפתרון מאגד וממנף את המידע הקיים ב-Situator ובמערכות נוספות, ובעזרת מנוע כללים מתקדם מנצלו לצורכי ניתוח ומעקב אחרי מגמות וביצועים, וכן ניטור אינדיקטורים מובילים. באמצעות תצוגה גרפית חכמה, מאפשר OIC לזהות מגמות מרכזיות ונושאים, אשר עשויים לדרוש את התערבותם.

כך לדוגמה, מפעיל במוקד יוכל לקבל מידע מקיף לגבי מצב עכשווי של אירועים, בעוד למנהל תוצג תמונת המצב הכוללת במהלך פרק זמן, האם קיימים סיכונים עסקיים כתוצאה מכך, והאם זוהו דפוסים שיש להציפם להנהלה הבכירה.

"האתגרים העומדים בפני האמונים על ביטחון ובטיחות הופכים מורכבים יותר ויותר", מסכם שבתאי, "המטרה שלנו היא לאפשר מינוף נבון של המידע הקיים כדי לשפר את הבנת התמונה הכוללת במהירות ונקיטת הפעולות הנכונות – במצבי קצה כמו גם בחיי שגרה. מערכות חכמות המאפשרות כל זאת, תוך חתירה לשיפור מתמיד, ילכו ויהפכו לסטנדרט הקובע".

 

תגובות