פרופ' גמזו: "אפעל להצבת העובד במרכז"

פרופ' גמזו: "אפעל להצבת העובד במרכז"

פרופ' רוני גמזו, בראיון ראשון בתפקיד מנהל המרכז הרפואי, מצהיר: "עובדי בית החולים יקבלו דגש מיוחד". וגם: תוכניות הבנייה החדשות, חילופי מנהלי המערכים הגדולים והקשר האישי והמיוחד עם פרופ' גבי ברבש

מאת: אבי שושן
במרכז העניינים בריאות ורפואה

פרופ' גמזו בסיור בבית חולים דנה

פרופ' גמזו בסיור בבית חולים דנה דואק

 

עידן חדש במרכז הרפואי שלנו. פרופ' גבי ברבש פרש מתפקידו כמנהל המרכז הרפואי לאחר עשרים ושתיים שנה בתפקיד, והעביר את המושכות לפרופ' רוני גמזו, בטקס חגיגי שהתקיים בערב ראש השנה בבית החולים. עכשיו, בראיון חגיגי, חושף גמזו את משנתו לניהול בית החולים, ומצהיר: "האתגר המרכזי שלי הוא להקדיש זמן לעובדים ולמנהלים ולתת לכל אחד שמעוניין מבין עובדי הארגון את תשומת ליבי בנושאים שמפריעים לו ולטפל בזה במיידית".
פרופ' גמזו, 49, גדל וצמח בבית החולים ומהווה דוגמה, יוצאת דופן בהצלחתה, לעובד שצמח מתוך הארגון וטיפס עד לראש הפירמידה. את דרכו הוא התחיל עוד כחוקר בבית החולים הקרייה. עם סיום לימודי הרפואה, החל להתמחות במיילדות וגינקולוגיה באגף נשים ויולדות, עד לפגישה אקראית סביב המשבר התקשורתי שהיה ב-2001 בליס עם פרופ' ברבש. הפגישה הזו הוציאה אותו מהמסלול הקליני היישר אל תפקיד העוזר לכלכלה רפואית בהנהלת הארגון, תפקיד ניהולי ראשון מתוך שרשרת תפקידים ארוכה ומוצלחת בה כיהן, כולל תפקיד מנכ"ל משרד הבריאות בין השנים 2010-2014. "גבי הוא מורי ורבי, הוא האמין בי וביכולות שלי ונתן לי את ההזדמנות לצמוח. גבי ליווה ומלווה אותי בכל תפקידיי, ומבחינתי הוא מודל למנהל שמטפח את עובדיו ומגדל אותם. התנהגות שצריכה להוות דוגמה לכל מנהל כאן בארגון, ולי בפרט".

כיצד אתה מתכוון ליישם את זה?

"ראשית, הרבה הקשבה, תשומת לב ניהולית ותעדוף משאבים לרווחת העובדים. בין הצעדים הראשונים שעשיתי עם הכניסה לתפקיד היה לפנות מספר שעות בשבוע למפגש עם עובדים המעוניינים בכך במסגרת 'דלת פתוחה', ואני קורא לכל עובד, שיש לו רעיון, הצעה או בעיה, לפנות אליי. אני מבטיח לתת תשומת לב מלאה. החוזק של בית החולים הוא לא רק בזכותי או בזכות ההנהלה והמנהלים המובילים, אלא בעיקר בזכות כלל העובדים. אני מאוד רוצה ואפעל למען הצבת העובד במרכז, תוך חיזוק והעצמת כל אחד ואחת מאנשי הצוות. עובד מרוצה ייתן שירות טוב יותר לחולים, ישתף פעולה עם מטרות הארגון, יהיה חם ואנושי כלפי המטופלים, וזה מה שחשוב לכולנו".
"בכל תפקידיי בעבר", מוסיף פרופ' גמזו, "פעלתי לא רק כמנהל, אלא כראש ארגון עובדים, ובבית החולים שלנו זה חשוב עוד יותר. אני לא רוצה שהטיפול בתנאי השירות ורווחתם של העובדים יהיה באחריותם של הוועדים, אלא בראש ובראשונה זו אחריותי שלי כמנהל. בין אם מדובר בתנאי השכר, בתנאי העבודה ובהתייחסות ובהשקעה בעובד ובשעות הפנאי שלו, לגיוון החיים המקצועיים והאישיים".
לשכתו של פרופ' גמזו מתנהלת בתזזיתיות ובאינטנסיביות. את יומו הוא מתחיל בשש בבוקר, בדרך כלל בריצה בפארק, ומבית החולים הוא יוצא לא לפני עשר בלילה. יום העבודה השגרתי שלו כולל עשרות פגישות, דיונים, ביקורים במחלקות השונות, מפגשים עם תורמים ונסיעות למשרדי הממשלה. "אני עובד קשה, אבל אוהב את זה, ואני מאמין שבזכות עבודה קשה וחריצות הצלחתי עד כה בתפקידי. אם יש מסר שאני רוצה להעביר לעובדים זה שעבודה קשה, תוך הפגנת חריצות ואכפתיות, בסופו של דבר, משתלמת. עובד שהוא חרוץ, משקיען ובעל ידע מקצועי בתחום שלו, יתוגמל בעתיד. מסר נוסף שלי הוא לאהוב את התפקיד ואת בית החולים, כי בלי זה אי אפשר לעבוד כאן ולהצליח. בית החולים מספק מערכת משפחתית וחברתית רחבה, ואני רוצה להעצים את זה ולעודד את תחושת השייכות וההזדהות עם הארגון, ולמען מטרה זו – שבי שמלו, סמנכ"ל משאבי אנוש, פועל ויש לו אור ירוק ממני להוסיף ולהעניק לעובדים כל מה שצריך, למען העצמת העובדים".

רפואה מובילה ואנושית

גמזו: "החזון של בית החולים, אותו גיבשתי יחד עם צוות שלם של מנהלים ויועצים הוא 'רפואה מובילה ואנושית', ובימים אלה אנחנו מגבשים תוכנית חומש להטמעת ערכים אלו בארגון. אנחנו מתכננים להשיק את החזון שלנו באירוע גדול ברבעון הראשון של שנת 2016, אך כבר כעת אנחנו מובילים מספר תהליכים חשובים, כמו: הרחבת המיון ושיפור תנאי העבודה והטיפול בו ופתיחה של מחלקת אשפוז פסיכיאטרי – נושא חדש שלא עסקנו בו עד כה. בתוך כך, אנו בתקופת תנופה, פיתוח והרחבה של כל השירותים האמבולטוריים, ובכלל זה: התקנת MRI רביעי, מה שיהפוך אותנו למכון ה-MRI הגדול בישראל; הכנסת מאיץ רביעי במכון הקרינה; הרחבת מכון הדימות ומרפאת העיניים; ועוד.
בנוסף, הוספנו עוד חמישה חדרי ניתוח, שזו מהפכה של ממש, הכנסנו טכנולוגיה חדשה בשם OARM בניתוחים של המערך הארצי לאורתופדיה אונקולוגית, ובמקביל מתקיים גם פיתוח מאסיבי של אזורי הקבלה וההתעוררות".

מה עוד מתוכנן?

"אנחנו בעיצומן של עבודות בינוי ופיתוח נוספות, כמו: הרחבת מחלקות היולדות בקומה 4, תכנון בניית טיפול נמרץ ילדים חדש בקומה 5 בבניין דנה וסיום עבודות השיפוץ של מחלקת ילדים בקומה 3. כמו כן, הוחל תהליך התכנון של ארבע הקומות הפנויות במגדל סמי עופר, שלשם יעברו המערך האונקולוגי, מעבדות מחקר ומחלקת אשפוז נוספת. במקביל, כפי שכולם כבר רואים, החלה כבר בניית מגדל מגורי צוות, הכולל 300 דירות לטובת עובדי בית החולים, בסטנדרט בנייה גבוה.
"לצד הבניינים, חשוב שנזכור כי מה שעושה את ביה"ח למה שהוא הם האנשים. בשנה האחרונה נפרדנו ממנהלים מרכזיים בבית החולים, כמו: פרופ' פטריק סורקין, שניהל את הטיפול נמרץ כללי למעלה משלושים שנה, פרופ' משה ענבר, מנהל המערך האונקולוגי, ופרופ' משה גרייף, מנהל מערך הדימות, וכמובן, המנטור האישי שלי, פרופ' יוסי לסינג, שפרש מתפקיד ניהול ביה"ח ליס ליולדות. את כולם מחליפים רופאים יוצאים מן הכלל, ואני מבקש לנצל את ההזדמנות ולהודות לכל אחד מהם על שירות עתיר שנים וזכויות למען ציבור החולים בישראל".

ובנימה אישית, איך זה להיכנס לתפקיד המנכ"ל?

"עדיין מוזר לי לומר שאני מנהל המרכז הרפואי. תמיד קראתי כל אות ומילה שגבי כתב בדבר המנכ"ל בעיתון זה, ואומנם אני מחליף אותו, אבל לאורו אני מנהל. לשמחתי, ההחלפה ביננו הייתה בין אנשים שאוהבים אחד את השני, ומעבר לדוגמה שהוא משמש לי, אני שמח שהוא נשאר כאן איתנו ומסייע בעמותת הידידים, בבניית בניין מגורי צוות ובפיתוח נושאים שחשובים לו, כמו המחקר באימונותרפיה. כרגע, האחריות לניהול ביה"ח היא שלי, ואני נכנס לתפקיד זה ביראה גדולה ומתוך תחושת שליחות עמוקה למען בית החולים והרפואה הציבורית בישראל, ומקווה שאהיה שליח נאמן".

תגובות