עניין לציון: נפרדים מהפורשים

עניין לציון: נפרדים מהפורשים

מאת: מערכת 'במרכז העניינים'
במרכז העניינים בריאות ורפואה

פרידה מפרופ' יוסי לסינג, מנהל בית חולים ליס ליולדות ונשים

פרופ' רוני גמזו נפרד מפרופ' יוסי לסינג בישיבת בוקר האחרונה בניהולו

פרופ' רוני גמזו נפרד מפרופ' יוסי לסינג בישיבת בוקר האחרונה בניהולו

 

דברים שנשא פרופ' עמי עמית בטקס הפרידה מפרופ' לסינג:

מעל לארבעים שנה – מפסיעות ראשונות ברפואת הנשים בביה"ח הקריה (אשרמן-סרלין) לעשרים שנות ניהול מחלקה ואגף. בחפיפה לקבלת הניהול המחלקתי – אתה, יוסי, מקבל את תפקיד הניהול, הן של התכנון והן של המעבר של בית היולדות למשכנו החדש, ליס. כמעט באופן מיידי עם המעבר, וללא כל אזהרה מקדימה, ישנה פריצה מרשימה ועלייה מטאורית במספר הלידות (סה"כ בתקופת ניהולך: 194,881 לידות). תחת ידיך, חלים בינוי מרשים ופיתוח היחידות השונות: רפואת האם והעובר, פגים, גינקולוגיה ואונקוגניקולוגיה, הדמיות אולטרסאונד ואורולוגיה, יחידות הפיריון וההפרייה החוץ-גופית.

במקביל לעבודה הקלינית הענפה, הובלת את האגף למינויים אקדמאים רבים, וערב פרישתך ישנם 16 פרופסורים רשומים בתחומים השונים, כאשר תמיד שמת דגש על העצמה של המחקר והפרסומים והופעות מרשימות בכנסים, אשר כולם הובילו לפרסים ומלגות. ידעת לשים דגש נרחב על החדרת טכונולוגיות חדשות, ובמקביל על פתיחות רגשית והקשבה למשוב מטופלים, יחס הדוק ותשומת לב רחבה ליחס רופא-מטופלת, הכנסה והרחבה של עצמאות האחות המיילדת והחדרת הלידה הטבעית לחפצות בכך, והובלת את התכנון והיישום של המלונית, כשירות נלווה לאגף. קשה לספור את שעות התכנון והחשיבה של ה"גשרים" ממזרח לאגף, של המעליות המהירות, הרחבת שירותי המיון וגיוס תרומות וכספים. המסירות וההיענות שלך, עם לילות לא מעטים של חוסר שינה, הגעה מהירה בשעות חריגות וטלפונים אינסופיים. חשיבה, קבלת החלטה ואחריות – היו לחם חוק, והצבעוניות שלך הורגשה בכל חדר ופינה. מודל החיבור ותפעול משותף של האגף עם מחלקות ויחידות אחרות בביה"ח נלמד, ופתאום הכל טבעי – באנו מרחוק, מהקריה, והנה כאילו נולדנו כאן (וכמה חשוב ניטור נכון). שא ברכה לדרכך החדשה, ואנחנו כאן, הדלת תמיד שלך.


פרידה מפרופ' פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי

פרופ' סורקין מצליח לשמור נגיעה מנשות המחלקה באירוע הפרידה שנערך בביתה של אסנת הראל, מזכירתו הוותיקה

פרופ' סורקין מצליח לשמור נגיעה מנשות המחלקה באירוע הפרידה שנערך בביתה של אסנת הראל, מזכירתו הוותיקה

 

דברים שנשאה האחות איריס ברמן בטקס הפרידה מפרופ' סורקין:

כולנו כאן עומדים נרגשים, אך גם עצובים. רוצים אנו להודות לך על כל השנים שחלפו, בהן חלפת במסדרונות היחידה בסערה וניהלת למופת את המחלקה. לא קל להיפרד, אף פעם, וגם אי אפשר להתכונן לזה, כי אין טעם. כולנו כאן בעבודה יודעים כי נפלה בחלקנו הזכות להכיר ולעבוד במחיצתך כל כך הרבה שנים, אז לרגל פרישתך, נאחל לך בהצלחה. יש אנשים שפוגשים פעם בחיים – ואכן אתה אחד מהם. תודה שידעת להעריך את עבודתנו, שנעשתה במסירות מול לא מעט קשיים. אני מאמינה שלא אמרת את המילה האחרונה, ותמשיך מכאן במלאכת עשייה להצלת החולים הקשים. אוהבים ומעריכים: צוות טיפול נמרץ.


דבר הפורשים

דבורה גורן מתרגשת מקבלת הקריקטורה המפורסמת

דבורה גורן מתרגשת מקבלת הקריקטורה המפורסמת

 

דבורה גורן, מנהלת מערך הסיעוד:

שלום לכולכם, שותפיי לעבודה, חברים ובני משפחתי היקרים מכל, תודה לכולכם שבאתם. 21 שנה הן זמן ארוך לעבוד בו במקום אחד – למעשה, כמעט מחצית משנות עבודתי עשיתי במקום הזה. חלקכם זוכרים כי כשהגעתי חשבתי שאשאר כשבע שנים, אבל האתגר והעניין החזיקו אותי עוד שנה ועוד שנה. זכיתי להיות שותפה להפיכת בית חולים זניח למוסד-על מוביל, בין הראשונים בארץ. בשמכם הובלתי את איגוד אחיות ראשיות במשך כשמונה שנים, ובשמכם הייתי שותפה להקמת לשכת האתיקה של האחיות. בהגיעי, מצאתי סיעוד שכאילו קפא בעבר, מבחינת התרבות הארגונית, רמת ההכשרה, הידע, תהליכי העבודה והנהלים, פיגר ביה"ח שנות דור אחרי בתי החולים המובילים. אבל מצאתי גם אנשים המחויבים לטובת החולה ולבית החולים, שאותו ראו כביתם השני ומוכנים להתגייס לשינוי. בעזרתכם הפכנו את הסיעוד בארגון הזה למקצועני, שירותי ומוביל בתוך הארגון ומחוצה לו. סיעוד שיכול להתמודד עם כל אתגר ארגוני ומקצועי: גידול, טכנולוגיות חדשות ורפואה מתקדמת. רבים מהמנהלים והמומחים שהגיעו אלינו ממקומות אחרים טרחו לציין בפניי את שביעות רצונם ואף התפעלותם מהסיעוד שמצאו כאן ומהעזרה שהושטה להם על ידנו לבניית התחום אותו באו לפתח.

יחד הובלנו והיינו שותפים לתהליכים מאוד משמעותיים – פיתוח האיכות, מניעת זיהומים, וגולת הכותרת, תהליך האקרדיטציה – אם להזכיר רק כמה מהם. כולם יודעים שאם האחיות מתגייסות, ההצלחה מובטחת, ואנחנו תמיד התגייסנו ללכת מהטוב אל הטוב יותר.

אני מאחלת לכולכם שתזכו להרחיב עוד יותר את הסמכות של האחיות בכלל והמנהלות בפרט. שתהיו שותפים שווים בקבלת החלטות בכל נושא שנוגע לעבודתכם, שתוכר תרומתכם המכרעת לאיכות ולמעמד של הארגון הזה, ותהיו שותפים לקידום ולשגשוג של בית החולים. עברו עליי כאן ימים טובים רבים וגם ימים קשים מאוד. על אלה ועל אלה אני אסירת תודה. אני מודה לך גבי, על שבחרת בי ונתת בי אמון. העבודה במחיצתך הייתה לא תמיד קלה, אבל תמיד מאתגרת. תודה לכל חבריי בהנהלה ומנהלים ועובדים בכל הדרגות, שמצאתי אצלכם תמיד אוזן קשבת, שיתוף פעולה ועזרה.

תודה לכן אחיותיי האחראיות, שהלכתן איתי את הדרך ונטלתן על עצמכן בגדול את האחריות לעשייה שלמענה אנחנו כולנו פה – הטיפול בחולים. מה שאני רוצה להשאיר אחריי בליבכם ובתרבות של הארגון הזה היא מערכת הערכים שהובילה אותי תמיד כאחות וכמנהלת: אמינות, יושרה, הוגנות, שיתוף פעולה, מחויבות, רדיפת הדעת, ומעל הכל – אהבת הבריות. ערכים אלה יבטיחו שתהיו תמיד בדרך הנכונה כמטפלים וכמנהלים. שוב תודה לכולכם, ואיחולי הצלחה וסיפוק בהמשך הדרך.

אילנה אלמגור

אילנה אלמגור – אחות אחראית הסיעוד בחטיבה האורתופדית:

(אילנה אלמגור, אחות אחראית הסיעוד בחטיבה האורתופדית, יצאה לגמלאות לאחר 43 שנות עשייה. אילנה ביקשה למסור מילותיה).

העבודה כאחות הייתה הגשמת חלום של ילדה בת 5 שהתחפשה בפורים לאחות והציבה לעצמה יעד, או יותר נכון להגיד – חלום שיתגשם. את המרכז הרפואי הכרתי עוד מימי ההתנדבות שלי בכירורגית א' כתלמידת תיכון: חילקתי אוכל כל יום שבת, ובכל יום חופש שהתאפשר לי. היה ברור לי ולמחנכים שלי מה אני הולכת לעשות בעתיד. התחלתי את עבודתי במחלקה האורתופדית. טיפלנו ב-52 חולים, היה לא פשוט אבל מאתגר. לאחר מכן עברתי למחלקה האורולוגית, כאחות מן השורה. זכיתי לעבוד עם שושנה חזם ז"ל, ממנה למדתי מנהל מהו. ישנה עוד רשימה ארוכה של אנשים שבזכותם הגעתי עד הלום, קצר הדף מלהכיל את כולם, ועימם הסליחה. התנסיתי בשיטות ניהול שונות ומאתגרות (עם השנים התחלפו מנכ"לים ומנהלות סיעוד, מן הסתם). חוויתי אירועים טראומטיים, כמו מלחמת יום כיפור כאחות צעירה ולא מנוסה, הפיגוע בדולפינריום כאחות אחראית ועוד. אירוע מכונן מבחינתי היה פתיחת אורתופדית ב' – אתגר אותו אני מאחלת לכל אחות אחראית חדשה. קיבלתי מבנה, אחיות מבתי ספר, ופתחנו מחלקה שלימים נקראה: אורתופדית בסט. במהלך שנות עבודתי למדתי. השתתפתי בלא מעט קורסים, שגולת הכותרת שלהם הייתה קורס להנחיית קבוצות. אותו קורס מלווה אותי כיום כמנחת קבוצות בשומרי משקל. אני נפרדת ומודה שזכיתי לקבוצה גדולה של אנשים טובים בחטיבה, שעזרו ותמכו בי לאורך השנים, הן בחיי המקצועיים והן בחיי האישיים. תודה לכולם, אני זכיתי.

נח אשטמקר מנהל מחלקת תחבורה

נח אשטמקר, מנהל מחלקת תחבורה:

לאחר למעלה מארבעה עשורים אינטנסיביים במרכז הרפואי שלנו, סיימתי את תפקידי כמנהל מחלקת התחבורה וכסגן ממונה תחבורה ארצי. אני לא יכול שלא לציין גם את תפקידי כמנהל השילוט והדפוס של ביה"ח, שהייתי שותף להקמתם. אני פורש מהמרכז הרפואי הגדול והמורכב בהתרגשות רבה, בתחושה של סיפוק על מה שנתתי, ויותר – על מה שקיבלתי מכל אחת ואחד. זכיתי לעבוד במקום מרתק, לפגוש אנשים מעניינים ולעמוד בדרישות האינטנסיביות של המרכז הרפואי ומשרד הבריאות. זכיתי גם להכשיר דור של עובדים המכהנים כמנהלי מחלקות באגפים השונים של ביה"ח. המיומנויות והידע שרכשתי כאן במהלך השנים בתחום צי הרכב, אפשרו לי להביא מניסיוני הרב גם למשרד הבריאות, שם, כאמור, שימשתי כסגן ממונה הרכב הארצי. אני מנצל את ההזדמנות להודות לממונה התחבורה הארצי, לכל רכזי התחבורה ביחידות הממשלתיות ולמינהל הרכב הממשלתי, על תקופה מאתגרת, תקשורת טובה ועבודה מבורכת. אני מבקש להודות להנהלת בית החולים ולמנהלים הישירים שלי בעבר ובהווה: מר כספי אברהם, מר דוד רונאל ומר קובי גרסטלר, על האמון המלא והתמיכה להם זכיתי לכל אורך הדרך.

כאן המקום להודות לכל אחת ואחד מצוות התחבורה היקר, הראוי לתשבחות על המקצועיות והמיומנות, על עמידה באתגרים ובמשימות המורכבות. אני סמוך ובטוח שהשארתי אחריי צוות מיומן וסגנים, שימשיכו להוביל את היחידה להישגים. אני מאחל לכולכם בריאות טובה והצלחה בהמשך הדרך.

אברהם אוסלנדר

אברהם אוסלנדר, מנהל רנטגנאות ודימות:

חלפו כ-36 שנה, הגעתי לגיל, ואני פורש לגמלאות מתפקיד מנהל רנטגנאות ודימות בחטיבת ההדמיה שבמרכז הרפואי איכילוב. היו אלה שנים של עבודה אינטנסיבית סביב השעון ולעיתים כנגד כל הסיכויים. זוהי פרישה המלווה בגאווה רבה, על מפעל חיים שקרם עור וגידים תוך עמידה בדרישות ואתגרים רבים של המרכז ולמרות הקשיים והאילוצים במהלך העבודה. הרנטגנאים בחטיבת ההדמיה שולטים היטב בטכנולוגיות החדישות והמתקדמות בעולם וממשיכים לשרת את הנבדקים הרבים בביה"ח, ברמה מקצועית וגבוהה מאוד. צוות החטיבה שהתגבש במהלך השנים הינו מקצועי, מסור ומהימן, וככזה – עומד בהצלחה במטלות הסבוכות שמטילים עליו, עומד בסטנדרטים וזוכה לציונים גבוהים וזוכה להערכה רבה בקרב חוגים מקצועיים רחבים בארץ, על עבודתם הייחודית והמקצועית.

תודה מקרב לב לכל שותפיי לעשייה לאורך השנים. להנהלת החטיבה בראשות פרופ' גרייף, לפרופ' בלשר, לרנטגנאים, לרופאים, לאחיות ולמזכירות בחטיבה, לכל העמיתים, ידידים, חברים, לכל הגורמים הרבים שעבדתי איתם במהלך תפקידי בביה"ח. ללא שיתוף הפעולה עמכם לא יכלה עבודתנו להתבצע כפי שנעשתה. ואחרונים אחרונים, חביבים ויקרים לליבי: דוד, אבי, רחל, שלומי, לילי, צוות האחראים ביחידות ההדמיה – לכולכם אני מאחל בריאות והצלחה. אני נפרד מכולכם בהערכה, ומודה לכם על תקופה נפלאה שהענקתם לי.

תגובות