שיפוץ – כל מה שלא חשבתם

שיפוץ – כל מה שלא חשבתם

הן יודעות לבחור נכסים חסרי ביקוש ולהפוך אותם בתהליך שיפוץ מובנה, ברור ושקוף, לאטרקטיביים מכל בחינה. הכירו את הדס רוט ושירה מוסקל, הבעלים של הלל אדריכלות ועיצוב פנים, המאמינות כי החדש מסתתר בישן

מאת: שחר בן-פורת (צילומים: עודד סמדר)
Architecture סגנון חיים

   שירה מוסקל והדס רוט (צילום: בנימין אדם)

כאשר רוכשים בית או דירה, נהוג להתייעץ עם עורך דין המלווה אותנו לאורך כל העסקה. שירה מוסקל והדס רוט, הבעלים של הלל אדריכלות ועיצוב פנים, מבקשות לשנות זאת. לתפיסתן, טרם רכישת נכס עלינו להתייעץ עם מומחים שיכולים לומר לנו האם הנכס, אותו אנו רוצים לרכוש, הוא אכן עסקה נכונה לנו מבחינה כלכלית, מבחינה פונקציונלית ומבחינה עיצובית.

"כאשר רוכשים רכב, לוקחים אותו לבדיקה", מסבירה מוסקל. "אבל כאשר מדובר בדירה, לא מערבים אנשי מקצוע שמבינים לעומק את התחום". רוט מוסיפה: "חשוב בעינינו להתייעץ עם מומחה בתחום, שיכול להסביר האם הנכס ייתן מענה על הצרכים שלנו ומכאן שכדאי להשקיע בשיפוץ שלו, או שעדיף פשוט לוותר עליו. במקום זאת, מערבים אדריכלים ומעצבי פנים רק לאחר הרכישה, ופעמים רבות רק אז מתברר כי מלכתחילה היה מדובר בהחלטה שאינה נכונה".

הדירה של הדס

מוסקל מספקת דוגמה: "היה לנו לקוח שהגיע אלינו לפני חתימה על זיכרון דברים. ראינו את הנכס ואמרנו לו שלא כדאי לבצע את הרכישה. האופן בו הבית היה בנוי הוא סוג של בלגן תכנוני. הייתה דרושה השקעה גדולה מדי במטרה להפוך אותו לנכס תקני, כך שהלקוח ובני משפחתו ייהנו מהמגורים בו. אם נכס עולה, לדוגמה, שלושה מיליון שקל אבל השיפוץ עולה שני מיליון שקל, זו עסקה שלא כדאי לעשות – ואנחנו יודעות להזהיר את הלקוחות שלנו מפני מהלך כזה".

אפשר לשלוט בתהליך

היכולת של השתיים לספק ייעוץ מסוג זה לאנשים המבקשים לרכוש דירה או בית, נובע מניסיון ארוך שנים בתחום. מוסקל היא אדריכלית, בוגרת הטכניון בהצטיינות, ורוט היא מעצבת פנים, בוגרת בית הספר לעיצוב אסכולה-מימד. לאחר מספר שנים של עבודה במשרדים שונים הקימו השתיים, בשנת 2004, את המשרד שלהן, משרד-בוטיק המתמחה בתכנון אדריכלי ועיצוב פנים בתחום המגורים והמסחר.

דופלקס-גן בקריית אונו

רוב השנים התמקדו השתיים בתכנון ובעיצוב של בתים פרטיים ודירות, כולם חדשים. אט-אט נכנסו והתמחו באיתור נכסים ובשיפוץ שלהם. "אנחנו יודעות לבחור נכסים שאין להם ביקוש מיוחד בשוק, מאחר שהאופן בו הם נראים הופך אותם לבלתי-אטרקטיביים עבור אנשים שאין להם ניסיון בתחום", מסבירה מוסקל. "יש כל כך הרבה נכסים בשוק שאותם אפשר לשפץ ולהגיע לתוצאות מדהימות, באופן שמאפשר לשלוט בתהליך".

מדוע בחרתן להתמחות דווקא בתחום זה?

רוט: "הסיבה הראשונה היא סביבתית. בעידן שבו כולם רוצים דברים חדשים, יש הרבה כוח בלקחת משהו ישן, להבין את היתרונות שלו ולהביא אותו, בתהליך נכון, למשהו לא רגיל".

מוסקל: "יש סיבה נוספת. הליכי הרישוי בישראל, בכל הקשור לבנייה חדשה, הפכו להיות יותר מסורבלים וארוכים בשנים האחרונות. אפילו כשמדובר בפרויקטים קבלניים, יש עיכובים גדולים ואי-ודאות. החלטנו שאנחנו רוצות להתמקד בכאן ובעכשיו, בתהליך שמאפשר לנו שליטה מלאה והגעה לתוצאות מהירות, ונותן ביטחון לנו, כמובילות הפרויקט, וללקוח. אנחנו עובדות בשקיפות מלאה, יודעות מתי הכל יתחיל, מתי זה ייגמר וכמה הכל יעלה".

דירה בשרונה

מה שאתן אומרות מפתיע: הרי ידוע שברגע שמתחילים בשיפוץ לא יודעים כמה זמן התהליך יימשך וכמה הוא יעלה.

"זה לא נכון. היום, הנעלם הכי גדול הוא הרישוי. אי אפשר לדעת כמה זמן יעבור עד שמתקבלים כל האישורים והרישיונות, וזה יכול לגרום לעיכובים משמעותיים בתהליכים. לעומת זאת, כאשר מדובר בנכס קיים – אני יודעת מתי אני מקבלת אותו; אני מתנהלת עם הקבלנים ומוודאת שהכול ברור ומסוכם מראש; אנחנו מבצעות הערכת עלויות מדוקדקת ונותנות ללקוח את כל המידע לפני ששוברים קיר אחד, וכך אפשר לקבל תמונה מלאה ולהתקדם מהר".

מה אתן אוהבות בסוג הזה של הפרויקטים?

רוט: "הצורך להתמודד עם מגבלות הנכס – זה האתגר שאנחנו אוהבות, אז היצירתיות שלנו בשיאה. כל הפרויקטים שליווינו אפשרו לנו לתכנן פתרונות ייחודיים, שהפכו נכס בעייתי לנכס עם איכויות יוצאות דופן. לרוב, בעלי הנכס ייהנו מפירות ההשקעה גם כאשר ירצו למכור אותו".

מוסקל: "היו לנו לקוחות שייעצנו להם לא לעבור בית אלא לשפץ את הבית הקיים שלהם. מס הרכישה, התיווך, עלות המעבר, כל אלה יכולים להיות גבוהים מאוד. בשיפוץ נכון של נכס קיים, אפשר להגיע לתוצאות טובות בעלות יותר נמוכה".

רוט: "חשוב לנו להדגיש כי בסיום התהליך מקבלים בית או דירה חדשים לכל דבר ועניין, כולל כל המערכות, ולא פעם זה טוב יותר מדירה חדשה. כמו כן, היום גם מתכננים אחרת ובמקרים רבים מוכרים נכס של 5 חדרים בשטח שבעבר היה שטח דירת 4 חדרים. חשוב שיהיה איש מקצוע עם הכלים המתאימים, שיידע לראות את כל זה ולתת ייעוץ נכון ללקוח".

בית ברמות השבים

התוצאה: בית מגורים חד-פעמי

אחד הפרויקטים של השתיים הוא דירת דופלקס-גן בקריית אונו. "זו הייתה דירה מאוד מרווחת, אבל בנויה באופן מוזר: מול הכניסה היה ממוקם המטבח, שהיה מתחת למדרגות, בחלל ללא חלון", מספרת מוסקל. "ביטלנו חדר אחד שהיה באותה קומה, והעברנו את המטבח לחלק שפונה לגינה. במקום בו היה המטבח, מתחת למדרגות, יצרנו חדר מזווה ואחסון, כמו גם פינת אוכל עם מנורה שתלויה מהתקרה הגבוהה. בנוסף, חילקנו את החלל בקומה השנייה מחדש, כך שבסופו של דבר נשמר מספר החדרים שהיה בדירה לפני השיפוץ".

בפרויקט אחר, בית בגני תקווה, הן התמודדו עם חדרים שונים שנבנו במפלסים שונים.

רוט: "בבית הזה, יחידת ההורים הייתה בין חדרי הילדים, במבנה של חצאי מפלסים. כאשר עלינו למפלס העליון ראינו שכאשר יוצאים ממנו למרפסת, יש נוף מדהים של חורשה. היה ברור לנו ששם צריך להיות חדר ההורים. מה שעשינו היה לשנות את מבנה המפלסים, כך שיצרנו עבור ההורים חלל פרטי בחלק העליון, תוך ש'העברנו' חלק מהמפלס התחתון למפלס העליון. לקח לנו זמן להסביר ולשכנע את הלקוחות להאמין בזה, ובסופו של דבר הם קיבלו בית מיוחד וחד-פעמי".

ההצלחות במהפכות התכנוניות שלהן הובילו את שירה והדס לבחור בשיפוץ גם בביתן הפרטי. הדס סיימה במהירות שיא שיפוץ מהפכני בדירת דופלקס-גג מוזנחת, ושירה נמצאת בשלהי שיפוץ של בית ישן ברעננה. בשני המקרים מדובר בנכסים לא מבוקשים, שזוהו על ידן כבעלי ערכים אדריכליים ייחודיים וכבעלי פוטנציאל רב, שאותו ביקשו לממש.


שירה מוסקל והדס רוט, הלל אדריכלות
www.halel.co.il | טל'. 09-7437579

תגובות