רפורמת הסדרת הקנאביס הרפואי

רפורמת הסדרת הקנאביס הרפואי

כיצד רפורמת משרד הבריאות משפיעה על מחיר הקנאביס, ואיזה תכשירים היא מוסיפה לשוק

מאת: ענת יפה (עיצוב וצילום: שי רוטנברג)
בריאות ורפואה הירוק החדש

רפורמת הקנאביס בבתי המרקחת עשתה מהפכה בצריכת הקנאביס הרפואי בישראל, ויצרה את התשתית לפתיחת ייצוא הקנאביס הצפויה. הרפורמה, אשר זכתה לתשבחות רבות אך גם לביקורת קשה, נועדה להעניק למשרד הבריאות בקרה על אספקת הקנאביס הרפואי לבעלי הרישיון לצריכתו.

פתיחת הפיילוט אפשרה מכירת מוצרי קנאביס בכ-25 בתי מרקחת מורשים, ועם השלמתו – מכירת המוצרים תתפרס על פני כ-100 בתי מרקחת ברחבי הארץ. בתי המרקחת שישתתפו בפיילוט מצוידים בתוכנת משרד הבריאות, שבה מופיע האישור הממוחשב לניפוק הקנאביס, ובאמצעותה הרוקח יכול לדווח למשרד הבריאות ולרופא המטפל כי הסם נמכר.

"היתרון המשמעותי ביותר עבור כ-40 אלף בעלי רישיונות לקנאביס רפואי הוא איכות התוצר, וזאת בזכות הסטנדרטים הגבוהים, הפיקוח והבקרה מצד משרד הבריאות, וכן העלאת רמת גידול הצמח והתאמתו לשימוש רפואי", כך מסביר יוגב שריד, מבעלי חוות הגידול שיח, השנייה בגודלה בישראל, ובעלים-שותף של חברת היזמות וההשקעות Cann10.

טרם הרפורמה, קנאביס רפואי נמכר באמצעות נקודות חלוקה מצומצמות ברחבי הארץ, או באמצעות שליח, כתפרחות או בשמן. לצד העתקת נקודות המכירה לבתי מרקחת מורשים, הרפורמה גם הוסיפה חוליות חדשות בשרשרת הייצור, ושינתה את אופן מכירת המוצר ממחיר אחיד וקבוע (ולטיפול חודשי ללא קשר לכמות), למחיר לפי משקל.

"טרם הרפורמה המגדל היה אחראי לכל שרשרת הגידול, הייצור ואספקת הצמח למטופל", מסביר שריד. "כיום השרשרת מורכבת ממשתלה, מגדל, מפעל ייצור ואריזה, שיווק המוצרים, הובלה ובתי המרקחת. המשמעות היא שינוי במחיר המוצרים, ורבים מהמטופלים מוחים על כך. מעבר לזה, הרפורמה שינתה גם את אופן תמחור המוצר. בעבר סיפקנו את מוצרי הקנאביס בהתאם לדרישה במחיר אחיד של 370 שקלים (ללא שינוע). כעת מחיר מוצרי הקנאביס השתנה בהתאם לכמות הקנאביס הנצרכת.

בתוך כך, שינוי משמעותי של הרפורמה, מלבד הנגשת האספקה למטופלים על ידי בתי מרקחת רבים הפרוסים בארץ, הוא גם בהרחבת מגוון מוצרי הקנאביס המוצעים לשימוש רפואי.

מתפרחות ושמנים בלבד, מציעים כעת בתי המרקחת – תפרחות שלמות, תפרחות גרוסות, ושמנים של מספר מותגים, בין המותגים ניתן למצוא את המותג Cannareet שהחל להימכר בחודש האחרון גם בסניפי סופר פארם, אשר משווק בידי חברת Cann10. כמו כן, צפויים בעתיד להתווסף מוצרי צריכה רפואיים נוספים בצורת קפסולות וטבליות.

"בסופו של דבר הרפורמה בהובלת משרד הבריאות, מניעה תהליך שמאפשר למצב את הקנאביס הרפואי בסטטוס שקרוב יותר לתרופה", אומר שריד. "תהליך חשוב זה מכשיר את הקרקע לביסוס הענף והשוק במדינת ישראל וגם לייצוא הקנאביס הרפואי לחו"ל".

רו"ח קובי כספי בעלים – שותף Cann10, ומנהל הכספים של הקבוצה מוסיף: "לראשונה בישראל החברה משווקת את מוצרי קנארית בצורה מוסדרת ע"י מפיץ מורשה. כבר מסוף שנת 2018, ובאמצעות דו"חות ממוחשבים, עוקבת החברה אחרי התפתחות המכירות והביקושים בחתכים שונים של מוצרי קנארית השונים, נקודות המכירה, הכמויות ועוד. כך יכולה החברה להיערך מראש לביקושים הצפויים עפ"י הרפורמה החדשה".

תגובות