ניהול פרויקט באופן אישי

ניהול פרויקט באופן אישי

אורן רז, בעליה של אורן רז הנדסה וניהול, קובע שמינוי מנהל פרויקטים מנוסה לצורך ניהול הקמת מרלו"ג עשוי להביא לחיסכון ניכר בעלויות ולקיצור לוחות זמנים, ומסביר מה היתרון של חברת בוטיק בניהול הפרויקט

מאת: נעם גל (צילומים: יח"צ)
מרכזים לוגיסטיים נדל"ן

מרכזים לוגיסטיים הפכו בשנים האחרונות עם השינויים הגלובליים והמקומיים, במקרים רבים למשאב בעל חשיבות עליונה לחברות העוסקות בלוגיסטיקה. חברות רבות קיבלו החלטה לאחד את המרלו"ג יחד עם הפונקציות האחרות, כגון משרדי הנהלה, אולמות תצוגה, חדרי ייצור ועוד. מכיוון שמדובר בהשקעה אדירה אשר תשמש את החברה לאורך שנים רבות, קיימת חשיבות עליונה לניהול נכון של הפרויקט.

    אורן רז

אורן רז, בעלי חברת אורן רז הנדסה וניהול, המתמחה בניהול פרויקטים בכלל ובתחום המרלו"גים בפרט, מסביר כי שגיאות בשלבי התכנון או הביצוע עלולות לעלות כסף רב וגרוע מכך, ליצור בעיות בלתי הפיכות אשר ילוו את המבנה לכל אורך קיומו.

אורן רז הינו מהנדס אזרחי בוגר הטכניון במסלול עתודה אקדמית. בריאיון הוא מספר על הרקע שהוביל אותו להקמת החברה: "סיימתי את לימודי בטכניון בהצטיינות בשנת 1996. לאחר מכן שירתתי ביחידה 8200. אני עוסק בניהול פרויקטים כ-18 שנים. בשנת 2009 התחלתי את דרכי כמנהל פרויקטים עצמאי ובהמשך הקמתי את חברת אורן רז הנדסה וניהול בע"מ. בחברה מועסקים כיום 4 מנהלי פרויקטים ומפקחים".

מדוע בחרת לקרוא לחברה בשם זה?

"השם 'אורן רז' משולב בשם החברה מאחר והלקוח מקבל בסופו של דבר את אורן רז. החברה היא בעצם חברת בוטיק. הגידול הוא איטי ומבוקר בכוונת מכוון, וזאת כדי לאפשר לי להמשיך ולנהל פרויקטים במקום לנהל מנהלי פרויקטים. בחברת בוטיק פעמים רבות המשמעות היא ויתור על פרויקטים חדשים בשל עומס, אך מדובר במחיר שאנחנו משלמים בשמחה לצורך שמירה על ניהול פרויקטים איכותי. לא חסרים מנהלי פרויקטים מוכשרים ומנוסים, אך רובם המוחלט מנהל חברות לניהול פרויקטים וכבר מזמן אינו עוסק בניהול פרויקטים בפועל".

רז מוסיף כי ניהול פרויקט תלוי בראש ובראשונה באדם שמנהל אותו ולא בחברת הניהול. לכן, כאשר יזם בוחר בחברה שתנהל את הפרויקט עבורו חשוב שיידע מראש מי ינהל את הפרויקט בפועל מתחילתו ועד סופו.

אילו יתרונות נוספים יש לחברת בוטיק על פני חברות ניהול אחרות?

"כחברת בוטיק אנחנו מספיק גמישים כדי לתת מענה שלם ללקוחות. זה אומר לא רק ניהול פרויקטים גדולים וגדולים מאוד, אלא גם ניהול פרויקטים קטנים ובינוניים, שבדרך כלל לא אוהבים להתהדר בהם".

מה הדגשים עליהם יש לתת את הדגש בהקמת מרלו"ג?

"ראשית, יש להגדיר היטב את הצרכים של הלקוח. אם יודעים לשאול את השאלות הנכונות אפשר לתת להן מענה מראש ולהימנע מאי הבנות. בדרך כלל נהוג לומר שהרצפה היא לב לבו של המרכז הלוגיסטי. זה בהחלט נכון, אבל לאור ניסיון של שנים רבות ומאות אלפי מטרים רבועים של רצפות מדויקות בארץ, ניתן להגיע יחסית בקלות לרמות הדיוק הנדרשות, בהנחה שהדברים מוגדרים היטב מראש. מעבר לכך חשוב להבין את שאר השימושים של הלקוח במבנה ואת יחסי הגומלין בין הפונקציות. מכיוון שהנ"ל ייחודי לכל משתמש, מענה נכון לצרכים מהווה אתגר בכל פרויקט מחדש.

"מעבר לכך חשוב להתאים את אופי הביצוע ללקוח. יש לקוחות עם אוריינטציה יזמית שמעדיפים לפרק את הביצוע לקבלנים רבים ויש כאלה שמעדיפים למסור את הביצוע לקבלן אחד. יש שמעדיפים חוזים למדידה ויש שמעדיפים את הוודאות הנלווית לחוזים פאושליים".

ליווי הנדסי של השוכר בבניית מרלו"ג Tailor Made

בניית מרלו"גים להשכרה לטווח ארוך לחברות הינה שיטה נפוצה. היזם בונה מרלו"ג על פי מאפייני החברה שאמורה להשתמש במבנה וכך נוצר מפגש אינטרסים בו כל צד עושה מה שהוא טוב בו – היזם משקיע את כספו ואת משאביו בתחום הבנייה ומשתמש הקצה עוסק בתחום בו הוא מתמחה ולא בתחום הבנייה. עד לא מזמן היה נהוג שהשוכר היה מקבל מפתח בתום התהליך, ואז מתחיל להתמודד עם הליקויים, האיחורים ועם אי ההתאמות.

"לאחרונה", מסביר רז, "שוכרים לטווח ארוך מעדיפים לגייס מנהל פרויקט שייצג את האינטרסים שלהם בתהליך. בהנחה שלשוכר אין רקע בתחום, רצוי מאוד שישלב מנהל פרויקט מטעמו כבר בשלבי ההתקשרות, וזאת על מנת שתנאי הבסיס יוגדרו מראש בהתאם לצרכיו. כמובן שהליווי ההנדסי חשוב גם לאורך הביצוע וגם בעת מסירת המרלו"ג. לכאורה יש כאן כפילות, מאחר והיזם מעסיק מן הסתם צוות הנדסי מלא כולל מנהל פרויקט, אולם מניסיוני יש תועלת רבה בהעסקת גורם מטעם השוכר שמייצג את האינטרסים שלו.

"מעבר לכך, כאשר הצוות ההנדסי והניהולי מטעם היזם משכיל לשתף פעולה, גם היזם מפיק תועלת מכך שיש מולו גורם מקצועי שמבין את התחום ויודע היכן להתעקש והיכן לוותר. חברת אורן רז הנדסה וניהול בע"מ ליוותה מספר שוכרים בפורמט המתואר, כגון מרלו"ג אדידס בגני טל ומרלו"ג פריגו בשהם. בימים אלו אנו מלווים את חברת גולברי לקראת כניסתה למרלו"ג החדש הנבנה עבורה בצריפין".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

רשימת פרויקטים שחברת אורן רז ניהלה בתחום המרלו"גים

מרלו"ג נובולוג וטריאלוג במודיעין – ליווי עבודות הקמת המעטפת (ע"י יוסי שיינפלד) כנציג הרוכש, הקמת מערכות אלקטרו מכניות ושינוע מורכבות בהיקף כולל של כ-47 מיליון שקלים.

מרלו"ג איל – מרכז לוגיסטי למוצרי מכולת וירקות עבור מגה קמעונאות בשטח כולל של 28,000 מ"ר בנוי בגובה של 18 מ', על שטח של כ-42 דונם. תקציב כולל – כ-120 מיליון שקלים.

מרלו"ג גולחן וגאמידה במודיעין – מרכז לוגיסטי, משרדים ואולם תצוגה עבור ציוד רפואי, מוצרי חשמל וכלי עבודה בשטח של כ-12,400 מ"ר. תקציב כולל – כ-43 מיליון שקלים.

מרלו"ג אחים כהן בהר טוב – מרלו"ג ומפעל לייצור, אחסנה והפצה של תבלינים ומוצרי מזון בשטח של כ-11,000 מ"ר, כולל חדרים מצוננים וקפואים. תקציב כולל – כ-35 מיליון שקלים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות