להכין צוואה לחיים – ולא רק למוות

להכין צוואה לחיים – ולא רק למוות

מאת: עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי
סגנון חיים סיקסטיז

עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי
(צילום: קרן מזור)

בשנה האחרונה התקבל תיקון חשוב לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, במסגרתו ניתנת מעתה לכל אדם האפשרות לערוך מעין “צוואה לחיים”, שבה יבהיר מה הוא מבקש שייעשה ברכושו ובגופו, לא לאחר המוות, אלא בתקופה בחייו שבה הוא יהיה, חס וחלילה, חסר כשרות משפטית, ולא תהיה בידיו האפשרות לתת הוראות בזמן אמת.

היעדר כשרות משפטית עלול להיגרם ממחלות כמו דמנציה או אלצהיימר, ממחלות נפש שונות, או מכשלים גופניים הגוררים אחריהם ערפול הכרה, קבוע או זמני. עם העלייה בתוחלת החיים מצבים של העדר כשרות משפטית בחייו של אדם הופכים לשכיחים יותר.

ההליך הסטנדרטי, לפני התיקון לחוק, היה פניה של קרובי משפחתו של האדם, אשר איבד את כשרותו המשפטית, להכריז עליו כחסוי ועליהם כאפוטרופוסים על גופו ו/או רכושו. מרגע קבלת החלטת בית המשפט על המינוי, שיקול דעתו של האדם חסר הכשרות הוחלף בשיקול הדעת של האפוטרופוס, אשר החליט עבורו ובמקומו מהי טובתו, ובהתאם ניהל את נכסיו של חסר הכשרות, ובמידה רבה אף את אורח חייו. הפרוצדורה החדשה מבקשת להחזיר את השליטה לידיו של האדם ככל שניתן, גם בתקופה שבה ימונה לו אפוטרופוס .

לצורך זה קיימים שני מסמכים שונים שניתן לערוך. הראשון נקרא “ייפוי כוח מתמשך”, במסגרתו מורה האדם מי הוא רוצה שימונה כאפוטרופוס עבורו אם יהפוך לחסר כשירות, ואת מי אותו אפוטרופוס יצטרך ליידע, כשהמינוי יכנס לתוקף, למעשה ללא צורך בפניה לבית המשפט. בנוסף ניתן לתת הוראות לאפוטרופוס העתידי כיצד הוא מתבקש לנהוג במגוון נושאים הקשורים לגופו של האדם (מאילו טיפולים רפואיים או נפשיים הוא רוצה להימנע לדוגמה), ולרכושו (האם למכור את דירתו, להעבירו למוסד וכיוצ”ב) ועוד.

אפשרות נוספת היא לערוך “מסמך הבעת רצון”, שנועד לקרובי משפחה, בדרך כלל הורים של אדם מוגבל, שמשמשים כבר עתה כאפוטרופוסים עבורו. מטבע הדברים הורים אלה מודאגים מהשאלה מה יקרה לחסוי שנמצא תחת השגחתם אם וכאשר הם עצמם יהפכו לבלתי כשירים משפטית לדאוג לו. באמצעות החוק החדש ניתנת להורים האפשרות להשאיר הוראות לגבי זהותו של האדם, שהם היו רוצים שימונה כאפוטרופוס מחליף במקומם, וכן הנחיות פעולה לממונה.

מדובר בתהליך מורכב, הדורש מחשבה ותכנון רבים למגוון רחב מאוד של מצבים, אך אם ייושם כהלכה יוכל למנוע הרבה אי הבנה וסבל בעתיד, כולל מאבקים משפטיים סביב נושא האפוטרופסות. חשוב לדעת כי בניגוד לצוואה הרגילה, שנכנסת לתוקף לאחר המוות, אותה ניתן לערוך במגוון דרכים כולל בכתב יד, את ייפוי הכוח המתמשך ואת מסמך הבעת הרצון ניתן לערוך ולהפקיד רק בדרך המובנית בחוק, ברובה ממוחשבת, ואף דורשת את מעורבותו של עורך דין אשר עבר הכשרה מיוחדת כדי להיות מוסמך לערוך הוראות אלה.


כל הזכויות שמורות לעו”ד ליהיא כהן-דמבינסקי העוסקת בדיני משפחה וירושה, בעלת אתר www.divorceinfo.co.il

תגובות