תקדים שיקול הדעת העסקי בעליון

תקדים שיקול הדעת העסקי בעליון

ביהמ"ש העליון קבע תקדימית לפני כשנה כי התנהלות נושאי המשרה בבזק, בפרשת רכישת החברה ע"י שאול אלוביץ, נעשתה בתום לב ולא הזיקה לחברה. עו"ד פנחס רובין וליאור פורת ממשרד גורניצקי שייצגו את בזק, מספרים על אחורי הקלעים של הפרשייה הכלכלית המסעירה

מאת: גלית שפיר (צילום: יונתן בלום)
הפרקליטים סחר ועסקים

בשנת 2010 רכשה חברה בשליטת איש העסקים שאול אלוביץ' את גרעין השליטה בחברת בזק בתמורה ל-6.5 מיליארד שקלים. לצורך השלמת העסקה, נלקחו הלוואות מהבנקים ומהציבור בסכום כולל של 5.1 מיליארד שקלים, שהיוו 80% מהסכום. במילים אחרות, אלוביץ' הצליח להשלים את העסקה באמצעות מינוף.

שנתיים לאחר מכן, שני בעלי מניות בבזק טענו, כי עסקת הרכישה יצאה לפועל בזכות כספי הדיבידנדים שבזק גייסה מהלוואות והפחתת הון, וכי ההתנהלות הזאת גרמה לנזק כספי של 3.4 מיליארד שקלים. לאחר שטענותיהם לא התקבלו על-ידי דירקטוריון בזק, הם הגישו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בקשות לתביעות נגזרת (תביעה המוגשת על-ידי בעל מניות או דירקטור בשם החברה במקרים בהם החברה לא עושה זאת, ג.ש). בכתב התשובה, טענה חברת בזק כי מימון עסקאות באמצעות מינוף הינה פרקטיקה מקובלת בארץ ובעולם.

בזק לא התפשרה

בית המשפט נדרש לדון בסוגיה מורכבת בתחום דיני התאגידים: המתח בין מייסדי החברה ובעלי המניות שלה, שחותרים להשיא את תנובתם ממנה, לבין החברה עצמה שהינה אישיות משפטית בפני עצמה. כפועל יוצא של סיטואציה זו, עולה שאלת הלגיטימיות של השתלטות בעל שליטה על חברה באמצעות מקורות החברה עצמה.

בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון דחו את שתי הבקשות ואימצו לראשונה את הכלל האמריקאי, לפיו אין להתערב בשיקול דעת עסקי שהופעל כדין. עוה"ד פנחס רובין וליאור פורת ממשרד גורניצקי, שייצגו  את חברת בזק בכל ההליכים, מספרים מה התרחש מאחורי הקלעים של הפרשיה הכלכלית המסעירה של העשור האחרון.

מה היה הטיעון המרכזי שלכם במשפט?

"הדגשנו שבזק לא 'התפשרה' על צרכיה בעת שנטלה הלוואות או חילקה דיבידנדים, אלא ההיפך היה הנכון, ושהחלוקה היטיבה עם כלל בעלי מניות החברה, קטן כגדול. העדים וחוות דעת מומחים המחישו את איתנותה הניכרת של בזק, אשר במקביל לחלוקותיה המשיכה לבצע השקעות בסכומי עתק בתשתיות שלה, בביסוס עתידה ובשמירת מבנה הון מאוזן".

מה הייתה המורכבות המשפטית בתיק?

"בהיבט העובדתי, התיק עסק בהפחתת הון חסרת תקדים בהיקף של שלושה מיליארד שקלים, שנעשתה לראשונה בישראל בשישה תשלומים (מנות) על פני שלוש שנים (תשלום הדיבידנדים התבצע באמצעות הפחתת ההון ולא מרווחים עודפים, ג.ש). בהיבט המשפטי, הנסיבות הייחודיות של התיק הובילו לליבון שאלות שלא נדונו קודם לכן בפסיקה, כגון האם ניתן בכלל לבצע הפחתת הון "בתשלומים"?  האם ניתן לעצור הפחתת הון שאושרה בבית המשפט? האם כלל שיקול הדעת העסקי חל בחלוקות בכלל ובהפחתת הון בפרט? האם ומתי ייחשב בעל שליטה בחברה כבעל עניין אישי בחלוקת דיבידנד? ועוד".

איך התכוננתם למשפט?

"ההכנה המשפטית עצמה התבצעה בשני מישורים: במישור העובדתי-מקצועי של ביסוס איתנותה הפיננסית הניכרת של בזק, שהיה לנו ברור שנידרש לשקף אותה לבית המשפט, כמו גם את העובדה שתנובתה הגדולה של בזק לבעלי מניותיה איננה פוגעת בפעילותה ובהשקעותיה לעתיד. שנית, במישור המשפטי, בו עסקנו בבחינה לעומק של הסוגיות המשפטיות שהתיק הציף, חלקן לראשונה במשפט הישראלי, לצורך בניית הטיעון בפני בית המשפט".

מהי חשיבות ההחלטה התקדימית על העולם המשפטי והעסקי.

"עד להכרעה הסופית בתיק בזק, כלל שיקול הדעת העסקי אומץ רק בפסקי דין של  בתי המשפט המחוזיים, ובחברות רבות שררה אי-וודאות וחשש שמא בית המשפט העליון לא יאמץ את הכלל הזה. ניתן לקוות שכעת, לאחר פסיקת בית המשפט העליון, יוסרו החששות שהקשו על קבלת החלטות עסקיות שהן לטובת החברות".

הקפדה על מקצוענות משפטית

משרד גורניצקי חוגג בימים אלה 80 שנה להיווסדו. הוא מדורג בעקביות על-ידי מדריכי הדירוג הבינ"ל כאחד ממשרדי עורכי הדין המובילים והיוקרתיים בישראל המלווה עסקאות ותיקים מהמורכבים במשק. מאז הקמתו מעורב המשרד ברבות מן העסקאות המורכבות והגדולות במשק הישראלי ונוטל חלק משמעותי בפיתוח המשפט והכלכלה בישראל.

המשרד פועל בגישה רב-תחומית ייחודית המעניקה ללקוחות, הישראליים והזרים, את המעטפת המשפטית המלאה לפעילותם העסקית. לעורכי הדין במשרד ניסיון עשיר במגוון תחומי המשפט המסחרי ובהם מסים, ליטיגציה, מיזוגים ורכישות, היי-טק, תאגידים, נדל"ן ועוד, המסייע בידם להעניק ללקוחות המשרד שירות באיכות הגבוהה ביותר, תוך שילוב יצירתיות ומקוריות משפטית והתמודדות עם אתגרים עסקיים ומשפטיים מורכבים. המשרד מונה כיום כ-220 משפטנים מתוכם כ-55 שותפים.

מהי השיטה הטובה ביותר לנצח תיק משפטי?

"אין, כמובן, מתכון לניצחון בתיק משפטי, אך יש מספר אלמנטים חשובים שעשויים לסייע להשגת הניצחון ושעליהם אני מקפידים במשרדנו: הקפדה על מקצוענות משפטית, לימוד יסודי של התיק על כל פרטיו, קריאטיביות וחשיבה מחוץ לקופסה".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד פנחס רובין: תעודת זהות

 

תפקיד: ראש משרד עוה"ד גורניצקי ושות'.

מצב משפחתי: נשוי, אב לשניים וסב לחמישה.

השכלה: תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב.

חברות בארגונים ציבוריים: חבר בחבר הנאמנים של אוניברסיטת תל-אביב.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד ליאור פורת: תעודת זהות

תפקיד: שותף-מנהל במשרד עוה"ד גורניצקי ושות'.

מצב משפחתי: נשוי ואב לארבעה.

השכלה: תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות