בחירות אישיות: ה-10 של מאירה סיטון

בחירות אישיות: ה-10 של מאירה סיטון

אחרי עשור בניו יורק, שבמהלכו כיהנה בתפקידי ניהול בכירים של מותגי אופנה יוקרתיים, היא מנהלת היום ביפו סטודיו למוצרי טקסטיל לבית. מאירה סיטון, הנחשבת לאחת מחלוצות העיצוב בפשתן בישראל, מאמינה בעיצוב תעשייתי כדבר הבא בעולם העיצוב

מאת: זיו שחר
Designer סגנון חיים

 מאירה סיטון, מעצבת טקסטיל (צילום: תמי קרן)

כשעבדה על קולקציית הטקסטיל הראשונה שלה, נתקלה מאירה סיטון בקהל המקומי שלא ממש ידע איך לעכל את הפשתן בבית. אז, לפני למעלה מחמש שנים, נחשבו מצעים מפשתן למוצר נדיר והיום, הפכו למבוקשים במיוחד. לא מעט בזכות המודעות שסיטון הכניסה לשיח המקומי בתחום. אחרי שסיימה ללמוד במחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, נסעה לניו יורק, שם שימשה בתפקידי ניהול בכירים של מותגי אופנה יוקרתיים. כמנהלת סטודיו למוצרי טקסטיל לבית היא מאמינה בפשטות ובפונקציונליות, שני מושגים שמלווים אותה גם בעבודה המקצועית וגם בחייה האישיים.

כריכת הספר "שלך, סנדרו"

  כריכת הספר

ספר מומלץ

"'שלך סנדרו' מאת צבי ינאי. רומן מכתבים אוטוביוגרפי מרגש שבו מספר המחבר לאחיו האובד, על קורות משפחתו בימי מלחמת העולם השנייה. בספר, המבוסס כולו על מכתבים משולבים, יש גם תצלומים מאלבומו המשפחתי של ינאי ההופכים את חוויית הקריאה לאותנטית. ספר נוסף שאני קוראת בימים אלו הוא "התנ"ך של אימא" מאת העיתונאית ורדה הורוביץ, שגם הוא מתעסק בדרכו באח אובד. העלילה מתרכזת בגיבורה, מעצבת וילונות שחיי הנישואין שלה לא מסבים לה אושר ואמה מבטיחה לשמור את סודה ומבקשת שתצא לחפש את אחיה האובד. הספר כתוב בשפה עשירה והומור המשולב בכאב".

סגנון עיצוב הבית

"הסגנון הבינלאומי הטומן בחובו פשטות בדגש רב על פונקציונליות. אני דוגלת בסגנון אישי ולא מוקפד מידי. באופן אישי אני אוהבת רהיטים וחפצים יפים, אך בו בזמן חשוב לי שהבית יהיה נוח ומזמין, שיהיה אפשר לחיות ולהתנהל בו בחופשיות בלי הגבלות".

חנות הביטאט בהרצליה (צילום: עמית גירון)

חנות אהובה

"מצד אחד אני מאוד אוהבת את חנות הרהיטים של הביטאט בהרצליה. היא משתרעת על מאות מטרים רבועים ומאופיינת במראה משובח ומוקפד מהטובים בעולם. מצד שני, אני מאוד מתחברת לשווקים ולחנויות חומרים השוכנות בדרום תל אביב, הטומנות בחובן מציאות מפתיעות, ולפעמים אף כאלה שהן בגדר של נדיר או עתיק, שלא נראה בשום מקום אחר".

מייצג של האדריכל דניאל ליבסקינד בשבוע העיצוב במילאנו (צילום: יח"צ)

מייצג של האדריכל דניאל ליבסקינד בשבוע העיצוב במילאנו (צילום: יח"צ)

תערוכת עיצוב

"אי אפשר לדבר על תערוכות עיצוב בלי להתייחס לתערוכת העיצוב במילאנו. או יותר נכון את מילאנו בשבוע התערוכה. כבר למעלה מיובל שנים שכל העיר "לובשת חג" במהלך כל חודש אפריל. במשך שבוע נערכים בה אירועי עיצוב ותערוכות מכל העולם, בתוך מבנים וחללים מדהימים ומפתיעים. מארמונות עתיקים ועד האנגרים תעשייתיים כשהתמהיל כה מגוון ומעורר את כל החושים".

קולקציית הטקסטיל של מאירה סיטון (צילום: מיכאל טופיול)

החומר ששולט כיום בעולם העיצוב

"חומרים ממוחזרים שולטים בעולם העיצוב ביד רמה. חשוב לציין שהם לא טרנד שחלף מהעולם. מרגע שמעצבים החלו להתעסק במיחזור חומרים, התחום רק הולך ומתפתח. אני מחזיקה הרבה פריטים נהדרים שעשויים מחומרים שמוחזרו וקיבלו מראה חדש ומודרני כמו למשל כלים מזכוכית ממוחזרת, מוצרי טקסטיל מבדים וסיבים ממוחזרים, מוצרי נייר, פלסטיק ועוד".

הבטחה בתחום העיצוב

"הדפסות תלת ממד שנמצאות בשיא של שינוי התעשייה בעולם. אני חושבת שצפוי להתפתח דור חדש של מוצרים משופרים, שיסופקו במהירות רבה בזכות הטכנולוגיה של הדפסות בתלת ממד. העיצוב התעשייתי יוכל להשתנות ולהשתפר בלחיצת עכבר ממש. בבוא העת, המכונות האלו יוכלו ליצור כמעט כל דבר, בכל זמן ובכל מקום, אפילו בבית הפרטי".

מוזיאון ויטרה בשוויץ (צילום: יח"צ)

מוזיאון ויטרה בשווייץ (צילום: יח"צ)

אולם תצוגה מרשים

"מוזיאון ויטרה בשווייץ שתכננו משרד האדריכלים הרצוג ודה מרון. מעולם לא זכיתי לבקר במבנה הייחודי הזה שנראה כמו אסופת מבנים המונחים זה על גבי זה, אבל אני מקווה שאגיע לשם בקרוב. באופן אישי אני מאוד אוהבת את הרהיטים של ויטרה ומעבר לזה גם צורות הביתנים שלהם כפי שהם מוצגים במילאנו בשבוע העיצוב והסטיילינג, שהם בוחרים להציג באמצעותו את הדברים, מעורר השראה כל פעם מחדש".

מבט מתוך מוזיאון ויטרה בשוויץ לנוף הפסטורלי שבחוץ (צילום: יח"צ)

מבט מתוך מוזיאון ויטרה בשווייץ לנוף הפסטורלי שבחוץ (צילום: יח"צ)

מעצב שעושה לי את זה

"פאולה נבונה, מעצבת איטלקייה שעוסקת בתחומי עיצוב רבים: עיצוב מוצר הכולל בין היתר כלי הגשה, גופי תאורה תכשיטים, רהיטים, טקסטיל ועד עיצוב פנים לסקטור הפרטי והמסחרי כמו מלונות. המוטו של נבונה, שאני כל כך מתחברת אליו, הוא חוסר שלמות: 'אנחנו לא מושלמים, אני לא מושלמת. למה צריך להיות מושלמים?'".

מוזיאון פראדה במילאנו (צילום: יח"צ)

מוזיאון פראדה במילאנו (צילום: יח"צ)

מוזיאון מומלץ

"מוזיאון פראדה במילאנו שתכנן האדריכל רם קולהאס. מדובר בקומפלקס ששוכן בחלק האפרורי של העיר ובו מספר מבנים שונים (ותיקים וחדשים) המאופיינים במעין הכלאה בין מבני תעשייה היסטוריים כשההיי לייט הוא מגדל מחופה בזהב. מתחם מדהים ביופיו עם שבעה בניינים ישנים ששופצו, מגדל מוזהב, וחללי תצוגה מודרניים".

על מה את עובדת בימים אלו?

"על הרחבת קולקציית מוצרי הפשתן שלי שתכלול גם מצעים לתינוקות, בגדי בית ופנאי ואביזרי אופנה".


[email protected]

תגובות

Comments are closed