בחירות אישיות: ה-10 של שים אדרי

בחירות אישיות: ה-10 של שים אדרי

הוא שואב את השראתו מאמנים בינלאומיים ומקומיים, ביניהם יעקב אגם; הוא חי ונושם טקסטיל, על אף שהתחיל מקריירת מוזיקה ומוצריו נמכרים בימים אלה בבוטיקים יוקרתיים ברחבי העולם: ההשראות של המעצב שים אדרי לבית שכטר בוטיק, הנחשב לאחד המטאורים בתחום העיצוב

מאת: זיו שחר
Designer סגנון חיים

    שים אדרי
    מעצב הבית שכטר בוטיק
    (צילום: אילן ספרא)

המעצב שים אדרי התחיל את הקריירה שלו דווקא בתחום המוזיקה. הוא מוכר כמוזיקאי מוערך עם רזומה של שלושה אלבומים, ואף שיתף פעולה עם עברי לידר. ב-12 השנים האחרונות הוא פתח נתיב נוסף בחייו ועובד כמעצב הבית של בית העיצוב שכטר ומותג העיצוב AA DESIGNCODE מבית שכטר. לאדרי הבנה מעמיקה וחדשנית בפאטרנים, טקסטורות, חומרים, ושילובי צבעים ייחודיים ונועזים.

יכולתו לבנות קולקציות יוצאות דופן של בדי טקסטיל נובעת ממיזוג עמוק בין עולמות אופנת ההוט קוטור, ארכיטקטורה ועיצוב הפנים. את השראותיו בבניית קולקציות טקסטיל הוא שואב מאמנים בינלאומיים ומקומיים, ביניהם יעקב אגם, ובכך יוצר מוצרים שונים בעלי ממד ייחודי של משחקים גיאומטריים, מוטיבים בוטניים וזואולוגיים בפרשנותו העכשווית.

ספר מומלץ

"הספר 'הגיוניות על הפילוסופיה הראשונית', מאת רנה דקארט, נכתב כבר בשנת 1641 אך רלוונטי היום יותר מאי פעם. הספר כולל את התיאוריה הפילוסופית המפורסמת 'אני חושב, משמע אני קיים'. דקארט מבצע פעולה שנחשבת נועזת גם היום: קריאת תיגר על עצם הקיום באמצעות סדרה של שאלות וטיעונים. הוא בוחן האם ניתן להוכיח שאדם – או המחשבה שלו – אכן קיימים. לא בכדי הספר נחשב לאבן דרך בהגות המודרנית, ובמובנים רבים הוא מסמל את פתיחת עידן הפילוסופיה החדשה".

חנויות הבוטיק Dover Street Market (צילום: יח"צ)

חנות אהובה

"על אף שמן, חנויות הבוטיק Dover Street Market בלונדון, ניו יורק וטוקיו ובירות אופנה נוספות, רחוקות מלהזכיר סיבוב בשוק, ההפך הוא הנכון: הבגדים בחנויות שבבעלות המותג הצרפתי 'קום דה גרסון' (Comme Des Garcons) נראים כמו יצירות אמנות אוונגרדיות ששוברות מוסכמות וקודים אופנתיים. החנות הלונדונית, שאהובה עליי במיוחד, משתרעת על שטח של 1,200 מ"ר ב-Mayfair, (רובע יקר ואליטיסטי) ונתפסת כמתחם מרהיב וכנקודת ציון לונדונית שאף חובב אופנה ועיצוב לא יעז לפספס".

המעצב הספרדי חיימה חיון (צילום: יח"צ)

מעצב שעושה לי את זה

"בעשורים האחרונים אנחנו חשופים יותר מאי פעם לעיצובים ולהשראות של יוצרים מכל העולם. יש רבים שאני רוכש אהדה והערכה לעבודתם, אבל פעם אחר פעם קשה להתעלם מעבודותיו של המעצב הספרדי – עם השורשים היהודיים – חיימה חיון, שמאמין כי טרנדים נוצרים כשאנשים מעזים לעשות משהו שלא ניסו בעבר, והתמה הזו אכן משתקפת בעבודותיו. העיצובים של חיון מלאי הומור, משחקיים וסוריאליסטיים, וכל זה לא בא על חשבון יופיים. הוא מפליא בעבודות איור, קרמיקה וחללים, בהם גם חנויות המותג הספרדי קמפר, להם גם עיצב קו נעליים מרשים במיוחד. כל פריט שיוצא תחת ידיו זוכה לטביעת אצבע שלו. כך לדוגמה כורסת הקריאה BD Barcelona שעיצב עבור פריץ הנסן, קופסאות פורצלן וקריסטל בדמויות של חיות שונות שעיצב עבור המותג הספרדי Liadro ועוד רבים וטובים".

מוזיאון פוטוגרפיסקה בשטוקהולם (צילום: יח"צ)

מוזיאון עיצוב מומלץ

"מוזיאון העיצוב בשטוקהולם, שוודיה, פוטוגרפיסקה (Fotografiska), נחשב לאחת האטרקציות הפופולריות בעיר. הוא נפתח בשנת 2010 במבנה בית המכס הישן של העיר, ומציג תערוכות יחיד ותערוכות משותפות של הצלמים הגדולים בעולם, ביניהם דייוויד לה-שאפל ורוג'ר באלן. המוזיאון מציג ארבע תערוכות ראשיות בכל שנה ו-15 עד 20 תערוכות משניות. ניתן להתרשם מעבודות של כישרונות עולים ומוכרים כאחד, וליהנות מנופי העיר המרשימים הנשקפים מקומתו העליונה".

סגנון עיצוב הבית

"אני מאמין בשילובי אלמנטים הנלקחים מעולמות תוכן שונים, שיחד יוצרים תמהיל נכון ומאוזן הנמשך לאלמנטים הומוריסטיים בחללים המושפעים מסגנון האר-דקו: עשירים, אקלקטיים עתירים בשכבות, רבדים ודוגמאות, בצבעוניות סקנדינבית. מדברים אליי במיוחד אלמנטים פיסוליים, בדמות מפלצות או מוטציות, שמוסיפים נופך אמנותי ומייחדים את החלל. בראייתי, בית צריך מעל לכל לשקף את אופיו ואישיותו של בעליו, ואין ספק שאלה הבוחרים בקו הזה הם אנשים מיוחדים המושפעים מעולמות תוכן מגוונים".

תערוכת עיצוב

"תערוכת הטקסטיל Deco Off Paris המתקיימת מדי שנה במקביל לתערוכת Maison&Objet. הבוטיקים היוקרתיים בפריז, באזור העיצוב סן ז'רמן (Saint-Germain), הופכים באותה עת לביתני תצוגה של בתי העיצוב המובילים בעולם, שחלקם אף שוכרים אולמות תצוגה במיוחד לרגל המאורע. העיר לובשת אווירת חג, הרחובות נצבעים בשלל צבעים והביתנים מציעים מגוון אינסופי של בדים ואריגים מעוררי השראה, שמאוחר יותר מככבים בסצנת העיצוב העולמית".

הטראצו חוזר אל זירת העיצוב וכובש אותה (צילום: יח"צ)

החומר ששולט כעת בעולם העיצוב

"קשה לשים את האצבע על חומר אחד, כיוון שעולם העיצוב מאמץ כיום כל כך הרבה חומרים בזכות טכנולוגיות מתקדמות ומתודות עבודה יצירתיות במיוחד. אני כן רואה את הטראצו כחומר שפרץ את גבולות הארכיטקטורה ועיצוב הפנים ומככב כיום גם בעולם האופנה. הטראצו (רצפת סומסום) חוזר לקדמת הבמה במהדורות CUSTOM ייחודיות ובצבעים עזים. הוא בא לידי ביטוי גם בתחום האופנה ואנחנו רואים אותו גם בתכשיטים. השנה, ניכר כי האגרגט (חצץ) בו משתמשים המותגים והמעצבים הוא צבעוני ונועז מאי פעם כך שמתקבלים אלמנטים בעלי אמירה קונספטואלית חדה וברורה, המכתיבים איזה רהיטים ואקססוריז נשלב בבית, ואם באופנה עסקינן, איזה בגדים נלבש".

עבודות של המעצב הבריטי כריסטופר קיין (צילום: יח"צ)

הבטחה בתחום העיצוב

"מעצב האופנה הבריטי כריסטופר קיין, שיצא לי להכיר אישית עוד בתקופה שלמד ב-Central Saint Martins שבלונדון. בעשור האחרון קיין בונה את שמו כאחד המעצבים המובילים בעולם. כך לדוגמה, Gucci קנו את המותג הפרטי שלו שנכלל כיום כחלק אינטגרלי מהקבוצה; הוא עיצב קולקציה מהפכנית עבור מותג האופנה VERSUS מבית Versace, שם שילב אבני חן ופרוות אמיתיות בנעלי הקרוקס הידועות לשמצה והפך אותן ליצירות אמנות של ממש".

אולם תצוגה מרשים

"אולם התצוגה של מותג הטקסטיל Gastón y Daniela בוולנסיה שבספרד, המצליח לעורר את הבדים לחיים (ראו תמונה בראש העמוד). הוא נוסד בשנת 1876 וניכר כי אינו שוקט על שמריו וממציא את עצמו כל שנה מחדש. השילוב המרתק בין אלמנטים ויזואליים אותנטיים לאינטרפרטציות מודרניות, מאפיין הן את הבדים היוקרתיים והן את החלל עצמו. כמעצב טקסטיל אהבתי במיוחד את האלמנטים הפיגורטיביים, והדמויות של החרקים והתוכים שניצבים בחלל ומצליחים להמחיש לי את הדינמיות והאופציות הבלתי מוגבלות לשימוש בבדי המותג".

מגוון בדי הוט קוטור בשכטר בוטיק (צילום: יח"צ)

על מה אתה עובד בימים אלו?

"בחודשים האחרונים אנחנו עובדים במרץ על פיתוח מוצרים חדשים לקו האופנה והעיצוב של AA DESIGNCODE שנכנס לעוד ועוד בוטיקים יוקרתיים בעולם, ונמכר גם כאן בארץ בחנויות של רונן חן, קאפל אוף וסאגה. המוצרים מושתתים על קולקציות הבדים המקוריות של שכטר, שמהווים את הבסיס למוצרים, כמו תיקי הקיטבג מדגם ה-CATYBAG, ותיקי הלפטופ מדגם CAPETOP, שמשלבים בין עור משובח ובד, עליהם ארוגים דמויות ומוטיבים גרפיים במראה מרענן ומלא שיק. כך גם נעלי ה-BABA SHOE, נעלי IN AND OUT שכיף להסתובב איתן בבית ובאותה מידה משמשות כפריט אופנה ליציאה.

"בנוסף, פיתחנו קולקציית פלייסמנטים ייחודית בשיתוף השפים ישראל אהרוני וחיים כהן. עם כל אחד מהם רקמנו פלייסמנטים עשויים מבדים מתוך הקולקציות שלנו, המשקפים את ה-DNA של כל אחד מהשפים. אלה יימכרו בשכטר בוטיק ובמסעדות השף של אהרוני וכהן, וההכנסות ממכירתם יועברו לארגונים התומכים בילדים בעלי צרכים מיוחדים".


[email protected]

 

תגובות

Comments are closed