הבילויים

הבילויים

מאת: יובל בן משה
סגנון חיים שמנת

ענת זאוברמן ושירה קצנלנבוגן (צילום: ליאור גולסד)

ענת זאוברמן ושירה קצנלנבוגן (צילום: ליאור גולסד)

מחזה: פנינה

איבונה היא שולת ספוגים שחיה בכפר קטן לחופו של אוקיינוס אינסופי. היא מנסה, ללא הרף, לדלות מהקרקעית פנינה ענקית ונדירה שקורצת ממעמקי הים ומחכה רק לה, כפי שעשתה סבתה לפניה. לשם כך היא מגייסת את שתי חברותיה הטובות ביותר. באחד מהימים האלה, תובע הים את חייה של חברתה הטובה ומערער את עולמה של איבונה.
"איבונה" הוא מחזה ישראלי מקורי שיצרה ענת זאוברמן ("רואים את הרגליים", "התסביכים המיניים של הורינו", "ספר הפנים שלי", "עניין של גברים"). זוהי בעצם מעשייה פיוטית בת זמננו, שמספרת את סיפור התבגרותה של נערה צעירה העוזבת את כל מה שהכירה בכפר שלחוף האוקיינוס למען סיכוי אחד ויחיד לחיים אחרים בעיר הגדולה. המחזה עוסק במסע התבגרות, בניסיונה של איבונה להיות דולת פנינים בים בו אין פנינים. הגיבורה נלחמת בעקשנות טראגית משהו בסיפור חייה, בעברה, במטען הגנטי שלה. היא מנסה לכונן את סיפור חייה מחדש, כמיוחד, שונה וגדול מהחיים.

28,29.11.16, הצגת בכורה בתיאטרון הבית - נועם 5, יפו 15.9.16, בלייב פארק, ראשל"צ


צילום: יח"צ

צילום: יח"צ

ספר: אוסף סיפורים

רבינדראנת טאגור היה הסופר האסיאתי הראשון שזכה בפרס נובל לספרות, ב-1913. הוא הנציח בסיפוריו את נשמת אהובתו – הודו הססגונית, על מגוון אנשיה, מנהגיה ומסורותיה – בכתיבה רגישה ופיוטית, שכבשה את לב הקוראים בעולם כולו. טאגור נולד בכלכותה, הצעיר מבין 14 ילדי משפחה בנגלית מיוחסת ועשירה, שנמנתה עם העילית האינטלקטואלית של בנגל. אביו היה פילוסוף ומנהיג דתי ידוע, ואימו מתה בילדותו. טאגור התחנך בביתו, ובגיל 17 נשלח ע"י אביו ללונדון ללמוד משפטים. הוא לא סיים את לימודיו. אביו החזירו להודו כעבור שנה וחצי, מחשש שהתאהב בנערה מקומית. בהיותו בן 23 נשא לאישה ילדה בת 11, שילדה לו 5 ילדים ונפטרה בגיל 27. טאגור ראה בשפה האנגלית אמצעי להפצת יצירתו הן במערב והן בהודו עצמה, בה השפה האנגלית הייתה משותפת לזרמים השונים, לכן הקפיד לפרסם את כתביו בבנגלית ובאנגלית.

תגובות