ביום שבו האדמה תרעד

ביום שבו האדמה תרעד

ברעידת אדמה חזקה עלולים לקרוס בישראל מבנים רבים שהוקמו עד 1980. הסיבה: אי-עמידות עקב שימוש בחומרי מליטה חלשים או לא אחידים בתוך המבנה, כמו-גם הבדלי חוזק בקירות בגלל שיטות בנייה מיושנות. האם קיים כיום פתרון שיכול לטפל ולוּ בחלק מהבעיה? שאלה של יציבות

מאת: אור חי (צילומים: יח"צ)
סחר ועסקים רעידת אדמה

רעידות האדמה שהורגשו בצפון הארץ בחודש האחרון העלו לסדר היום הציבורי את אי-המוכנות של מבנים רבים בישראל, ליום שבו הן יתרחשו בהיקפים נרחבים וקשים יותר. לא מעט מהמבנים שהוקמו עד שנת 1980 אינם עומדים כיום בדרישות התקן הישראלי לעמידוּת בפני רעידות אדמה, ועקב החשש שרעידה חזקה תגרום לקריסתם ולפגיעות בנפש הותקנה בשעתה 'תמ"א 38' – התוכנית המעניקה תמריצים כלכליים לבעלי בתים כדי שיחזקו אותם ויוסיפו ליחידות הדיור ממ"דים שקירותיהם, הבנויים מבטון מזוין מלא, מוסיפים לחיזוק המבנה בעת רעידת אדמה.

אלא שלמרות קיומו של תקן ישראלי ברור ומחייב בנושא חוזקו של הבטון בבניין, מבנים רבים בארץ – הגם שהשלד שלהם אושר על-ידי מהנדסים ואנשי מכון התקנים עוד לפני הבנייה – אינם חסינים בפני רעידות אדמה, ומסיבות שונות. לעיתים השתמשו בשטחיו הפנימיים של המבנה בחומרים חלשים או השתמשו בגֵמר בחומרים לא אחידים – מגוון גורמים שהשפעתם אחת: בעת רעידת אדמה, המבנה עלול שלא להעניק הגנה מספקת לדייריו.

את המצב הזה מבקשת לשפר חברת 'שק בטון', המייצרת מזה למעלה מ-20 שנה בטון, אגרגטים ואספלט אשר עומדים כולם בתקן הישראלי. כשמדובר בחיזוק מבנים בפני רעידת אדמה, זוהי עובדה חשובה: מוצרי החברה מיוצרים בצורה מבוקרת ומדויקת, ועומדים בתקנים המחמירים ביותר – גם האירופאים וגם הישראלים – בזכות תהליך ייצור אשר מתחילתו ועד סופו עובר בקרת איכות קפדנית בכל שלב, מה שמבטיח את איכות המוצר ועמידותו לאורך זמן.

      עמידות לאורך זמן. תוצר
      בטון מבית 'שק בטון'

"היציבות בפנים המבנה מאוד חשובה לעמידותו הכללית ברעידות אדמה, לא פחות מאשר ביסודות או בשלד הבניין", אומר גורם בכיר בחברה, "ומי שמשתמש במוצרי 'שק בטון' עושה זאת עבור עבודות הגמר של הבניין – בקומות, במרפסות, בחגורות הבטון של החלונות, ובכל מה שקשור לפנים המבנה. עבור תמ"א מוצרי החברה הם הפתרון האידיאלי, כי שם לא בונים שלד מאפס אלא מחזקים שלדים קיימים ויוצקים בטון, גם בקומות".

והבטון הוא רק דוגמה אחת מתוך כלל מוצרי 'שק בטון', חברה מובילה כיום בישראל בפיתוח ובייצור תערובות מוכנות לבנייה – בהן מוצרי טיח, טיט, תשתיות ובטון – המצטיינות בחוזק מוגבר לכל שימושי הבנייה, תוך הקפדה על הסטנדרטים הגבוהים המקובלים כיום בתעשיית הבנייה באירופה.

עמידה בתקן וחיסכון בעלויות

"הפתרון שאנחנו מציעים עתיד לשנות את כל מה שידוע על שימוש בבטון לבנייה", מציין בכיר בחברת שק בטון, "אומנם אף אחד לא יכול להבטיח חסינות מלאה של המבנה, אבל עם המוצרים של 'שק בטון' אתה תמיד יודע מה יש לך ביד – וזהו היתרון הכי גדול של מוצרי החברה: כשלתערובת יש פורמולה קבועה ואתה רק מוסיף מים ומערבב, אתה תמיד יודע מראש מה התוצאה וכמה חזק יצא החומר. וכשאתה בונה ויודע מה התוצאה – אתה מפחית את הסיכוי לפגיעה משמעותית במבנה ברעידת אדמה".

בחברה מדגישים כי מוצריה עומדים בדרישות התקן ואף מחמירים בהן, ואם הן מחייבות חוזק בטון של 30 מ"פ הרי שעם ביצוע נכון ולפי ההוראות של תערובות החברה הן יכולות להגיע גם ל-50 מ"פ. "כך", מסביר הבכיר, "אנחנו פותרים שני כשלי שוק מהותיים בתחום: לראשונה, אנחנו מאפשרים שימוש בבטון בחוזק שגבוה כמעט פי שתיים מהנדרש בתקן; ובמקביל מאפשרים 30% חיסכון בעלויות הנדרשות על-מנת להגיע לחוזק שנדרש לבטון קונסטרוקטיבי".

מבחינת בעלי המבנים, יש יתרון משמעותי יותר בכך שכל מוצרי החברה ארוזים בשקי פוליאתילן דו-שכבתי – חומר השומר על איכות המוצר ועל עמידותו לאורך זמן. למעשה, שקים אלה הם הפתרון היחיד כיום שמאפשר עמידה מלאה בתקן הישראלי ליציקת בטון והתאמה לחוזקה הנדרשת. עובדה: 'שק בטון' היא היצרנית היחידה בארץ שכל מוצריה נושאים תו תקן ממכון התקנים הישראלי – דבר המעיד על איכותם ועמידותם.

סדר ואחידות באתר הבנייה. שקי התערובות של 'שק בטון'

"פחות זה בעצם יותר"

בנוסף, בניגוד לתערובות הנפוצות באתרי הבנייה כיום, שהכנתן מתבססת על תחושות ידיו של הפועל, חומרי המליטה בשקי 'שק בטון' נשקלים ומעורבבים בקפידה, כאשר שימוש בהם על-פי הוראות היצרן מבטיח עמידה מלאה בתקן ובדרישות החוזק לטובת עמידותו של הבניין בפני רעידות אדמה. בתוך כך, הן מבטלות לחלוטין את הצורך בהבאת חומרי גלם וערבובם באתר, משום שהן כוללות בתוכן את כל המרכיבים הדרושים לתערובת – ולפועלים נותר רק לערבב במים את תכולת השקית, ולהתחיל ליצוק. כך מתקצר תהליך הבנייה משמעותית, והופך לאיכותי בהרבה.

"תערובות מוכנות על-פי פורמולה קבועה מהוות יתרון בהשוואה למצב הקיים", מסביר הבכיר, "כי כשיוצקים היום בטון, טיט או כל חומר אחר, הפועל מערבב אותו בידיים ומוסיף בו כמויות חומר משתנות. כתוצאה מזה, בחלק אחד של המבנה או הקומה יהיה לקיר חוזק בדרגה מסוימת, ובחלק אחר חוזק בדרגה שונה – מה שעלול לגרום לחוסר יציבות של הבניין בבוא העת. מול פתרונות הבנייה האלה, יש בשימוש במוצרים של 'שק בטון' יתרון גדול מהבחינה הזו".

עבור קבלני הבנייה מדובר ביתרון משמעותי לפועלים, לנוכחים באתר הבנייה ולמתגוררים סביבו, ומשתי סיבות: ראשית, החומר החזק במיוחד שממנו עשויות אריזות השקים מונע את קריעתן והתפזרות החומר באוויר. שנית, כל שק שוקל 25 ק"ג כל אחד והמבנה האגרונומי שלו מסייע להרים, לנייד ואף לסחוב אותו בקלות על הכתף. כל אלה מאפשרים ניהול של העבודות באתר ביעילות ובמהירות, מבלי להפריע או לסכן את בריאות האנשים סביב ותוך תרומה אקטיבית לאיכות הסביבה.

"אנחנו ב׳שק בטון׳ מוכיחים שהמשפט 'פחות זה בעצם יותר' הוא נכון!", מסכם הבכיר, "אם עד היום חומרי הגלם סופקו בתפזורת ודרשו מהבנאי מאמץ ושעות עבודה מרובות כדי להפוך אותם למוצר סופי כמו בטון, טיח וטיט, באה החברה ולאחר פיתוח ארוך וקפדני היא מספקת סדרת תערובות מוכנות לשימוש בתוספת מים בלבד, ובהתאמה מקסימלית לצורכי הבנייה.

"שק בטון שמה לה למטרה לייצר תהליכי עבודה ומוצרים נכונים לשימוש שמתאימים לתקן הבנייה הישראלי. הגיע הזמן להצעיד את ענף הבנייה קדימה מבחינה טכנולוגית ומתודולוגית, תוך עמידה בסטנדרטים הגבוהים של ענף הבנייה העולמי – ואנחנו ב'שק בטון' שמחים להיות חלק מהחלוצים בתחום".

תגובות