לא תמיד עדיף הרע שאנחנו מכירים

לא תמיד עדיף הרע שאנחנו מכירים

בניגוד לאובמה, הנשיא טראמפ מייחס חשיבות למערכת הפטנטים האמריקאית ויש סבירות גבוהה שיטפח אותה. דבר אחד בטוח: ממשל נוסף של אובמה היה בעל פוטנציאל הרס משמעותי. במקרה זה, עדיף הרע הלא מוכר על זה המוכר

מאת: ד"ר כפיר לוצאטו
טכנולוגיה והייטק פטנטTM
ד"ר כפיר לוצאטו (צילום: שי שמואלי)

ד"ר כפיר לוצאטו (צילום: שי שמואלי)

עמודי הדעה והבלוגים בארה"ב מלאים בתהיות לגבי עמדותיו של הנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, ביחס למערכת הפטנטים. אמנם עמדותיו הפרטניות עדיין לא ידועות, אך דבר אחד ברור: התוצאה לא יכולה להיות גרועה מהמצב העכשווי, או ממה שהיה צפוי לנו לו נבחרה הגב' קלינטון במקומו. נסתכל על העובדות:

אין זה סוד שארה"ב משפיעה על שאר העולם בכל התחומים, לטוב ולרע. מצב מערכת הפטנטים בארה"ב לא היה מעולם רע כמו בסוף כהונתו של הנשיא אובמה. החוקים שחוקקו ויישומם על-ידי בית המשפט העליון, אשר נראה כמי שספג את "רוח המפקד", השאירו מערכת מבולבלת ופגיעה מאד, בה בעלי פטנטים אשר השקיעו ממון רב בפיתוחים טכנולוגיים מצאו עצמם ללא הגנה אמתית לנכסיהם האינטלקטואליים. זוהי מערכת בה עלויות הליטיגציה הרקיעו שחקים והכרעות נמרחות על פני שנים. זה רע לעסקים וזה פוגע בהשקעות בטכנולוגיה.

מגמה זו לא נשארת בארה"ב וחלקים מהפגיעה נראים גם במקומות אחרים, כגון אירופה ואוסטרליה, שם פסיקות תקדימיות הפוגעות בבעלי הטכנולוגיה מהוות השראה גם למקומיים. כמו בנושאים אחרים בהם ארה"ב "הובילה מאחור" לאסון (עיין ערך "פליטי סוריה המציפים את אירופה"), כך גם בתחום הקניין הרוחני מנשבות ממנה רוחות רעות.

במסגרת הרצון התזזיתי לשנות כל הזמן ויהי מה, מקוננים עכשיו דורשי הרפורמות במערכת הפטנטים שאלה כנראה לא יתרחשו – או לפחות לא במידה שהם היו רוצים – עם טראמפ בתור נשיא. ולראייה הם מביאים את העובדה שטראמפ לא הביע עמדות מוגדרות בנושא. על כך יש לברך, שכן במקום ללכת שבי אחר מצב רוח של "רפורמות בכל מחיר", שעד כה לא ממש הוכיחו את עצמן, יש לקוות שהנשיא הנבחר ישקול את הדברים לגופם, בראיה עסקית עניינית, וללא צורך לרצות קבוצות לחץ כאלו או אחרות.

חיזוק מערכת הפטנטים

המצע של המפלגה הרפובליקנית מתבטא בקצרה אך בבירור בסוגיה, כך: (א) פטנטים הם רכוש פרטי כמו אדמה והם מוגנים על ידי הקונסטיטוציה; ו-(ב) גניבת IP הינה רעה עד כדי כך שהיא מהווה עניין של ביטחון לאומי.
טראמפ התבטא לא פעם לגבי הגניבות הטכנולוגיות של סין ואין ספק שהוא ייראה בחיזוק מערכת הפטנטים עניין בעל חשיבות רבה.

לעומת הגישה הזאת, גב' קלינטון התכוונה במוצהר להמשיך במדיניותו של הנשיא אובמה, אשר הביאה להקמת גוף הקרוי Patent Trial and Appeal Board, אשר מוכר בשם החיבה "יחידת חיסול הפטנטים". לא זאת בלבד, אלא שהיא התכוונה להחמיר את תוצאותיה השליליות של מדיניותו. למשל, כפי שהמגזין Forbes ניתח במאמר מיום 22.9.15, כוונתה לקצר את משך חיי הפטנטים של תרופות הייתה גוררת הרעה מידית ביחס שבין סיכון בהשקעה לרווח אפשרי, אשר כבר כיום אינו מזהיר. התוצאה הברורה הייתה פחות השקעות בפיתוח תרופות ופחות רפואה מתקדמת להמונים.

אך מדובר רק בקצה הקרחון. כידוע, לו נבחרה לנשיאות, הילרי קלינטון ומפלגתה היו מושפעות מאד מעמדותיו ההזויות של הסנטור ברני סנדרס. כבר בשנת 2007 הגיש סנדרס הצעת חוק (שלא התקדמה לשום מקום) אשר קבעה איסור מוחלט על החזקת זכויות כלשהן לייצר, להפיץ, למכור או להשתמש בתרופה או בתוצר ביולוגי. חלק מהדברים שנאמרו בהקשרים אלה – לגבי הצורך לחלק דברים רבים חינם אין-כסף למיעוטי היכולת – נשמעו כמאמרו של הסופר וההומוריסט פ.ג. וודהואס, שציין כי: "האמירות הללו הן כמו משפטים של שייקספיר – נשמעות מצוין, אבל הן חסרות משמעות".

העוסקים במלאכה מודעים לעובדה שמשרד הפטנטים האמריקאי נמצא במצב לא טוב, בלשון המעטה. איכות העבודה היוצאת ממשרד זה איננה כתמול שלשום, וחלק מהכללים שהתגבשו בשנים האחרונות בחקיקה ובבתי המשפט תורגמו שם בצורה שמעוררת לפעמים השתהות אצל מבקשי הפטנטים, ולא בהקשר חיובי. ככה זה כשלא רואים חשיבות במערכת הפטנטים ולא משקיעים את המשאבים הראויים לצורך קידומה.

ראייה עסקית מפוכחת

נדמה כאילו קברניטי ארצות הברית שכחו (או מעולם לא הבינו) שמערכת הפטנטים באה לשרת את התעשייה ואת העסקים – גדולים כקטנים – והיא איננה מטרד או אויב העם, אלא כלי הכרחי ומרכזי לטיפוח היזמות הטכנולוגית. כל פגיעה במבקשי ובעלי פטנטים גוררת פגיעה קשה ביכולת היזמית של אזרחי המדינה, ובסופו של דבר בכלכלתה. אבל ארה"ב של שמונה השנים האחרונות היא מדינה שמטפחת תלות בממשל, תלות אשר מדכאת יוזמה. למשל, מאז נכנס הנשיא אובמה לבית הלבן גדל מספר האזרחים החיים מתלושי מזון מ-32 מילון בשנת 2009 ל-43 מיליון כיום. השקר הגדול של רפורמת מערכת הפטנטים עליה חתם הנשיא אובמה בשנת 2011 היה שהחוק יסייע לממציאים ולמפתחים להפוך את אמצאותיהם לעסק בצורה מהירה יותר. המציאות נתבררה כהפוכה: המכשולים והעלויות הנגזרות מהתהליכים המסורבלים שנוצרו הפכו את מימוש זכויותיהם של ממציאים קטנים לקשה הרבה יותר ואת יכולתן של החברות הגדולות, בעלות הכיסים העמוקים, לחנוק חדשנות של הקטנים, לגדולה יותר.

נכון, אין אנו יודעים מה יהיו עמדותיו ומעשיו של הנשיא הנבחר. אולם אנו כן יודעים שהוא בעל ראייה עסקית מפוכחת ובעל רצון עז לקדם עסקים בינוניים וקטנים, אשר זקוקים למערכת פטנטים טובה וידידותית. על כן, אנחנו יודעים שיש סבירות גבוהה שהוא יטפח את מערכת הפטנטים בצורה עניינית. גם מינויו בבית המשפט העליון, אשר עד כה פגע קשות במערכת הפטנטים, עשויים להביא איזון לתחום.

ודבר נוסף אנחנו כן יודעים, והוא שארבע שנים נוספות של ממשל אובמה המתחבא מאחורי חצאיתה של קלינטון ומטובל בהזיות סנדרס, היו בעלות פוטנציאל הרס משמעותי. במקרה זה, עדיף בהרבה הרע הלא מוכר, מזה שאנו מכירים.


הכותב הוא מנהל-שותף בפירמת עורכי הפטנטים "לוצאטו את לוצאטו" ונשיא קבוצת לוצאטו

תגובות