אפס הפרדה – 100% קירבה

אפס הפרדה – 100% קירבה

המרכז הרפואי אסף הרופא חרט על דגלו עידוד קשר הורה-ילוד, באמצעות הענקת תמיכה מלאה ליולדת המעוניינת בהליך של 'אפס הפרדה'. לשם כך, מאפשרים במרכז שהות רציפה של הילוד עם אמו מלידתו ועד לשחרורו מביה"ח, תוך שמירה על בטיחותם ומתן מערכת תמיכה מקצועית

מאת: ענת יפה
בריאות ורפואה היריון ולידה

"אפס הפרדה מושלם באסף הרופא – כולם עודדו ושמחו על הבחירה שלי החל מהאחיות ועד הרופאים. לרגע לא נאבקתי. להיפך, כולם נרתמו בכל שלב. בקיצור, חוויה נפלאה וטובה. שמחה לזכות ולשתף בה. נחשפתי לצוות מיילדות מדהים שעל אף הפרוטוקולים עושות הכל כדי לייצר חווית לידה טובה", מספרת ענבל ברגמן, אשר ילדה את תינוקה בנובמבר 2016, במרכז הרפואי אסף הרופא.

אנג'לה אבולוב, אחות אחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי אסף הרופא, יחד עם היולדת ענבל דואניס (צילום: באדיבות המרכז הרפואי אסף הרופא)

אנג'לה אבולוב, אחות אחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי אסף הרופא, יחד עם היולדת ענבל דואניס (צילום: באדיבות המרכז הרפואי אסף הרופא)

* * *

ובכן, מה אומר צמד המילים "אפס הפרדה" ומה משמעותו ליולדת ולתינוק/ת הנולדים?

"אפס הפרדה" היא האפשרות של האם והתינוק לשהות יחד באופן רציף ומשותף מרגע הלידה, מתחילת האשפוז עד לשחרור הביתה, גם לאחר לידה רגילה וגם לאחר ניתוחים קיסריים. מדובר בגישה המדגישה את חשיבות ההיצמדות של האם והרך הנולד הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הרגשי.

במרכז הרפואי אסף הרופא, מאפשרים ליישם גישה זו ואפילו מעודדים אותה, בלידות רגילות ובלידות קיסריות אלקטיביות.

אפס הפרדה בלידה טבעית – כיצד זה קורה?

Δ מיד לאחר הלידה, התינוק יונח על האם במגע "עור לעור".

Δ התינוק עובר בדיקה והערכה ראשונית על ידי צוות מקצועי ומיומן יחד עם הוריו כבר בחדר הלידה ולאחר מכן מועברים התינוק והאם יחד למחלקת יולדות, שם הם שוהים יחד עד לשחרור.

Δ החיסונים מתבצעים בזמן ההנקה או במגע "עור לעור" במטרה להפחית את כאבו של התינוק.

Δ עידוד וסיוע בהנקה מיד לאחר הלידה ותמיכה במהלך השהות במחלקה.

Δ צוות מקצועי תומך המלווה את האם בכל החלטה שתיבחר בנוגע לטיפול בתינוק (רחצה, חיסונים, ואופן השהות עם התינוק) כדי להעניק חוויית לידה נעימה ובטוחה.

Δ במרכז הרפואי אסף הרופא יש חדרים חדשים המותאמים ל"אפס הפרדה" הכוללים אזור החתלה, רחצה וכורסה מפנקת למנוחת המלווה. כמובן שבכל שאר חדרי המחלקה ניתן לבצע "אפס הפרדה".

אפס הפרדה בניתוח קיסרי אלקטיבי – כיצד זה קורה?

Δ צוות חטיבת המיילדות במרכז הרפואי הקים מערך התומך בביצוע ניתוח קיסרי ללא הפרדת האם מהתינוק במשך כל הניתוח, ההתאוששות ועד השחרור הביתה.

Δ לאחר הניתוח, התינוק מונח על האם במגע "עור לעור".

Δ התינוק והאם מכוסים במטרה לשמור על חום גופו של התינוק.

Δ המיילדת מעודדת ומסייעת לאם בהנקה כבר בחדר הניתוח.

Δ התינוק והאם מועברים יחד לחדר התאוששות ייעודי לנשים לאחר ניתוח קיסרי.

* * *

"במהלך שנות עבודתי כאחות אחראית במחלקת יולדות, נחשפתי לגישות מגוונות לשהות היולדת עם הילוד.

החל מגישה שהקפידה על שעות הנקה ושהייה עם הילוד בשעות קבועות ומוקפדות. בהמשך הופיעו הביות החלקי, הביות המלא

ועכשיו אפס הפרדה. אין ספק, שהמגמה חותרת לכיוון של קשר אם – ילוד הדוק מרגע הלידה. התהליכים נובעים מהצורך המוצדק של ההורים להיות שותפים מלאים לכל הבדיקות והטיפולים שנעשים לילדם והרצון לא "לפספס" אף תנועה או הבעת פנים של תינוקם מרגע לידתו. אפס הפרדה / ביות מלא לא רק מעצימים את החוויה וההתרגשות לאחר הלידה אלא גם מאפשרים לזוג, עוד במהלך האשפוז, לרכוש כלים וביטחון בהנקה ובטיפול בתינוק ולקשר ההורי עימו. יחד עם זאת, אנו משתדלים לכבד את הרצונות ואת הצרכים האישיים של כל זוג ולהתאים את אופי השהייה של הזוג עם הילוד למידה ולאופן הנכון להם", מסבירה אנג'לה אבולוב, אחות אחראית במחלקת יולדות, במרכז הרפואי.

===========================================================================

יולדות מספרות

"כמה פעמים ביום (ובלילה) באה אחות מהתינוקייה לראות אם אנחנו מסתדרים ולעזור בכל שאלה ועניין. הצוות הרפואי פשוט מקסים ומדהים. הפיצית הייתה אתנו 100% מהזמן. וזה היה מושלם. לרגע לא ניסו להניע אותנו מהאפס ההפרדה. להפך. כל הזמן עודדו אותי וחיזקו אותי על הבחירה לעשות זאת אפילו שאחרי קיסרי".

רוני נקר, ילדה בנובמבר 2016

"קצת לפני הלידה החלטתי שברצוני להניק והלכתי גם להדרכה בנושא והתחלתי לקרוא על הנושא ונחשפתי לאופציה של אפס הפרדה.

המחשבה שהבת שלי תצרח בתינוקייה עד שאחות תתקשר ועד שאגיע, לא באה בחשבון… רציתי ללדת באסף הרופא וידעתי שהאופציה קיימת שם וזו הייתה חוויה מעולה.

השיא מבחינתי היה שבדקו וראו שהילדה עם צהבת אז ביקשתי שישימו אותה לידי עם מיטת השיזוף. הנחו אותי למה לשים לב ומה לעשות".

 מעיין גרנט, ילדה בינואר 2017

===========================================================================

תגובות

Comments are closed