חדש תחת השמש

חדש תחת השמש

לבלות בחצר ולהרגיש כמו בחופשה חלומית, לארח וליהנות מהנוף בחדר ממוזג ולנצל כל רגע פנוי לבילוי בגינה ובמרפסת. כשהפנים יוצא החוצה

מאת: מיכל אסף
Designer סגנון חיים

אנחנו, כאן בישראל, מדינה שטופת שמש, העלינו בשנים האחרונות את תרבות האירוח בשטחים שמחוץ לבית לרמת אומנות של ממש. הגבולות היטשטשו עם תכנון כולל של השטח, מוצרים ייעודיים ופיתוחים כחול לבן. החוץ הוא הפנים והפנים הוא החוץ החדש. אחד התחומים הבולטים בו חל שינוי מבורך הוא אדריכלות הנוף. כשהבתים הופכים ליותר ויותר שקופים והזיקה לנוף חשובה במיוחד, כך התגבר גם הקשר בין החוץ לפנים.

והמגמה מתחזקת: החדרת הנוף לחלל הפתוח של הבית, כשהצמחייה מהווה מעין מיסוך מהאזורים השונים בבית, ולא להפך. בהמשך למגמה המתפתחת, גדל גם הביקוש ליצירת חללים ירוקים כמו פטיו בחלל הבית, עד לניצול הגגות והמרפסות בבתים בצורה מקסימלית כגגות ירוקים.

ביחסי אדריכל ואדריכל הנוף מתקיימת סימביוזה מקסימלית, היא יוצרת את הפתרונות האולטימטיביים לנושא האור, הקרינה, הצל, הטבע, עד יצירת אינטימיות ובידוד של הבית מהשכנים – והכל בעזרת צמחייה מותאמת אקלים, היוצרת מיקרו אקלים מהבית החוצה. גם עצי פרי המשולבים כאלמנט מכניס חיים מחזירים אותנו לזיכרונות ילדות, ריחות וטעמים של פעם. המגמות הללו הניעו רבים ליצור מעטפת טבעית לבית, שתעניק להם תחושה של חופשה.

בית ליד הבריכה: אדריכל עודד לביא (צילום: גלעד רדט)

לחלום גבוה

דמיינו שאתם יושבים במרפסת מקורה ושקופה, בכל עונות השנה, שותים קפה או מארחים חברים, וכל זה כאשר אתם בוחרים אם הגג יהיה פתוח או סגור. בחורף הגשם מטפטף מבעד לזגוגית, ובקיץ השמש מחממת את החלל. חברת "אלומתריס" פיתחה שיטה חדשנית, ראשונה מסוגה בישראל, בדמות גגות הזזה שנעים על מסילה ומאפשרים פתיחה וסגירה של התקרה בכל רגע נתון.

 InterPack, הפיתוח שמציעה החברה, היא מערכת המכילה גגות הזזה (חשמליים וידניים) נפתחים. האתגר המרכזי של החברה היה להעמיד גג הזזה שגם נפתח באופן מלא וגם אטום ומבודד בדיוק כמו גג קבוע – גג שיכול לשאת את משקל הגשמים המצטברים בחורף, כמו גם את השלג באזורים קרים, כמו בירושלים ובצפון הארץ.

בנוסף, אם אתם מתכוונים להשתמש בחדר כפינת אירוח או פינת אוכל, ניתן ליהנות מתקרת זכוכית שמשקיפה לשמים כחולים. כמובן שניתן להוסיף פתרונות להצללה מפני השמש הקופחת כדי ליהנות מהבריזה הפתוחה, כמו סוכך אנטי סאן כמערכת נפרדת המותקנת מעל הגג ומצלילה את החדר.

אדריכל פיצו קדם (צילום: עמית גירון)

סיפורי הצללה

הנאה מובטחת מהנוף הנשקף מהבית, מבלי להיראות החוצה, מציעה חברת סוככי השרון עם מערכת הצללה חיצונית חשמלית, שפותחה על ידה. המערכת מאפשרת לחסוך כסף בהוצאות החשמל על מיזוג, חוסמת כניסת מעופפים ומזיקים, שומרת על פרטיות, וכאמור מעניקה מבט לנוף הנשקף. המדובר במסך גלילה חשמלי בשיטת ZIP, המעוגן על ידי מסילות משני הצדדים.

המערכת מסננת את האור וחוסמת את קרני השמש עוד לפני שנכנסו פנימה, ובכך שומרת על חללי הפנים נעימים וקרירים, עומדת ברוחות עד 80 קמ"ש, ומאפשרת חיסכון בהוצאות חשמל על מיזוג. ל-SMART ZIP+ יתרונות רבים: הוא עולה ויורד על פי הצורך, באמצעות מנוע SOMFY עם שלט, ונאסף לקופסה קטנה ואסתטית עד למצב סגור לחלוטין, בו כמעט לא נראה מבפנים את קיומו של המסך.

גם חברת "ברק סוככים" מעניקה פיתרון להצללה מלאה עם פרגולות מתכווננות חשמליות, מוצר הנחשב חדשני הן בארץ והן בחו"ל. בניגוד לפרגולות קבועות, שלבי הפרגולה החשמלית סובבים על צירם ומאפשרים החדרת אור במידה הנדרשת – עד איטום מפני אור. הפרגולה החשמלית בנויה כולה מאלומיניום וצירי נירוסטה ואין בה כלל חלקי פלסטיק.

כשמדובר בעיצוב הבית, שינוי יכול להיות הרבה יותר מחידוש ויזואלי או גחמה רגעית של ניראות. יש שינויים המשפיעים על איכות ועל דרך החיים, וממשיכים שנים אחרי שהשינוי הוויזואלי כבר הסתיים. התמודדות נכונה עם אלמנטים המשפיעים על אור השמש, רוחות וצל, יכולה להשפיע על הרצון לארח, על שלמות הרהיטים, ואפילו על שביעות רצונם של לקוחות המבקרים בבתי העסק השונים.

חברת צללית סוככים פיתחה מוצרי הצללה שונים, ביניהם את סנטק, פרגולה חשמלית מאלומיניום, באמצעותה ניתן ליצור חללי ישיבה ואירוח מזמינים ומוגנים מפגעי מזג האוויר. כך ניתן להפוך כל מרפסת או מתחם פתוח מחוץ לבית או לעסק, לחללי אירוח המתאימים לכל ימות השנה בלחיצת כפתור פשוטה.

מור אבידן סמט אדריכלים (צילום: שי גיל)

הולכים על זה

הריצוף בשטח הגינה, ובעיקר בסמוך לבריכות שחייה, זוכה אף הוא להתייחסות מיוחדת, עם שלל קולקציות במראות ובסגנונות שונים, כשאיכות ובטיחות הם שעומדים בראש. אם בעבר ריצופי החוץ היו בעיקר מאבן טבעית שעברה תהליכים מונעי החלקה, הרי שכיום ריצופי החוץ כוללים גם דקים, פרקטים מעובדים וכן חיפויים דמויי החומר הטבעי, כלומר ריצופי גרניט פורצלן דמויי עץ ודמויי פרקט, ריצופי גרניט פורצלן דמויי נסורת, דמויי עץ מפירוקים, דמויי במבוק ועוד.

דוגמה לכך היא בית ברמת השרון, שבמסגרת שיפוץ נרחב שעבר התווספה לו בריכת שחייה. בחצר, סמוך לבריכה, השטח רוצף בדיוק כמו בפנים הבית, בטרוורטין, המונע החלקה.

פרגולה חשמלית. ברק סוככים (צילום: דודי כהן)

לפי חוץ

כשיצירתיות עומדת בראש – השמים הם הגבול. לפחות בכל הקשור בפיתוח מוצרים. דוגמה כזו מציגה חברת אורגון עם וילון גלילה OUTDOOR, שהוא למעשה וילון גלילה רשת חיצוני מתוצרת Hunter Douglas העולמית. הווילון עשוי בד רשת עמיד וחזק במיוחד המותאם לאקלים הישראלי, שתורם משמעותית לחיסכון בחשמל בכך שהוא מונע את חדירת קרני השמש ובולם את החום בחוץ, עוד לפני שהוא חודר למבנה, תוך שמירה על כניסת אור רך ונעים. הווילון נפתח במלואו – נגלל מעלה לתוך קסטה מעוצבת ומינימליסטית, כך שללקוח יש אפשרות בחירה בין אור מלא ובין הצללה חלקית, המפחיתה סנוור ומאפשרת לראות מבעד לווילון. הווילון, המעניק מראה חם ונעים, עמיד בפני גשם/שמש ומתאים בעיקר לפרגולות ולמרפסות.

תגובות

Comments are closed