פלטפורמה לפיתוח טכנולוגיות פורצות-דרך בענף התשתיות

פלטפורמה לפיתוח טכנולוגיות פורצות-דרך בענף התשתיות

שיכון ובינוי ו-ENEL זכו לאחרונה במכרז של הרשות לחדשנות להקמה ותפעול של מעבדת חדשנות טכנולוגית. במוקד הפעילות של המעבדה החדשה - פיתוח אמצעים מתקדמים לייעול תהליך הבנייה ושילוב אמצעים דיגיטליים בתפעול ובתחזוקה של תשתיות פיזיות

מאת: יואל צפריר
טכנולוגיה והייטק ספר ההיי-טק הישראלי

הקונוטציה המיידית שעולה בראש לשמע המילה "היי-טק" היא די ברורה: חומרה, תוכנה, תקשורת, מערכות מידע. יש להניח שנושאים כמו בנייה ותשתיות, שנחשבים לתעשייה מסורתית שלא לומר שמרנית, לא יקפצו לתודעה. אלא שהדינמיקה המטורפת של השינויים הטכנולוגיים בשנים האחרונות סוחפת אחריה גם את התעשיות הוותיקות. נכון להיום, ממשלות בעולם משקיעות משאבים רבים בהטמעת חדשנות בתעשיות המסורתיות, במטרה לשלב בהן טכנולוגיות חדשניות – מבינה מלאכותית דרך רובוטיקה ועד אוטומציה מוחלטת של תהליכי ייצור.

סביבת פיתוח מתקדמת

זה הרקע למכרז שפרסמה לאחרונה רשות החדשנות להקמת מעבדות חדשנות שיקדמו שיתופי פעולה בין חברות מתעשיות מסורתיות וסטארט-אפים וזאת מתוך הבנה כי שיתופי פעולה כאלה יקדמו הטמעת תהליכים חדשניים בתעשייה, בד בבד עם הגדלת הפעילות של סטארט-אפים בתחומים שבעבר לא עסקו בהם.

מי שזכו במכרז ויקימו מעבדת חדשנות ביחד הן שיכון ובינוי, סולל בונה – חברת-בת של שיכון ובינוי והזרוע הביצועית שלה בתחומי התשתיות בישראל, ו-enel – חברת האנרגיה הגדולה באירופה והמובילה העולמית בייצור אנרגיה מתחדשת. החברה, שבסיסה באיטליה, מעסיקה כ-62 אלף עובדים, מספקת שירותים לכ-200 מיליון משתמשים ב-32 מדינות ברחבי העולם ומגלגלת מחזור של 80 מיליארד אירו. המעבדה תשמש כמתקן פיתוח ושדה ניסויים לסטארט-אפים העוסקים בחיבור בין התשתית הפיזית של תשתיות תחבורה ואנרגיה לעולם הדיגיטלי.

   אורי בן-פורת, סמנכ"ל
   קיימות, חדשנות ושיווק
   שיכון בינוי
   (צילום: רמי זרנגר)

"הזכייה במכרז מהווה המשך ישיר למימוש האסטרטגיה של שיכון ובינוי לקידום חדשנות בתשתיות תחבורה ואנרגיה", אומר אורי בן-פורת, סמנכ"ל קיימות, חדשנות, ושיווק בשיכון ובינוי. “היא תאפשר לנו ולשותפים שלנו לפתח יחד עם סטארט-אפים טכנולוגיות פורצות דרך.

"אנו מאמינים שתשתיות, תחבורה ואנרגיה הם מפתח משמעותי לקידום ופיתוח כלכלי והמעבדה החדשה תהיה פלטפורמה לפיתוח טכנולוגיות פורצות דרך אלה. המימון אותו אנחנו מציעים לסטארט-אפים, בשילוב עם הידע והניסיון הקיימים של השותפים במעבדה, הם נכס אדיר עבור סטארט-אפים שרוצים לפתח טכנולוגיות מתקדמות בתחום.”.

  ערן לוי, מנכ"ל Enel
  ישראל (צילום: יח"צ)

ערן לוי, מייסד ומנכ"ל Enel ישראל הוסיף על כך ואמר כי: "במעבדת החדשנות נפתח עם שיכון ובינוי מוצרים ושירותים חדשים יחד עם סטארט-אפים ונספק להם פלטפורמה טכנולוגית ייחודית, סביבת פיתוח מתקדמת וגישה ליידע ולמומחים בתחומים מגוונים. נציע לסטארט-אפים פלטפורמה מלאה מקצה לקצה, טכנולוגית ועסקית, שתתמוך בהם החל משלבי הפיתוח המוקדמים ועד לשלבי המסחור, כאשר השותפים במעבדה – enel, שיכון ובינוי, וסולל בונה – הם גם הלקוחות הפוטנציאלים. לתפיסתנו זוהי הדרך הטובה ביותר לייצר חדשנות בעלת ערך ובת קיימא".

המהפכה דילגה על ענף הבנייה

    יוגב קציר, מנהל
    מעבדת INFRALAB
    (צילום: אבשלום שושני)

המעבדה, ששמה INFRALAB, תתמקד בשלושה תחומים – פיתוח תשתיות העתיד, פיתוח אמצעים מתקדמים לייעול תהליך הבנייה ושילוב אמצעים דיגיטליים בתפעול ובתחזוקה של תשתיות פיזיות. לדברי יוגב קציר, שינהל את המעבדה, הכוונה היא להביא בשורה לתחומים מסורתיים אלה, עליהם דילגה עד היום המהפכה הטכנולוגית והמייחלים לשינוי מזה זמן.

קציר מדגיש, כי כל הסקרים והמחקרים בתחום מצביעים על חדירה נמוכה של טכנולוגיה לעולמות הבנייה והתשתיות.  אלה הם סקטורים שעדיין נעזרים במאסות של כוח אדם ועבודת כפיים. גם התשתיות עצמן נתונות תחת לחצים ועומסים אדירים. כל זה מייצר הזדמנות אדירה לפיתוח והטמעת פתרונות טכנולוגיים, שבין היתר יאפשרו לאסוף דאטה מהשטח ולייעל את השימוש בהן.

המעבדה תאפשר לסטארט-אפים לפתח טכנולוגיות ולבחון אותן על גבי תשתיות ייעודיות בתנאי מעבדה ולאחר מכן, השלמת בדיקת ההתכנות בשטח עצמו, באתרי בנייה והתשתיות של enel ושיכון ובינוי. "אנו מדברים על פיתוחים חדשניים שמיועדים לעולמות הבנייה והתשתיות הפיזיות, כמו כבישים, מבנים ורשתות חשמל", מציין קציר.

"למשל, שימוש במציאות רבודה (Augmented Realty) כדי לספק לעובדים בשטח 'שכבה' נוספת של נתונים ומידע, שימוש בראייה ממוחשבת כדי לפתח מיכון אוטונומי לאתרי בנייה, או שימוש בחיישנים ואלגוריתמים לניהול תנועה ותפעול של תשתיות תחבורתיות. דגש מיוחד יושם על פיתוחים טכנולוגיים המיועדים לרשתות חשמל חכמות (SMART GRID) שיאפשרו צבירה וניתוח של כמויות אדירות של נתונים על מנת להשיג התייעלות אנרגטית enel היא החברה המובילה בעולם בתחום זה".

מה לגבי המימון וכיצד זה יתבצע?

"על-פי הודעת רשות החדשנות, הזכיינים יפעילו את המעבדות לתקופה של שלוש שנים במהלכן תשתתף הרשות במימון הקמת תשתית טכנולוגית לטובת היזמים בסכום של עד ארבעה מיליון שקל ובתפעול שוטף של עד חצי מיליון שקל לשנה. הסטארט-אפים שייקלטו במעבדות יקבלו מימון בשיעור השתתפות של 85% ועד מיליון שקל למימון פרויקט הוכחת היתכנות. המעבדות יעמידו תשתיות טכנולוגיה וידע בתחומים שיהיו זמינים ליזמים במימון של רשות החדשנות להוכחת היתכנות".

תגובות