תנופה של חדשנות ומובילות טכנולוגית

תנופה של חדשנות ומובילות טכנולוגית

התעשייה האווירית, הפועלת בשווקים שהופכים תחרותיים יותר ויותר, מעודדת בכל דרך חדשנות, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, ופורצת בכל יום מחדש את גבולות הטכנולוגיה

מאת: יואל צפריר
טכנולוגיה והייטק רשת ביטחון

התעשייה האווירית, החברה הביטחונית הגדולה בישראל, פועלת הן בשווקים הביטחוניים והן בשוק התעופה האזרחית. לאור העובדה שכ-80% מפעילותה נעשית בשווקים הגלובליים, חשופה החברה לשינויים ולמגמות בעולם על בסיס יום-יומי, ונדרשת לספק ללקוחותיה את הפתרונות המתקדמים והיעילים ביותר, תוך התאמה לצרכים הייחודיים ולתנאי השוק המשתנים.

שוק הדיפנס הגלובלי – התחרות מחדדת את הערך המוסף

שוקי הביטחון הגלובליים מתאפיינים בתחרות הולכת וגוברת, כולל כניסת שחקנים חדשים, וזאת לצד ירידה מתמשכת בתקציבי הביטחון בעולם. בתעשייה האווירית מייחסים חשיבות גדלה והולכת לשווקים המתפתחים ומתאימים את המערכות והפתרונות שהחברה מציעה לדרישותיהם, בכל הקשור לרמת המורכבות הטכנולוגית והעלויות. ה"טרנד" הבולט הינו של הורדת ה- Total Life-Cycle Cost, והוא מתבטא במעבר למערכות בלתי מאוישות ולמערכות סימולציה שמאפשרות אימון בעלויות נמוכות. בתחומים הללו התעשייה האווירית היא מובילה עולמית וממשיכה להציע ללקוחותיה את הפתרונות המתאימים לצרכיהם. גם יכולות החברה בנושא שדרוג וחידוש מערכות מהווה נקודת חוזקה בשווקים הללו, שהינם מוטי מחיר.

לוויין עמוס 6 בבדיקות

להיות תמיד בחוד החנית הטכנולוגית

אין ספק שהעובדה שמערכות התעשייה האווירית נמצאות בשימוש מערכת הביטחון הישראלית מהווה חותם של איכות ומנוף משמעותי למול שאר מדינות העולם. במקביל, נושא החדשנות מהווה ערך מרכזי בהתנהלותה היום-יומית של החברה. אחת ההוכחות הבולטות למובילות הטכנולוגית הינה המיקום של התעשייה האווירית, שנה אחר שנה, בצמרת מגישי הפטנטים בישראל. בשנים האחרונות הגישה החברה מאות פטנטים לרישום, בכל תחומי פעילותה, כשהיא מקדימה ענקיות טכנולוגיה ומוסדות אקדמיים מובילים. המובילות הזו היא תוצאה ישירה של השקעה נרחבת במחקר ופיתוח – מעל מיליארד דולר רק מהון עצמי בשנים האחרונות, בנוסף למו"פ מוזמן. התעשייה האווירית מעודדת בכל דרך חדשנות, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא, ופורצת בכל יום מחדש את גבולות הטכנולוגיה.

צילום: התעשייה האווירית

מערכת ברק 8

מנועי צמיחה ותחומי פעילות חדשים

לפני מספר שנים החלה התעשייה האווירית לפעול בתחום הסייבר שהוא כעת רווחי וצומח. החברה השקיעה וממשיכה להשקיע בפיתוח מערכות ייחודיות בתחום, הקימה מרכזי מו"פ לנושא בישראל ובסינגפור, ומאמינה ששיתופי פעולה הם המפתח בתחום זה. מנועי צמיחה נוספים ימשיכו לכלול את מערכת ההגנה האווירית "ברק 8", שביצעה סדרת ניסויים מוצלחת ביותר בשנה האחרונה, את מטוסי המשימה, מערכות המכ"מ המתקדמות והכלים הבלתי מאוישים בכלל, ומל"טים בפרט. תחום ה- HLS ("הגנת המולדת") תופס גם הוא נפח הולך וגדל בכלל פעילותה של החברה ככל שהוא מתפתח בעולם, וזאת לצד הרחבת הפעילות וההיצע של התעשייה האווירית בתחום היבשה, כולל רובוטיקה, טילאות ועוד.

עולם הכלים הבלתי מאוישים – באוויר בים וביבשה

כבר היום פועלת התעשייה האווירית בזירות השונות באמצעות כלים בלתי מאוישים – באוויר, בים וביבשה. ההנחה של החברה היא, כי כל מה שיכול להפוך לבלתי מאויש, יהפוך לכזה מתישהו בעתיד. כך למשל, היחס בין היקף הפעילות שיתבסס על מל"טים לזה שיתבסס על מטוסי קרב מאוישים הולך ומשתנה משמעותית לטובת הכלים הבלתי מאוישים. עם למעלה מ- 50 לקוחות למל"טים של התעשייה האווירית ברחבי העולם וכ-1.4 מיליון שעות טיסה מבצעיות, אין ספק כי המוניטין והיכולות הטכנולוגיות הפנומנליות של החברה ימשיכו להוות בסיס למובילותה בתחום. מעבר לכך, אין ספק כי יש פוטנציאל עסקי עצום לכלים הבלתי מאוישים גם בתחומים הפרה-צבאיים והאזרחיים, וכל העת נבחנות דרכים למנף את היכולות בתחום גם לפעילויות נוספות. גם הרובוטיקה היבשתית והימית מתקדמות מאד ורבות מושקע בפיתוחן של מערכות מתקדמות בתחומים הללו, הן ביטחוניות והן אזרחיות. כך פותחו הטקסיבוט, הרובוט המתקדם לגרירת מטוסים המביא לחסכון ניכר בעלויות דלק ובזיהום אויר, מערכת ה- RCMS לניהול רובוטי של מכולות בנמלים, ועוד ועוד.

התעשייה האווירית מזמינה את דור העתיד של המהנדסים והמהנדסות, המדענים והמדעניות לקחת חלק בעולם המופלא של התעשיות הביטחוניות, שמשלב את האתגרים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר עם עשייה משמעותית למען מדינת ישראל.

===============================================================================================

האם ישראל עלולה לאבד את יתרונה בתחום החלל?

התעשייה האווירית הציבה את ישראל במועדון המצומצם של מדינות בעלות יכולות פיתוח, ייצור ושיגור של לוויינים. למרבה הצער, ישראל הולכת ומאבדת את היתרון הטכנולוגי שהיה לה בתחום זה, וזאת בזמן שמדינות ברחבי העולם מבינות שהעתיד והחזון נמצאים בפעילות בחלל. התקציבים והחשיבה בתחום זה רחוקים מלהיות מספקים. אם לא תהיה הכרה בכך שמדובר בתשתית לאומית והגדלה של ההשקעה הממשלתית בהתאם, תימחק היכולת למנף את הישגי העבר לטובת הפעילות העתידית בתחום החלל. זהו תחום שמושך צעירים, מקדם פיתוחים טכנולוגים ומהווה קטר של צמיחה. מדינת ישראל צריכה לפעול ומהר על מנת לשמור על מעמדנו העולמי בתחום שהושג בעמל רב.

 

תגובות