מודרני במוטיבים יפניים מסורתיים

מודרני במוטיבים יפניים מסורתיים

חדרי ישיבות פונקציונליים, קפטריה בהשראת בית קפה פריזאי, חדר למפגשים לא רשמיים, ומוטיבים יפניים המשדרים מינימליזם ואיפוק אסתטי - כל אלה מאפיינים את העיצוב של משרדי חברת התרופות היפנית טקדה

מאת: מיכל אסף (צילום: מימי נורי)
Designer סגנון חיים

זה מתחיל בבחירת הלוקיישן וממשיך בקו עיצובי מדויק, מרחבים דינמיים המזמנים אינטראקציה בין העובדים, חדר אוכל מפנק, פינות ישיבה מסוגננות ומוטיבים שמסמלים את ערכי החברה. בחירת החומרים, הצבעוניות והחלוקה המוקפדת של החללים השונים, רוקחים יחד חוויית תעסוקה מלהיבה, שמייצרת סינרגיה בין האדם למקום. התכנון האדריכלי יצא מנקודת הנחה שהעובדים מבלים כיום זמן רב במשרד, לעתים אפילו יותר מאשר בבית, ולכן האופי והסגנון שלו חשובים לא פחות מתהליכי העבודה או התנאים המתגמלים.

בין העולם המודרני למינימליזם היפני – כך משרדי חברת התרופות היפנית טקדה (Takeda), הממוקמים במגדל פלטינום בפתח תקווה, שעוצבו באופן מודרני תוך הקשבה והתאמה מקסימלית לצורכי העובדים. לדברי מימי נורי, מעצבת הפנים שניצחה על מלאכת העיצוב, "נדרשה סביבת עבודה נעימה, חדרי ישיבות פונקציונליים ונוחים, חדר אוכל מפנק וחדר התכנסות נוסף – אינוביישן, למפגשים א-פורמליים מעוררי השראה". כחלק מעבודת העיצוב התבקשה נורי לתכנן בחלל, שחולק על-ידי האדריכל אלי הכהן, את עמדת המזכירה בכניסה, לעצב פרטי ריהוט שיתאימו לתכנון האדריכלי, כמו שולחנות ושידות בחדרי הישיבות, ארונות אחסון במסדרונות, ולסיום גם סטיילינג, שיעניק למקום טאץ' ייחודי.

מוטיבים של אוריגמי בדלפק הכניסה ובגופי התאורה

קירות המשרד עשויים ברובם זכוכית, ותורמים לתחושת המרחב והשקיפות באמצעות מעבר של אור ונוף לחלל הפנימי ובכל היקף המבנה. הן העובדים והן הלקוחות המבקרים במקום חווים מתחם הרמוני, שמתכתב מחד עם העולם הגלובלי, ומאידך משולבים בו מוטיבים יפניים המצטיינים במינימליזם ובאיפוק אסתטי. מוטיב אמנות קיפולי הנייר היפנית, אוריגמי, נראה בדלפק הקבלה, בגופי התאורה שמעליו, בקיר תלת ממדי באחד מחדרי הישיבות ובמשרביות בטון, שנחתכו כאילו מהנייר ונתלו על קיר המסדרון הרחב. אפילו האבזרים שנרכשו לעיטור הותאמו כחלק מהפאזל האוריגמי.

למפגשים מעוררי השראה

נורי מציינת כי הודות לליווי הצמוד של הפרויקט ושיתוף הפעולה הפורה עם הלקוחות, ניתן לה חופש פעולה מלא, דבר שללא ספק תרם להגשמת החלומות העיצוביים שלה וכמובן לתוצאה הסופית. "באזור הכניסה יצרתי אזור מפגש מהודר, הכולל קיר צמחייה ירוקה עם מערכת השקיה עצמאית, המשווה למקום רוגע וחיבור נפלא עם האופק הנשקף מהחלונות הגדולים", מספרת המעצבת. לוגו החברה נתלה על גבי מוס (טחב שגדל ללא מים) ירוק וחי מאחורי דלפק הקבלה, ולצדם עוצבו ארונות ועמדת הדפסה בשילוב חיתוכי טיפוגרפיה.

הקפטריה במראה בית קפה פריזאי (צילום: דורון רייכמן)

בניגוד לעיצוב המאופק והחמים של המשרדים, החללים הלא פורמליים – הקפטריה וחדר האינוביישן – עוצבו בצבעוניות משעשעת ורוצפו בבטון מפולס בציפוי אפוקסי מודרני יוצא דופן. נורי מציינת כי את עיצוב הקפטריה הציגה כבר בפגישותיה הראשונות עם הלקוחות, בהדמיית תלת ממד. ההשראה הגיעה מבתי קפה פריזאים והתקבלה בהתלהבות על-ידי המנכ"ל, שזו הייתה העדפתו מלכתחילה.

כאמור, הקפטריה מעוצבת כבית קפה פריזאי, עם תקרה גבוהה ומערכות חשופות, טפט קיר שמשווה לה מראה של רחוב צרפתי, מטבח בסגול-חציל נועז, רהיטי עץ וברזל שחור וקיר לבנים חשופות. מהתקרה משתלשל שנדליר ענק, ופנסי רחוב על הקיר משלימים כתכשיט את התאורה במקום. כמי שמאמינה בקשר הדוק בין אופי החברה לאופי האנשים העובדים בה, נורי שמה דגש מיוחד על עיצוב שמספק שילוב מדויק בין מענה יעיל ושימושי לצרכים המקצועיים, לבין מענה קליל ומשוחרר יותר לתרבות הפנאי של החברה.

=============================

תכנון אדריכלי: אלי הכהן

קבלן מבצע: רום גבס

נגרות: גאיה מטבחים

תאורה: א. ב אדיסון

וילונות: l Domus Nature קיר ירוק גרין וואל

טפטים: Walli מדבקות קיר

=============================

 

תגובות

Comments are closed