שרת הצדק התרבותי

שרת הצדק התרבותי

השרה מירי רגב חלמה בכלל להיות רופאה, אך בחרה בקריירה צבאית וטיפסה עד לתפקיד דוברת צה"ל. כיום היא האישה הבכירה במפלגת השלטון ומהדומיננטיות בממשלה. ההישגים שהיא הכי גאה בהם: הגדלת תקציבי התרבות והספורט וביטול ההבחנה בין 'תרבות גבוהה' ל'תרבות נמוכה'

מאת: גלית שפיר (צילום: אלי סבתי)
סחר ועסקים פורצות דרך

השפעת הבית על חייך הבוגרים: "הרבה פעמים במהלך ילדותי בקרית גת, לא הערכתי את המתנה התרבותית העצומה, ששורשיה המרוקאים והספרדים של משפחתי היקרה העניקו לי. זכיתי כשרת התרבות לתקן ולתת לאותן מורשות שורשיות מן המזרח, שבעבר לא זכו להוקרה הראויה להן".

החלום המקצועי בילדות: "חלומי הגדול היה להיות רופאה. התנדבותי במד"א נתנה ביטוי לחלום ולצורך הזה שלי לתת מעצמי ולסייע לאנשים להתמודד עם מכאוב".

הזינוק המטאורי לצמרת הליכוד: "הערכים שאני מאמינה בהם, מהווים את הליבה הערכית של תנועת הליכוד. חברי הליכוד רואים זאת בעשייה שלי לאורך השנים ומזהים שהעשייה הזו באה ממקום אותנטי עם הרבה נחישות ואומץ".

ההישגים במשרד התרבות והספורט: "בכל העשייה הרבה, אני מחשיבה במיוחד את הגדלת תקציבי התרבות והספורט, שיעמוד השנה על סל של מעל שני מיליארד שקלים ויאפשר פיתוח מקצועי של כלל ענפי התרבות והספורט. דרך שורה של תקנות, תיקונים ופרויקטים, נתתי מקום לקולות מודרים ולאזורים גיאוגרפיים שהיו צחיחים מבחינת התקציב הממשלתי בתרבות ובספורט. בכך העברתי חלק מהיצירה התרבותית מהאליטה לעם ואני גאה על כך. הגדלתי את התקציב והפרויקטים המטפחים את אוצרות התרבות והמורשת שלנו".

עולם האמנות הישראלי: "עולם האמנות הישראלי הוא רב-גוני, דינאמי, מרתק, איכותי. תיקוני הצדק התרבותי, אותם הובלתי, מבטלים את ההבחנה הפסולה בין 'תרבות גבוהה' לבין מה שכונה בעבר 'תרבות נמוכה'".

לרתום את הצוות לחזון ולדרך

החלטות שאת מתחרטת עליהם: "מניחה שעשיתי טעויות במהלך דרכי. אני מקווה, כי מעבר לחרטה עליהן, הצלחתי ללמוד מהן".

המשבר הכי קשה שלך במשרד: "הדיון הראשון בתחילת תפקידי כשרה עם היועמ"ש הקודם, על אכיפת החוק לאי-מימון של מוסדות החותרים תחת המדינה. הרגע הזה שאת קולטת שאת צריכה להילחם על דבר כל כך בסיסי מול מערכת שאמורה לייצג את הצדק הבסיסי הזה. זה עוד לא נגמר, אבל הצדק בסוף ינצח".

רגע מרגש בקריירה: "במהלך טקס חנוכת מיזם 'בתי המייסדים', פגשתי בדמעות את מסעודה, שהתרגשה מהיוזמה להקמת רשת מוזיאונים, שיספרו את הסיפור של אנשים כמו אביה וחבריו, מייסדי עיירות הפיתוח, שסללו כבישים, הקימו בניינים ומוסדות, אך התרומה שלהם לסיפור הציוני שלנו הודרה מהזיכרון הקולקטיבי. הרגשתי באותו רגע שאנחנו מובילים מהלך של צדק היסטורי".

חזון ניהולי: "לדרוש מעצמך מה שאת דורשת מעובדייך, לרתום את הצוות לחזון ולדרך, לרדת לפרטים הקטנים ולא לשכוח במהומת העשייה את השותפים לדרך ואת המטרות שלה".

שיעורי ימימה: "שיעורים רוחניים המעניקים לי כלים ותובנות להתקרבות לעצמי ולחיים מדויקים יותר. האמונה בשבילי היא דרך חיים, שמחזקת אותי מול האתגרים הניצבים בפניי".

עדיין דרוש שריון לנשים

האם נתקלת פעם באפליה בגלל היותך אישה: "במהלך שירותי הצבאי, ניסו למנוע ממני להתמודד על תפקיד בשל היותי אישה. תודה לאל, הצלחתי".

שילוב נשים בפוליטיקה: "הצלחנו לסדוק את תקרת הזכוכית, אבל עדיין דעות קדומות ואורח החיים התובעני, המאפיין את החיים הפוליטיים, מונעים מנשים רבות להיכנס לזירה הפוליטית המקומית והארצית. אני מאמינה שהפערים מהעבר מחייבים עדיין אמצעים כמו שריון כדי לפתוח דלתות לנשים לעמדות מפתח".

מעמד האישה בשנת 2018: "מעמד האישה השתפר, אך יש עוד דרך לפנינו כדי שנשים ירגישו בכל תפקיד בנוח ונגיע למצב בו יהיו יותר נשים ראשות עיר, חברות כנסת ובתפקידי מפתח אחרים במשק. יש לדאוג לייצוג הולם של נשים בדרגים הבכירים בחברה ובציבוריות הישראלית ולפעול לביטולם של פערי השכר בין נשים לגברים בעלי עמדות בכירות זהות".

קמפיין #metoo: "קמפיין חשוב להעלאת המודעות לתופעה הפסולה של הטרדות מיניות. כבוד האדם וחירותו הוא עקרון ברזל, בכל מערכות היחסים, ויש לשמור עליו".

טיפ לנשים צעירות שרוצות להיכנס לפוליטיקה: "להאמין בעצמן. לא להתרגש מידי מהסביבה הגברית ולא לתת לאיש להניא אותן מהמטרה".

 

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: מירי רגב

תפקיד: ח"כ (ליכוד), שרת התרבות והספורט.

גיל ומצב משפחתי: 52, נשואה + 3 ילדים.

השכלה: תואר ראשון בחינוך בלתי פורמאלי מבית ברל, תואר שני עם התמחות במימון ושוק ההון מהקריה האקדמית אונו. בוגרת המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה.

תפקידים קודמים: צנזורית ראשית, דוברת צה"ל בדרגת תא"ל, יו"ר וועדת הפנים והסביבה של הכנסת.

שעות הפנאי: "ספורט, ספינינג ,ללכת על חוף הים והכי כיף – שבת שקטה עם המשפחה".

משהו אישי שלא יודעים עלייך: "מדי שנה אני נוסעת עם בעלי למופע מוזיקה בחו"ל".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות