רפואה וטכנולוגיה חוברו להן יחדיו

רפואה וטכנולוגיה חוברו להן יחדיו

כ-140 חברות טכנולוגיה רפואית וביוטכנולוגיה פועלות כיום בירושלים, והיד עוד נטויה. החברות הן חלק מאקו-סיסטם, עם סינרגיה ייחודית בינן לבין המרכזים הרפואיים, האוניברסיטה העברית והמכללות ההנדסיות בעיר, וכן הן נהנות מתמריצים כלכליים

מאת: ענבל פלג
MedTech בריאות ורפואה טכנולוגיה והייטק

הידעתם? העיר ירושלים מהווה כיום את המרכז הביו-רפואי הגדול בישראל. יש בה כ-140 חברות העוסקות בטכנולוגיה רפואית ובביוטכנולוגיה, ואת המספר הגדול ביותר של העוסקים בתחום, ביחס לכל עיר אחרת בישראל. מציאות זו אינה מקרית, אלא תוצר ישיר של יתרונות טבעיים המאפיינים את ירושלים בתחום זה, וכן בשל תמיכה כוללת מצד Bio Jerusalem – מיזם של הרשות לפיתוח ירושלים, שמטרתו פיתוח כלכלי אסטרטגי ארוך טווח של התעשייה הביו-רפואית בבירה. הרשות לפיתוח ירושלים הוקמה בחוק כשיתוף פעולה בין עיריית ירושלים לבין ממשלת ישראל (כיום תחת המשרד לירושלים ומורשת).

ד"ר שי מלצר, מנהל Bio Jerusalem (צילום: ברונו שרביט)

ד"ר שי מלצר, מנהל Bio Jerusalem (צילום: ברונו שרביט)

"פעילות החברות הגדולות בתחומי הביומד בירושלים עלתה מאוד בחמש השנים האחרונות", אומר בגאווה ד"ר שי מלצר, מנהל Bio Jerusalem. "את זה ניתן להבין מעלייה של למעלה מ-300% במספר המשרות המוצעות בעיר לבוגרי תואר ראשון בתחום. במקביל, עלה מספר חברות הביומד בכ-60%, כאשר רוב הגידול בשנתיים-שלוש האחרונות. זהו נתון מרשים ביותר, מכיוון שברמה הלאומית חל בשנתיים האחרונות פיחות במספר החברות, בסדר גודל של כ-5% בשנה. הגידול הזה מעיד על החוסן הייחודי של התעשייה בירושלים ועל הביסוס שלה כמוקד משיכה לחברות".

לדברי אייל חיימובסקי, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, "העובדה שחברות הטכנולוגיה הרפואית והביוטכנולוגיה בירושלים מגייסות עוד ועוד עובדים בעלי תואר ראשון, מעידה על העוצמה של תעשיית הביוטק בבירה".

אקו-סיסטם רפואי-טכנולוגי ייחודי

ישנם מספר גורמים התורמים לעליות המרשימות הללו. קיומם בעיר ופעילותם של מספר בתי חולים, האוניברסיטה העברית ומספר מכללות טכנולוגיות, יוצרים אקו-סיסטם וסינרגיה ייחודית, המאפשרים לתעשייה לצמוח ולשגשג.

"ירושלים היא מקום מועדף לחברות טכנולוגיה רפואית בזכות המצוינות הרפואית והמחקרית של העיר", ממשיך ד"ר מלצר. "זאת העיר הגדולה בארץ, ויש בה פעילות רפואית נרחבת יותר מבכל עיר אחרת. יש בה שלושה מרכזים רפואיים: שערי צדק, הדסה עין-כרם והדסה הר הצופים – בשלושתם יש פעילות מחקרית, בסיסית וקלינית, ושלושתם קשורים לבתי ספר לרפואה. בנוסף, יש בעיר בתי חולים ייחודיים – ביה"ח הפסיכיאטרי כפר שאול, ביה"ח הגריאטרי הרצוג ובית החולים לשיקום ילדים אלי"ן, היחיד מסוגו בישראל. עושר רפואי זה הוא קרקע פורייה ליזמים, עמוד תווך מקצועי הן לצרכי ייעוץ ותכנון והן לבדיקת הטכנולוגיה שבפיתוח (Beta Sites).

"בסיס חשוב לא פחות הוא המחקר האקדמי-מדעי-בסיסי המצוין המתבצע באוניברסיטה העברית, הן בקמפוס המדעי שבגבעת רם והן בקמפוס הרפואי שבעין כרם. בין כתלי האוניברסיטה הגדולה והמובילה בישראל קיימת פעילות חדשנית בכמות ובאיכות בינלאומיות, המהווה מוקד משיכה ליזמים המתרגמים חדשנות מחקרית זו למוצרים ולתהליכים רפואיים מהטובים בעולם.

"מעבר לכך, יש בירושלים שתי מכללות הנדסיות: המכללה האקדמית עזריאלי להנדסה ומכון לב, בית הספר הגבוה לטכנולוגיה. במקביל אליהם, פועלים בעיר בצלאל, האקדמיה המובילה בישראל לעיצוב, מכללת הדסה, המכשירה הן מעצבים והן ביוטכנולוגים, ובית ספר מתקדם להנדסת מחשבים ומדעי המחשב שבימים אלה פותחת האוניברסיטה העברית. כל אלה מייצרים בעיר מצוינות אקדמית ומספר רב של מקצוענים המהווים כוח עבודה מיומן ומגוון, שמותאם לתעשיית הטכנולוגיה הרפואית.

"חוזקה חשובה נוספת לפעילות מחקר ופיתוח בירושלים טמונה בקהילה, שהיא חיונית לאקו-סיסטם התומך בחברות הזנק. הסיוע המקצועי, הלוגיסטי והאנושי שמקבלים יזמים בירושלים – אין לו אח ורע בישראל, לא בכמות ולא באיכות. העיר שופעת קהילות יזמים המסייעות לחברות סטארט-אפ; גופים רשמיים, כמו העירייה והרשות לפיתוח ירושלים המסייעות כל העת; אקסלרטורים כמו SifTech,Atobe; וכן עמותות כמו Made in JLM ו-JBNF-Biomed ורבים נוספים. למעשה, כמעט בכל מוסד, אקדמי או רפואי, יש כתובת רשמית שתסייע לקידום פעילות מו"פ בירושלים. לדעתי, זה מאוד משמעותי למי שמעוניין להקים סטארט-אפ, ולא בכדי זוהתה ירושלים על ידי Time Magazine כ-Emerging Tech Hub המוביל בישראל ואחד הבולטים בעולם בשנת 2015".

חבילת הטבות כלכליות

המצוינות האקדמית והקהילה התומכת חשובים ביותר, אבל אליהן מצטרפים גם תמריצים כלכליים, שמוענקים לחברות טכנולוגיה בכלל וטכנולוגיה רפואית בפרט, הפועלות בירושלים. "ישנם גם יתרונות כלכליים בישיבה בעיר בכל תחומי הטכנולוגיה", ממשיך ד"ר מלצר. "ירושלים מוגדרת כאזור פיתוח א', ועל כן גופים יצרניים רווחיים נהנים מיתרונות מס משמעותיים ביותר. זאת במרחק של עד שעה נסיעה מגוש דן וחצי שעה נסיעה משדה התעופה, לעומת יישובי פריפריה, המרוחקים הרבה יותר. בנוסף, פעילות בירושלים של חברות מו"פ מזכה אותן בתוספת של 10% כשהן מקבלות מענק תמיכה מהרשות לחדשנות (המדען הראשי). לכך יש להוסיף מענקים של Bio Jerusalem, שתומכים בעלויות העסקה של כוח אדם מיומן במו"פ, וביחד נוצרת חבילת ההטבות הכלכליות הגדולה בישראל", מסכם ד"ר מלצר.

===========================================================================

טכנולוגיות שמשנות את עולם הרפואה

ירושלים היא ערש לטכנולוגיות שמשנות את פני העולם הרפואי. להלן מספר דוגמאות:

חברת Brainsway – פיתחה טכנולוגיה ייחודית לטיפול לא פולשני במחלות מוח, כולל באזורים פנימיים שלו. החברה מובילה בתחומה, בפרט ביחס למתחרות המצליחות לטפל רק בקליפת המוח.

חברת HIL Applied Medical – מיישמת טכנולוגיית לייזרים מתקדמת בתהליך האצת פרוטונים, ומחוללת מהפכה בתחום טיפול ההקרנות בסרטן.

חברת BrainQ – משתמשת בתהודה מגנטית )הבסיס של MRI (, כדי לגרום להתחדשות תאי עצב – זאת לצורך שיקום פגיעות בעמוד השדרה, שיקום פגיעות במוח כתוצאה משבץ ועוד. מדובר בטיפול לא פולשני, שעדיף על השתלת תאי גזע עובריים.

===========================================================================

===========================================================================

מרכזי חדשנות בירושלים

Jerusalem Digital Health Center – בימים אלה מוקם בירושלים האקסלרטור הראשון בישראל בתחום ה- Digital Health . מדובר בשיתוף פעולה בין בית החולים הדסה לבין מכבי שירותי בריאות ו- Cleveland Cl inic – אחד המרכזים הרפואיים הגדולים בעולם ומהמובילים בחדשנות רפואית. האקסלרטור יפעל בקמפוס עין כרם, בתוך בית החולים, ויהווה אכסנייה פיזית ומקצועית לחברות Digital Health מכל הארץ. המאיץ מוקם ביוזמת ובסיוע Bio Jerusalem.

ALYNnovation – מרכז יזמות בבית החולים אלי"ן, המתמקד בפיתוח טכנולוגיות ומוצרים לילדים בשיקום ועם צרכים מיוחדים. המרכז מתמחה בתכנון, פיתוח וייצור אבי-טיפוס חדשניים, ויהווה אכסנייה פיזית ומקצועית לחברות הזנק בתחום. המרכז מוקם בסיוע Bio Jerusalem.

BioGiv – מרכז מו"פ ביוטכנולוגי ראשון מסוגו בישראל הפעיל בגבעת רם, בפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע של האוניברסיטה העברית. המרכז מאפשר לחברות הזנק בתחום מדעי החיים לפעול בתוך הקמפוס, בשטחי מעבדה ייעודיים להן, בקרבה ליחידות שירות אוניברסיטאיות מקצועיות עם ציוד מתקדם ויקר – והכל ללא שיתוף בקניין הרוחני שלהן.

===========================================================================

 

תגובות