טכנולוגיות רפואיות: חדשים

טכנולוגיות רפואיות: חדשים

מאת: מערכת MedTech
MedTech בריאות ורפואה טכנולוגיה והייטק

MEDCPU מצליח להפחית את מספר הטעויות הרפואיות

הסטארט-אפ הישראלי MEDCPU מצליח להפחית את מס' הטעויות הרפואיות המתבצעות במטופלים. הסטארט-אפ כבר פועל בכ-60 בתי חולים בארה"ב. מדובר במערכת ממוחשבת, אשר "מצליבה" את כל המידע הידוע על המטופל (לרבות קריאת כל התיק הרפואי, מכתבי שחרור וכד') אל מול המלצות הטיפול מבוססות מחקר והניסיון כפי שאומצו על ידי המוסד הרפואי. כדוגמא מביאים מפתחי המיזם מקרה של מטופל המובהל לבית החולים עם סימנים מובהקים של שבץ איסכמי מוחי (חולשה ביד ורגל ימין והפרעות בדיבור שהחלו לפני כשעה להגעתו), אשר הפרוטוקול הטיפולי שלו מתאים לקבלת tpa להמסת קריש הדם. ואולם לפני התחלת מתן הטיפול מערכת ה-MEDCPU מקפיצה אזהרה, שכן עיון ממוחשב בתיק הרפואי ובמכתב השחרור של החולה מאירוע קודם מראה כי הוא סובל ממפרצת מוחית, ומתן ה-tpa היה עלול לגרום לדימום מסכן חיים. הייחוד של המערכת, כפי שמסבירים היזמים, הוא ביכולתה לקרוא טקסטים כמו מכתבי שחרור ו"להבין" אותם לצורך יצירת התראות. על פי הערכות, כמות הטעויות הרפואיות המסתיימות במוות מגיעה למאות אלפי אנשים בשנה בכלל העולם.

באדיבות אתר e-Med, ערוץ החדשות הרפואיות של ישראל

לימודי החייאה בסיסית חשובים יותר ממספר הדפיברילטורים הזמינים

מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה ב- European Society of Cardiology (ESC) 2016 Congress, מצא כי לימוד החייאה בסיסית עשוי להיות חשוב יותר אפילו מתפוצת דפיברילטורים אוטומטיים חיצוניים (AED), על אף ששניהם חשובים במאבק בהורדת מספר מקרי דום הלב המובילים למוות מחוץ לבית החולים. החוקרים רצו לבחון האם ההנחיות הרווחות בצרפת מאז שנות התשעים, לשפר את הנגישות ל-AED, כמו גם את החינוך הציבורי לגבי ביצוע החייאה בסיסית, אכן מתקיימות ב-51 מחוזות במדינה. הם בחנו את מספר המכשירים הזמינים, מספר האנשים שקיבלו חינוך להחייאה בסיסית ומספר האירועים של דום לב הקשורים לספורט שאירעו מחוץ לבית החולים במהלך 5 שנים (באזורים שנבחנו גרים בסך הכל כ-29 מיליון תושבים).

החוקרים מצאו פערים גדולים בין המחוזות השונים: מספר האנשים שלמדו החייאה בסיסית נע בין 6,955-36,636 עבור כל 100 אלף איש, ומספר המכשירים הזמינים נע בין 5-3,399 לכל 100,000 תושבים ב-1,000 ק"מ מרובע. רק קצת יותר משליש מהמחוזות הצליחו לפתח תכנית יעילה ללמד את הציבור על השימוש בהחייאה ובדפיברילטורים. שיעורי ההישרדות מדום לב לאחר אירוע נעו בין אפס ל-43.8% באזורים השונים – והחוקרים מצאו קשר ישיר בין הישרדות לבין תכניות יעילות לשיפור נגישות הציבור לביצוע החייאה ולשימוש בדפיברילטורים. כצפוי, ההישרדות מדום לב הייתה נמוכה במיוחד באזורים בהם לא הייתה נגישות לחינוך להחייאה בסיסית או למכשיר AED. באופן מעניין מצאו החוקרים כי באזורים בהם לא היו תכניות חינוך ציבורי להחייאה בסיסית, החשיבות של נוכחות של AED לא הייתה גבוהה כצפוי – אחוז ההישרדות לאחר דום לב היה 4.7% באזורים ללא נגישות לדפיברילטורים, לעומת 5.9% עם נגישות גבוהה למכשיר. במחוזות בהם תכניות החינוך הציבורי היו יעילות, נמצא כי ההישרדות לאחר דום לב הייתה 16.8% באזורים עם צפיפות נמוכה יחסית (מתחת ל-22 מכשירים ל-100 אלף איש ב-1,000 ק"מ רבוע), לעומת 22.5% באזורים בהם הייתה נגישות גבוהה למכשירי AED. לאחר התאמות למשתנים כמו גיל, זמן התגובה, נוכחות של דופק לפני הפעלת המכשיר ועוד, מערכת יעילה של חינוך הציבור להחייאה בסיסית (ולא נגישות לדפיברילטור) נקשרה לעלייה בהישרדות מדום לב (יחס סיכויים של 1:64).

החוקרים מסכמים כי יש צורך בשיפור לימוד החייאה בסיסית באוכלוסייה; מירב ההדרכות נערכות כיום במקום העבודה, והחוקרים ממליצים לקיים הדרכות כאלה גם באוכלוסיות מבוגרות ואפילו בבני נוער בני 13 ומעלה.

באדיבות אתר e-Med, ערוץ החדשות הרפואיות של ישראל

מרכז יזמות לפיתוח מוצרים וטכנולוגיות לילדים עם צרכים מיוחדים

ALYNnovation – רכז יזמות לפיתוח מוצרים וטכנולוגיות לילדים עם צרכים מיוחדים – יוקם בקרוב בבית החולים אלי"ן שבירושלים. מטרת המרכז היא למצוא פתרונות לכ-93 מיליון ילדים ברחבי העולם, כולל יותר מ-100,000 רק בישראל, שסובלים ממגבלות פיזיות קשות המגבילות את תפקודם היומיומי באופן קבוע ומתמשך. במסגרת הקמת המרכז, ישודרג מבנה המעבדה בבית החולים ויהווה מרחב יצירה מזמין ומיוחד. כמו כן, יירכשו מכשירים חדשניים, כגון מדפסות תלת-מימד ומכשירים לחיתוכי לייזר. הרעיון הוא להיעזר בידע הקיים בבית החולים אלי"ן בשיקום ילדים מישראל ומהעולם, ולסייע ליזמים בעזרת מעבדה ביו-מכאנית המספקת מכשור הנחוץ לפיתוח דגם ראשון, ליווי של יועצים טכניים מקצועיים מתחומים רבים וסדנאות לחשיבה יצירתית מולטי-דיסציפלינארית.

באדיבות אתר e-Med, ערוץ החדשות הרפואיות של ישראל

מעולם הטייסים לעולם המנתחים (צילום: דוברות איכילוב)

מעולם הטייסים לעולם המנתחים

משקפי טייסים ומערכות צילום מתקדמות מתוצרת אלביט מערכות משנים את שיטת הניתוחים המיקרו-כירורגיים

ביוניקס, מיזם רפואי מבית אלביט מערכות, ממסחר טכנולוגיה מתקדמת שפותחה עבור טייסי קרב. הטכנולוגיה מבוססת על תצוגת מערכת ראש וצילום ברזולוציות מאוד גבוהות, כדי לספק למנתח סביבת עבודה וירטואלית עם ריבוד אינפורמציות.

שימוש במערכת מספק למנתח יכולות מתקדמות ביותר של הצגת אינפורמציה תלת-מימדית, הכוללת דימות בהגדלה עצומה, שילוב של אינפורמציית CT ו-MRI תוך כדי ביצוע הניתוח והצגת מידע ממערכות בית החולים. למערכת ייחודיות שלא קיימת כיום בעולם הכירורגי – כל האינפורמציה שהמנתח צריך על מנת למקסם את ביצועיו מאוגדת ומסודרת בסביבת העבודה הכי רגישה ולחוצה. המידע זמין לו בזמן-אמת ומוקרן היישר לתוך עיניו בצורה רבודה בחלל חדר הניתוח.

המערכת פותחה לשימוש ראשון בניתוחי עיניים. את הניתוחים הראשונים ביצעו פרופ' ענת לבנשטיין ופרופ' עדיאל ברק. כיום השיטה המקובלת לניתוחי עיניים היא ע"י שימוש במיקרוסקופ. המיקרוסקופ מגביל את תנוחת המנתח ואת סוג המידע שזמין למנתח במהלך הניתוח. ע"י שימוש במערכת התצוגה וההדמיה של ביוניקס, ישירות לעיני המנתח, מוזרק וידיאו תלת-מימדי, מוגדל עד כדי פקטור 30 יחד עם מידע קליני הקריטי לביצוע מוצלח ויעיל של הניתוח.

המערכת נוסתה בסדרת ניסויים קליניים מוצלחים בבני אדם, וכעת תשולב בניתוחי רשתית מורכבים. לדברי פרופ' לבנשטיין, מנהלת מחלקת עיניים במרכז הרפואי איכילוב, "אנחנו רואים ביכולת להינתק מהמיקרוסקופ, ביכולת לשיפור הרזולוציה, כמו גם ביכולת לשלב בשדה הניתוחי תמונות הדמיה רלוונטיות פריצת דרך בתחום ניתוחי הרשתית. פריצת דרך לה חיכינו שנים רבות". פרופ' ברק, מנהל מחלקת רשתית באיכילוב וחוקר ראשי בניסויים הקליניים: "העוצמה הגדולה של המערכת היא בהפיכת התמונה לדיגיטלית באיכות מעולה. תמונה דיגיטלית מאפשרת עיבוד מידע והצגתו ברמה שאנו לא מכירים כיום, ופותחת דלת לאינספור יישומים דיגיטליים, אשר יאפשרו לנו לנתח בצורה בטוחה ונוחה בהרבה ממה שאנו רגילים". בתקופה הקרובה המערכת עוברת הסבה לתחומים ניתוחיים מתקדמים נוספים, וצפויה להיכנס לשוק הרפואי בשנים הקרובות.


פתרונות ייחודיים להזרקה עצמית של תרופות מבית דאלי מכשור רפואי

הזרקה עם SAN-L | צילום: שחם זגורי

השוק הגלובלי של המכשור להזרקת תרופות צפוי לגדול מ-11.6B$ ב-2013 ל-17.5B$ ב-2018. הגידול מיוחס לעלייה בתפוצת המחלות הכרוניות, בתרופות הביולוגיות ובדרישה למכשור להזרקה עצמית, אשר צפוי לחוות את קצב הגידול הגבוה ביותר של 16.1%. 4 מתוך 5 התרופות הנמכרות ביותר בעולם הן תרופות ביולוגיות הדורשות הזרקה.

מזרקים להזרקה עצמית משפרים את איכות החיים של המטופל, מסייעים להפחתת הפחד ממחטים, ומגדילים את בטיחות ויעילות הטיפול על ידי התמדת החולה בטיפול התרופתי. המזרקים מפחיתים את הצורך בביקורים במרפאות ואת הוצאות המערכת הרפואית.

דאלי מפתחת קו ייחודי וחדשני של מחטים אוטומטיות (SAN-Safe Auto-Needles), שפותח כדי לענות על צרכים שהתגלו במחקרי שוק וניסויי משתמשים שדאלי ביצעה. קו מוצרי ה-SAN מעורר עניין רב בקרב חברות תרופות, ודאלי עומדת לחתום על הסכם פיתוח ואספקה עם יצרנית תרופות אירופאית עבור מוצרי ה-SAN.

בנוסף, לדאלי שיתוף פעולה פורה עם החברה המצליחה, אלכם מדיקל מקיבוץ ברעם (חטיבת E3D), לפיתוח מזרקים אוטומטיים המבוססים על פטנטים שמקורם בדאלי. שיתוף פעולה זה מניב הכנסות ראשונות כתוצאה מהסכמים עם מספר חברות תרופות גדולות.

דאלי נוסדה ב 2003- ע"י דוד דיילי וליאור רדאי, בעלי תארים בהנדסת מכונות, ביו-רפואה ומינהל עסקים, המביאים 20 שנות ניסיון בתחומם. דאלי מחפשת השקעה שתאפשר את הגדלת קצב הפיתוח של מוצרי ה-SAN הייחודיים, כמענה לדרישה הרבה מחברות התרופות.

תגובות