עושים היסטוריה

עושים היסטוריה

סדרה דוקומנטרית חדשה בת שלושה פרקים, על ההיסטוריה של יהדות רוסיה, בוחנת את חיי היהודים ברוסיה במשך מאות שנים

מאת: מערכת מטריושקה (צילומים: באדיבות GPG)
אקדמיה וחברה מטריושקה

סיפורו של אלפרד דרייפוס, הקצין הצרפתי ממוצא יהודי, אשר נידון למאסר וגורש לאי השדים, מהווה את אחד הסמנים לאנטישמיות. סיפור דומה אבל פחות ידוע הוא סיפורו של מנחם בייליס שנשפט בעוון רצח נער בן 13. גם סיפורו של בייליס נושא אופי אנטישמי מובהק, אך הוא התרחש ברוסיה הצארית.

אבל הזמן אינו שוכח את המקרים המכוערים שההיסטוריה מנסה להשכיח. כעת, מובא סיפורו של בייליס בסרט דוקומנטרי בן שלושה חלקים בשם "יהודים ממוצא רוסי". את הסרט מימנה קרן ג'נסיס GPG – Genesis Philanthropy Group אשר מקווה באמצעותו לעורר את העניין בהיסטוריה של יהודי רוסיה לאחר עשרות שנים בהם הם היו מדוכאים תחת המשטר הקומוניסטי.

מיכאיל פרידמן, מייסד שותף וחבר במועצת מנהלים של קרן ג'נסיס, סיפר כי הסרט מבקש לתעד את ההיסטוריה הזו וגם ליצור שיח מתמשך בנוגע לתרומה הייחודית של יהדות רוסיה לעם היהודי והעולם כולו.

היסטוריה בשלושה חלקים

ראשיתו של הסרט הראשון מציגה שמונה מאות שנה של היסטוריה, וחלקו השני מציג שלושה עשורים: מאז המהפכה של 1917 ועד לרצח של שלמה מיכאלוביץ' מיכאלס, שחקן יידיש ומנהיג הוועד האנטי-פשיסטי, שנרצח בשנת 1948 בפקודת סטלין. החלק האחרון סוקר את התקופה משנת 1948 ועד לנפילת ברית המועצות בשנת 1991.

את הסרט מלווה קריינותו של היוצר שלו – ליאוניד פרפנוב, עיתונאי טלוויזיה רוסי מוביל, מי שיצר סרטים דוקומנטריים רבים בנושא ההיסטוריה של רוסיה. הסרט אומנם מסקר חלק נכבד מההיסטוריה הרוסית, אבל הוא מתמקד במאה ה-20.

המחסור בחומרי ארכיון מצולמים, אתגר את היוצרים והם השתמשו בשיטות יצירתיות וחדשניות לספר את הסיפור. אחת מהן היא הנפשת דמויות מובילות בעלילה, כששחקן מקריין את קולן. כך בעצם נוצרו חיקויים של לנין, טרוצקי, סטלין ודמויות ידועות אחרות שנושאות את הנאומים שלהן כאילו שהן צולמו והוסרטו בזמן אמת. אורכה של הטרילוגיה שש שעות, וניתן לצפות בה בתרגום כתוביות לאנגלית ולעברית.

היסטוריה שוברת קופות

לדברי איליה סליטה, נשיא ומנכ"ל קרן ג'נסיס, המשטר הסובייטי ניסה במשך שנים לפגוע בגאווה ובמורשת של יהודי רוסיה ולטשטש ואת הקשר שלהם לנרטיב היהודי. לכן, לדידו לא מפתיע כי התרומה של יהודים דוברי רוסית אינה ידועה דיה, וכי פעמים רבות מדי היא אינה זוכה ליחס לו היא ראויה.

אחת ממטרותיו של הסרט היא לתקן את המגמה הזו באמצעות התמקדות בקטעים תיאוריים קצרים שיש בהם דמויות בולטות ופרקים משמעותיים מההיסטוריה של יהודי רוסיה, מימי הביניים ועד לנפילת הקומוניזם.

הסרט שבר את שיא ההכנסות לסרט דוקומנטרי ברוסיה, שם הוקרן בבתי הקולנוע, וצבר כ-4 מיליון צפיות בערוץ האינטרנט של פרפנוב ובערוץ קרן ג'נסיס ביו-טיוב, שם ניתן לצפות בגרסה הכוללת תרגום כתוביות לעברית בשביל הצופה הישראלי (www.goo.gl/Fy9mEb). לפיכך, אחת מהמטרות של קרן ג'נסיס לסרט – שייצפו בו רבים ככל האפשר – כבר התגשמה.

מעבר להצלחה בקופות, סליטה מקווה שהסרט יתמיד גם כמקור ידע והשראה לדורות הבאים של יהודים ממוצא רוסי, ויאפשר לעולם היהודי הרחב בישראל ובתפוצות הכרות עמוקה יותר עם ההיסטוריה והמורשת של יהדות דוברת רוסית, אשר הפכה היום לקהילה גלובלית בת יותר מ-3 מיליון.

לדברי סליטה, "אנו מקווים ומצפים לכך שהסרט ימשיך לחיות ויעודד את השיח בנוגע לקהילה ולתרומה שלה לעולם היהודי בפרט ולאנושות בכלל".


המאמר הוא בחסות ובהפקה משותפת של קרן ג'נסיס (Genesis Philanthropy Group — GPG), קרן גלובלית שממקדת את תמיכתה הפילנתרופית העיקרית בפיתוחה ובחיזוקה של הזהות היהודית בקרב יהודים דוברי רוסית ברחבי העולם. קרן ג'נסיס יוזמת פרויקטים רבים ומגוונים ומעניקה תמיכה לארגונים שפועלים לשימור התרבות, המורשת ועולם הערכים היהודי בקהילות של יהודים דוברי רוסית. מידע מפורט יותר ניתן לקבל באתר הקרן www.gpg.org.

תגובות