קסם המגרב בשכונת המערביים

קסם המגרב בשכונת המערביים

מאת: מירי דוידוביץ (צילומים: מירי דוידוביץ)
Designer סגנון חיים

באחד משיטוטי בירושלים, נקלעתי לחצר אנדלוסית יפהפייה, אליה צמוד מבנה שנראה כאילו הוטס על מרבד קסמים ממרוקו. שפשפתי עיניים וחקרתי קצת. מסתבר שזהו המרכז העולמי לחקר המורשת של יהדות צפון אפריקה, ע״ש דוד עמר ז"ל, שהיה יו״ר הקהילות היהודיות במרוקו.

המוזיאון נמצא בשכונת מחנה ישראל, שהוקמה ב1868-עבור בני העדה המערבית – עולים מארצות המגרב – מרוקו, תוניסיה ואלג'יריה, ונבנה היכן ששכן בית הכולל, כנראה הראשון בבתי השכונה. חלק גדול מהבתים שהיו במקום כבר נהרסו, ועל הריסותיהם נבנה המרכז. שיפוץ הבניין התבסס על רעיון שימור צורתו החיצונית של הבית, יחד עם הרחבת אופקים אל חיי הקהילות המגרביות בגולה.

חצר המבנה מרשימה ביופיה ויוצרת תחושה של שהייה במחוזות רחוקים בהרי האטלס ולא בירושלים. מזרקות מים מוקפות בעצי רימון זעירים, ערוגות פורחות, צמחי תבלין, עצי דקל, ועבודת קרמיקה מרוקאית אותנטית מרשימה ביותר. הגן הוא דגם מוקטן של גני ארמונות המלכים והחליפים המוסלמים, דוגמת גן החרנליפה, או בערבית “ג’נת אל-עריף”, שפירושו “גן האדריכל”, הוא גן ארמון אלהמברה בגרנדה.

המוזיאון עצמו נראה מבחוץ ומבפנים כבניין מרוקאי אותנטי. קומת הקרקע במוזיאון עוצבה כפטיו בסגנון ספרדי-מורי, המאפיין את הבנייה במרוקו. לשם כך הוזמנו אומנים מומחים ממרוקו, שבמשך חודשים טרחו על עיטור החלל. כך, אומנים מקזבלנקה יצרו את עבודת הסטוקו מודכאר, מלאכת מחשבת של כּיוּר בגבס. את הפטיו תכנן האדריכל אלי מויאל ממרוקו.

   לחצו להגדלה

על עבודות הגבס, ה”סטוקו מודכאר״ המיוחדות לבנייה המרוקאית והאנדלוסית בסגנון הספרדי-מורי, חתום האמן לאמן-אל-חוסיין, באמצעות החברה הקואופרטיבית לעבודות מלאכה ופיסול בגבס מקזבלנקה.

זוהי אמנות מיוחדת של עיטור המצויה גם באנדלוסיה ובולטת בארמון אלהמברה שבגרנדה. מלאכת מחשבת עדינה של כיור, הרקומה כתחרה ועשויה גבס וטיט, מודבקת לכתלים ולתקרות ונצבעת בצבעים שונים. על פי רוב היא מעוטרת גם בפסוקי קוראן, במוטיבים גיאומטריים ובמוטיבים של צמחים.

את עבודות הפסיפס הצבעוני, “הג'יליז”, ביצע האמן תלמודי מולאי טאייב, מהעיר פאס שבמרוקו, ואת עבודות הנגרות, לוחות העץ עשויים מארז אטלנטי הגדל בהרי האטלס, ביצע דומיניק קרוסינוקס ממרקש. החצר והבניין המרשימים נמצאים במרחק שתי דקות הליכה ממלון ממילא.


[המלך דוד 16, ירושלים | [email protected]]

תגובות

Comments are closed