חיות על מסרגה אחת

חיות על מסרגה אחת

נשים אפריקאיות מבקשות מקלט החיות בתל אביב, סורגות מוצרי נוי במסרגה אחת, במסגרת קולקטיב קוצ'ינטה, וכך מתפרנסות ומשיבות לעצמן כוח ועוצמה ומחלצות עצמן ממסע מפרך של עינויים, אונס וסכנת חיים. הצלמת מירי דוידוביץ נשבתה בקסם

מאת: דרורי לב (צילום: מירי דוידוביץ)
סגנון חיים שמנת

הצבעוניות המרשימה והמיוחדת, בצילומי נשות קוצ'ינטה, עם הסלים שסרגו במסרגה אחת, מצליחה להסתיר רק לרגע אחד את סיפוריהן הקשים, ואת מסע העינויים הנורא שעברו בדרכן לכאן מאפריקה.

קוצ'ינטה (שפירושו "סריגה במסרגה אחת" בטיגרינית), הינו פרויקט פסיכו חברתי המעניק לנשים אלה, רובן אימהות וחלקן ניצולות מחנות העינויים בסיני, אפשרות להרוויח ולהיחלץ מהמציאות הקשה של חייהן באמצעות יצירה המעוגנת בתרבות האפריקאית. כל אחת מהנשים מקבלת שכר הוגן עבור עבודתה בקולקטיב, ושירותים סוציאליים, וזהו מקור ההכנסה היחיד שלהן.

עבור הנשים האפריקאיות מבקשות המקלט החיות בתל אביב, קוצ'ינטה מהווה עוגן, בית, משפחה ומקור לתמיכה. כאן הן מייצרות מוצרים סרוגים, כמו סלים, שטיחים ופופים מרהיבים, ומארחות בסטודיו שלהן לשיעורי קרושה, ארוחות מסורתיות וטקסי קפה.

מאז הוקם המיזם היפה הזה, לפני 7 שנים, יצר הקולקטיב שיתופי פעולה אמנותיים עם אמנים מובילים, והציג במוזאונים וגלריות בארץ ובעולם. אחד משיתופי הפעולה היה עם האמן גיל יפמן והוצג במוזיאון חיפה, בגלריה רונלד פלדמן בניו יורק והמשיך גם כאן במוזאון תל-אביב.

הצצה אל יום עבודה שגרתי בסטודיו שבקריית המלאכה בדרום תל אביב, מגלה יצירה מתוך תשוקה לחיים. הנשים שקועות בסריגת סלי בד חדשים, התינוקות נמצאים בעגלות לצדן. בחלל הסטודיו, המוצרים הצבעוניים, מונחים על מדפים, כולם עשויים בעבודת יד מוקפדת בשלל צבעים וגדלים.

קולקטיב קוצ'ינטה החל ביוזמתה של דידי מימון־קהן, פסיכולוגית קלינית בהכשרתה, שחקרה את ההשפעה של אונס והתעללות מינית על מבקשות מקלט מאריתריאה. אליה הצטרפה עזיזה קידאנה, נזירה אריתראית ואחות בהכשרתה.

רעיון עם ערך מוסף למתנות לחגים.


 www.kuchinate.com

תגובות