לחיות בריא יותר בעולם בר-קיימא

לחיות בריא יותר בעולם בר-קיימא

הנהלת פיליפס החליטה להשקיע את רוב תקציב האחריות החברתית בישראל בחינוך לטכנולוגיה. האמצעים: מגוון תוכניות חינוך למדעים וטכנולוגיה, בהתנדבות עובדי החברה. רקפת שפירא כץ, סמנכ"לית משאבי האנוש: "זהו חלק מאחריותנו להירתם לטובת הקהילה שבה אנו פועלים"

מאת: עומר שטרית (צילומים: יח"צ פיליפס)
אחריות חברתית אקדמיה וחברה

לשפר את חייהם של 3 מיליארד אנשים ברחבי העולם עד 2025 – זוהי המטרה שהגדירה חברת פיליפס לעצמה, כחברה גלובלית העוסקת בתחומי הבריאות ואיכות החיים. לשם כך, מפתחת החברה גישות חדשות לבריאות אשר מקדמות מניעה במקום לעסוק בטיפול בחולי בלבד, וזאת באמצעות התמקדות ביצירה של חדשנות אינטואיטיבית, יעילה, בת-השגה וזמינה.

בהנהלת פיליפס העולמית מכירים בכך שישראל מהווה כר פורה לחדשנות בתחום הבריאות, ועל-כן מפנים משאבים לא מבוטלים לטובת נוכחות החברה בישראל. בפיליפס ישראל מועסקים קרוב ל-1,000 עובדים הממוקדים במחקר, בפיתוח ובייצור מתקדם לטובת חדשנות משמעותית בתחומים של דימות דיגיטלי ואינפורמטיקה רפואית.

ההחלטה, אם כן, להשקיע בחינוך לטכנולוגיה את רובו המכריע של תקציב האחריות החברתית אינה מפתיעה. בהנהלת פיליפס ישראל מבינים כי יכולתה של החברה לעמוד ביעד השאפתני שהציבה לעצמה – כאמור, לשפר עד שנת 2025 את חייהם של 3 מיליארד איש – מותנית ביכולת להמשיך ולספק חדשנות פורצת-דרך, וזו תתאפשר אך ורק באמצעות זרם מתמיד של כישרונות אשר קיבלו הכשרה מתאימה.

    רקפת שפירא כץ (צילום:
    סטודיו שלמה שהם)

הבנה זו מצטרפת להכרה של ההנהלה באחריותה, כאתר הפועל ממדינת ישראל, להמשך הצמחת היתרון התחרותי של ישראל בתחומי החדשנות הטכנולוגית המבוססת על כישרון, ידע ויצירתיות. "כחברה הפועלת בתחומים של חדשנות רפואית ומביאה בשורה של בריאות לעולם", אומרת רקפת שפירא כץ, סמנכ"לית משאבי האנוש של פיליפס, "אנו רואים זאת כחלק מאחריותנו לפעול לטובת הקהילה שבה אנו פועלים.

"תוכניות מעורבות בקהילה הן חלק בלתי נפרד מתוכנית העבודה של פיליפס בישראל. אנו מרחיבים מדי שנה את מגוון ערוצי הפעילות, ושמחים לראות את מספר העובדים הלוקחים חלק בפעילות גדל בהתאם. אנו מאמינים כי עובדים המשלבים בעבודתם תרומה והתנדבות בקהילה הם עובדים שבעי-רצון ומחוברים יותר לחברה ולמטרותיה" .

מעודדים חינוך למדעים וטכנולוגיה

בכל הקשור לחינוך למדעים וטכנולוגיה, מעורבותה הקהילתית של פיליפס מבוססת ברובה על פעילות התנדבותית של עובדי החברה במגוון תוכניות:

חושבים חיובי: תוכנית התנדבותית לשיפור ההישגים הלימודיים אשר מתקיימת, זו השנה העשירית ברציפות, על-בסיס שיעורים פרטיים הניתנים על-ידי עובדי החברה. השיעורים ניתנים במקצועות מתמטיקה, פיזיקה או אנגלית לתלמידי חטיבות הביניים (כיתות ח' ו-ט') שהם בעלי מוטיבציה ופוטנציאל למצוינות.

5 פי 2: תוכנית לאומית המקדמת מעורבות של חברות להטמעת המצוינות בחינוך המדעי, תוך הכפלת מספר בוגרי 5 יחידות במתמטיקה, מדעים וטכנולוגיה, כמו-גם הכפלת מספר הסטודנטים במוסדות האקדמיים במקצועות ההנדסה. במסגרת התוכנית, מארחת פיליפס אחת לחודש קבוצת תלמידי תיכון, ובנוסף יוצאים עובדי החברה להרצאות לעידוד מוטיבציה ללימודי מדעים וטכנולוגיה בבתי ספר, תוך שהם שוזרים בהרצאתם גם את סיפורם האישי ואת הדרך שעשו עד לתפקידם הנוכחי.

מובילות לטכניון: תוכנית להעצמת נערות ולעידודן בבחירת מקצועות לימודיים מדעיים וטכנולוגיים, במסגרתה משתלבות התלמידות בפרויקטים מעולם התוכן של החברה ומשתתפות במחנה קיץ טכנולוגי. התוכנית מלווה את הנערות לאורך שנות לימודיהן בחטיבה ובתיכון – כשמדי שנה מצטרפת קבוצה נוספת של תלמידות צעירות יותר – וייחודה הוא בחוויה שחוות התלמידות ובתחושת השייכות שהיא מקנה להן בעולמות המדע והטכנולוגיה.

אליפות הסייבר: פרויקט משותף של משרד החינוך והאיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), שמטרתו לחזק את החינוך המדעי טכנולוגי בישראל, בדגש על תחום ה-Coding (תכנות). מנהלים ומהנדסים מפיליפס לוקחים חלק כמנטורים בפרויקט, ובמסגרת זו מתקיימת אולימפיאדת התכנות תחרות תכנות אסטרטגית לתלמידי מגמות טכנולוגיות בכיתות י"א-י"ב.

תחרות HaifaTeenTech: תחרות בינלאומית בנושא יזמות בתחום אורח חיים בריא לבני נוער, שבה תשתתף השנה פיליפס כספונסרית. התחרות, שתתקיים בחיפה, נועדה להנחיל בקרב בני נוער בארץ ובעולם את יתרונה של מדינת ישראל ואת העיר חיפה כמרכז עולמי למדע וטכנולוגיה. גם כאן, ילוו המהנדסים של פיליפס את בני הנוער כמנטורים.

במקביל, במסגרת המחויבות לקהילה, משתתפת פיליפס גם בפעילויות התנדבותיות בתחומים אחרים וביניהם 'יום מעשים טובים' הכולל הכנת סלי מזון וחלוקתם למשפחות נזקקות; איסוף תחפושות, ספרים ומשחקים לילדי מרכז הפעו"ט, סיוע ותמיכה לחניכי בית אלעזרקי בנתניה, ועוד.

צילום: יח"צ פיליפס

עובד מרכז המו"פ של פיליפס בחיפה בתהליך פיתוח מהיר של סט גלגלים חלופי לכיסא גלגלים, להחלפה תוך דקות. מתוך 'מקאתון 2016'

אירוע החדשנות השנתי של פיליפס בשיתוף עמותת TOM

לצד כל אלה, משקיעים עובדי פיליפס ישראל מזמנם וממרצם מדי שנה באירוע חדשנות מרכזי המאפשר להם לקחת פסק זמן מתהליכי העבודה ארוכי-הטווח שבהם הם עוסקים, ולהשתתף בהאקתון קצר-מועד המתמקד בחדשנות. לטובת האירוע, חַברה פיליפס בשנתיים האחרונות לעמותת TOM (ר"ת Tikkun Olam Makers – תיקון עולם מייקרס) ובאמצעותה היא מפעילה פורמט מיוחד של אירוע חדשנות הנקרא 'מקאתון'.

במסגרת המקאתון מאותרים אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים, וסביבם מוקמים צוותים של מהנדסים ועובדים נוספים מקרב עובדי החברה, בשילוב עם מומחים חיצוניים – והשנה צורפו גם סטודנטים מהטכניון, על-מנת לתת מענה מיידי לצורך ספציפי. הפתרונות, העונים לתנאי של פיתוח בעלויות בנות-השגה, מפותחים בקוד פתוח על-מנת לאפשר לבעלי צרכים אחרים, בארץ ובעולם, לאמץ אותם.

כך, לדוגמה, פיתח אחד הצוותים ב-2016 סט גלגלים חלופי עבור כיסא גלגלים שניתן להחלפה תוך דקות ספורות, עבור נערה צעירה שחרף אהבתה הרבה לחוף הים נבצר ממנה ליהנות ממנו מכיוון שכיסא הגלגלים שלה לא איפשר עבִירות בחול. במקרה של אפיק, שנולד עם שיתוק מוחין וחלם להיות די ג'י, פיתח עבורו צוות המקאתון שלו בפיליפס עמדת די.ג'י ייחודית שמתחברת לכיסא הגלגלים שלו ובה קונסולה מיוחדת המותאמת לצרכיו ומאפשרת לו לנגן מוסיקה.

בדצמבר השנה יחגגו עובדי פיליפס פעם נוספת, במתכונת זו, את אירוע החדשנות השנתי ובמסגרתו יפותחו 13 פרויקטים מותאמים לטובת 13 בעלי צרכים מיוחדים – ולטובת הקהילה כולה.

תגובות