ליקוויד גז: פתרון חדש לפסולת גלילי גז

ליקוויד גז: פתרון חדש לפסולת גלילי גז

לאחר שנאסרה הטמנת גלילי גז באתר נאות חובב, פיתחה חברת LiquidGas מערכות אשר מאפשרות נטרול, מחזור והשבה של גלילי גז. בחברה, שמעורבת גם בשיקום שמורת עברונה מאסון שפך הנפט, יודעים להפוך זבל לזהב

מאת: יובל גמליאל (צילומים: שמעון רוימי)
Eco-Trend סחר ועסקים

כולנו מכירים את מכלי הגז הביתי הנמצאים בחצרות הבתים ובנייני המגורים. בדומה לאלו, קיימים בכל תחומי התעשייה גלילי גז המכילים חומרים שונים, רעלים, גזים דליקים ומחמצנים. הגלילים הללו הינם בעלי תפוגה וכעבור פרק זמן מסוים עליהם לצאת ממחזור השימוש. עד שנת 2008, הפתרון המקובל היה לשלוח גלילים ישנים להטמנה בקרקע באתר נאות חובב – הוצאה כספית גדולה ביותר עבור החברות המשתמשות בהם. עם השנים, ובהתאם לאמנות בינלאומיות שעליהן חתמה ישראל, נאסרה ההטמנה בקרקע ונדרש פתרון חלופי להתמודדות עם פסולת הגלילים.

מי שנכנסה לתמונה ב-5 השנים האחרונות ומבקשת לעשות מהפכה בכל הקשור לטיפול באותם גלילי גז, היא ליקוויד גז (LiquidGas) – חברה שעובדיה הם מהנדסי כימיה וכימאים המתמחים במציאת פתרונות מותאמי-לקוח לטיפול, פינוי, מחזור ונטרול של חומרים מסוכנים. החברה מחזיקה לשם כך באישור רוחבי לפינוי גלילי גז אשר הכילו חומרים מסוכנים, שקיבלה מהמשרד להגנת הסביבה, כמו-גם בתקן ISO 9001, והיא מיישמת את עקרונות התיעוד, השיפור המתמיד וצמצום הסיכונים.

‘מצילים’ את הגזים

על-מנת למלא את משימותיה הייחודיות, מחזיקה החברה בציוד ייחודי מסוגו בישראל לנטרול חומרים מסוכנים, המותאם לשינוע ומאפשר במקרים קיצוניים גם נטרול חומרים בחצר הלקוח. בנוסף, פיתחה החברה יחידות טיפול ייעודיות ומודולריות, שנדגמו ואושרו על-ידי המשרד להגנ”ס, ובמקרה הצורך ניתן אף לנטרל באמצעותן חומרים בשטח המפעל. הציוד מותאם גם למקרי קיצון ומפגעים שעלולים להתרחש בגלילים פגי-תוקף או חלודים.

    קרנית כרמון
    (צילום: סלי בן-אריה)

“עד הקמת ליקוויד גז, לא היה גוף ממשלתי או חברה מסחרית שידעו לטפל בגלילי הגז כפי שהם מטופלים אצלנו”, מציינת קרנית כרמון, מהנדסת כימיה ומנהלת השיווק והמכירות של החברה. “הטיפול שלנו בגלילי הגז הוא כוללני – מצד אחד, אנחנו ‘מצילים’ את הגזים, שחלקם מסוכנים, ושואבים אותם מתוך המכלים למטרות שימוש חוזר בתעשייה; ומצד שני, אנחנו מונעים את הטמנתה של המתכת באתר נאות חובב – וגם אותה ממחזרים. אפשר לומר שאנחנו ממש ‘הופכים זבל לזהב’”.

יש מקרים שבהם השימוש החוזר נעשה לצרכים נוספים?

“בהחלט. מכיוון שהחברות התרגלו להתייחס לחומרים האלו כאל פסולת, אנחנו יודעים להשמיש אותם לצרכים חברתיים, ועבור החברה מדובר בתרומה לקהילה. דוגמה טובה לכך היא חברה שעוסקת בתחום הקידוחים, שנשארה לאחר סיום פרויקט עם טונות של חומרים, ואחד מהם היה קלציום כלוריד (סוג של מלח) המשמש בין השאר להמסת שלגים.

“תרמנו את המלח הזה לרמת הגולן וזה מאוד סייע להם בחורף שעבר בהמסת שלגים, ואפילו הציל את חייו של אדם שנזקק לניתוח חירום לאחר שחטף התקף לב. אותו אדם קיבל עזרה בזמן, הודות לשימוש הנרחב במלח לצורך המסת השלגים בציר התנועה מביתו אל בית החולים”.

התחדשות מתמדת

     נטרול גלילים בסקרבר

ליקוויד גז נמצאת בפיתוח ובהתחדשות מתמדת בכל הנוגע לטיפול בפסולת מסוכנת, תוך מתן דגש על מחזור, החזרה לשימוש ושמירה על איכות הסביבה והאוויר. עם לקוחות החברה נמנות החברות הגדולות ביותר במשק בתחומי הביטחון, הכימיה, הפארמה, החקלאות והמיקרו-אלקטרוניקה; ועובדי החברה משמשים כיועצים לוועדות ממשלתיות בנושאי שיקום קרקעות, מחזור חומרים מסוכנים והשמשת עודפי מלאי, וכן מקיימים פעילות הסברתית בהתנדבות לארגונים שונים בארץ.

תחום עיסוק עיקרי נוסף של ליקוויד גז הוא הטיפול הביולוגי בקרקעות מזוהמות, ויכולותיה בכך הוכחו במתן פתרון לטיפול בשפך הנפט הגדול ביותר שידעה המדינה – זיהום הדלק בשמורת עברונה שבדרום הערבה, בדצמבר 2014. כזכור, גרם הנפט לזיהום נרחב של הקרקע בשמורה. החשש העיקרי היה מפני פגיעה במאות עצי השיטה ובאוכלוסיית צבאי הנגב.

ליקוויד גז התמודדה במכרז זה מול עשרות חברות מהארץ והעולם על הצגת תוכנית כוללת לטיפול בזיהום, והתבקש פתרון שיעמוד במגוון דרישות השמורה דוגמת עבודה נטולת רכבים, איסור על הפיכת הקרקע, שימוש בכמות מים מזערית, הגבלת התנועה לכלי רכב ואנשים, ועוד. תוך שיתוף פעולה בשיקום המקום יחד עם חברות אמריקאיות וחברת ‘נטפים’, הובילה החברה לפתרון פירוק הנפט באמצעות החדרת בקטריות לקרקע, והתוצאה: לאחר חודשיים בלבד, הציגו תוצאות הדיגום שיפור של עד 90%, וניתן היה להבחין בשינויים הדרסטיים בריח ובצבע הקרקע.

מעבר לטיפול בגלילי גז ישנים ובזיהומים סביבתיים, ליקוויד גז מייבאת ומשווקת חומרים מסוכנים וייחודיים לשוק הישראלי, תוך מתן מעטפת שירותית ללקוחות – החל מאספקת החומרים וכלה בקבלת האריזות והמכלים הריקים ומחזורם. בכך, חוסכת החברה למפעלים את ‘כאב הראש’ והבירוקרטיה הסבוכה הכרוכה בטיפול בפסולת המזוהמת, וכאמור עלויות כספיות גבוהות ביותר.

שירותי הייבוא של החברה כוללים נציגות בלעדית של חברת Luxfer בישראל, ייעוץ הנדסי באיתור המוצר המתאים לצורכי הלקוח, בעזרת מהנדס אפליקציה מומחה, וסיוע במציאת מקורות לחומרים מיוחדים ולא סטנדרטיים; יבוא של מולקולות מורכבות הדורשות רישיון יבוא ואישורי משתמש ; יבוא חומרים דליקים, רעילים, מחמצנים ונפיצים; הובלה ואחסנה של חומרים מסוכנים, יבוא מכלים מרוכבים, ועוד.

תגובות

Comments are closed