איכות חיים, סביבה ועיצוב

איכות חיים, סביבה ועיצוב

עולם העיצוב ידוע כמראה של המתחולל בתרבותנו, בכל תקופה. לאחרונה, מתחזקת המגמה הירוקה הדוגלת בשמירה על הסביבה, ונמצאת כאן על מנת להישאר. היא משפיעה על עיצוב הבית ומשנה אותו ללא הכר. חדשות מאתר העיצוב Designews

מאת: ענת שי-לאור ודריה שי
Designer סגנון חיים

 

ניתן לומר בביטחון, ששמירה על איכות הסביבה בעולם בכלל ובעולם העיצוב בפרט כבר איננה טרנד, אלא מגמה חשובה שהולכת ומתחזקת. היא משנה את תפיסתנו כצרכנים ואת צורת החשיבה של המעצבים וחברות הריהוט.

בעבר היוותה העלות גורם מכריע בהחלטה באם לרכוש ריהוט כזה או אחר, כשהיום דורש הצרכן מהיצרן גם מוצר מעוצב המיוצר באופן ששומר על הסביבה

פנטהאוז ; האוס אין הום-דיזיין

בעבר וכדי למשוך קונים, ניסו החברות לשמור על מחירים נמוכים ככל האפשר, תוך מתן מענה לצרכיו העיצוביים של הצרכן. כיום נכנס אל המשוואה עוד גורם, על המוצר להיות ידידותי, לסביבה ולאדם. השימוש בחומרים רעילים, תהליכי ייצור מזהמים, ומפעלים שאינם שומרים על זכויות האדם של עובדיהם, אינם מתקבלים יותר בברכה. על העסקים מוטלת המשימה למצוא איזון חדש בין ייצור מוסרי וירוק למחיר משתלם. כל זאת תוך מעקב אחר טרנדים מתחלפים ושמירה על איכות גבוהה של המוצר.

מטבחי רגבה

התפתחות טכנולוגית המאפשרת פתרונות מתקדמים ובריאים לעובד, לצרכן ולסביבה, וייצור מקומי, תורמים לאיכות הסביבה בה אנו חיים

מסתבר שחברות ריהוט ישראליות רבות מייצרות ריהוט מקומי על טהרת הכחול-לבן, דבר המבטיח תנאי העסקה הוגנים וחוסך שינוע ארוך ומזהם של הסחורה. גם המודעות לשימוש בתהליכים ובחומרים שאינם רעילים לסביבה הולך וגובר ונותן את אותותיו בנראות המוצרים ובטיבם.

מטבחי זיו

חומרים כמו עץ סחוף או ממוחזר, אבן ובריקים למיניהם, סגסוגות סינטטיות הניתנות למחזור וכד. מביאים לעיצוב מלא השראה אך מוקפד, מדוייק ועמיד, תכונות המאפיינות את מוצרי העיצוב של העשור האחרון

עץ המשאלות

העשור בו אנו חיים מתאפיין ביצירתיות מתפרצת. השנה פופולארי במיוחד השימוש בעץ בהיר או טבעי ולא מעובד. חלק מחברות הריהוט דואגות למעט בשימוש בעץ, בעוד אחרות, שרהיטיהן עשויים עץ מלא, מקפידות על קניית עץ מספקים המבצעים כריתה מבוקרת – בה ניטע עץ במקום כל עץ שנכרת, ומשתמשות בדבקים ובצבעים שאינם רעילים, הידידותיים יותר לסביבה ולבני הבית.

האוס אין

השימוש בעץ סחוף או בענפים לבניית ריהוט הפך לאופנתי, והוא תורם למראה יוקרתי ומיוחד בבית תוך שימוש ב"שאריות" של התעשיה, או בבמבוק – הצומח בקלות ובמהירות. ישנן חברות המוותרות על העץ המלא לחלוטין ומשתמשות בחומרים מתקדמים העשויים מסגסוגות סינטטיות – המייתרות לחלוטין כריתת עצים וניתנות למחזור מלא.

בארץ חמה כשלנו, מתאים השימוש בצבעים קרירים כמו אפור, לבן, כחול וגווני טורקיז וסגול למיניהם, ומאפשר תחושת מרחב קרירה ונעימה. הוסיפו לכך חומרים טבעיים כמו בטון, זכוכית, ברזל ועץ ,ותקבלו בית עכשווי המחובר לטבע והמשרה רוגע ואווריריות

דגם

החומרים הטבעיים, כמו הבטון האפור, נכנסו ובגדול לביתנו ונמצאים בכל פינה, כחיפוי רצפה, קירות ותקרות, ריהוט, גופי תאורה, משטחים למטבח ועוד. כמוהו, גם הזכוכית והמתכות למיניהן הפכו לפופולאריות במיוחד ואין בית עכשווי שאינו מתהדר בהם. אנו עשויים בטעות לחשוב עליהם ועל מנעד צבעיהם, כקרים, ניטראליים ומנותקים רגשית, אך למעשה ההפך הוא הנכון. האפורים, הכסופים, הזהובים וגווני הלבן למיניהם מדיפים הילה של רוגע, נוכחות אוורירית אך מוצקה.

דלקוב

עם נרטיב וכוח פיוטי בעל אופי, הצבעים האפורים והלבנים מתחברים ברמה הרגשית, להקלה על מתח וחרדה המאפיינים את חיינו העמוסים והמהירים. יש להם השפעה מעצבת המאפשרת להוות רקע שקט ולחזק צבעים אחרים עכשוויים כמו כחולים, גווני טורקיז וסגול, הצהוב והחרדל, המחברים אותנו, בביתנו, לאדמה, לשמש, לים ולשמיים ומוסיפים תחושת קיימות, שמחה ורוגע.

מטבחי הדקל


היכנסו לאתר - מגזין Designews  או בפייסבוק

תגובות