Life outdoors

Life outdoors

בדיוק כמו בתוך הבית, גם בחלקיו החיצוניים - במרפסת או בגינה - ניתן לעצב חדרים שונים שיתאימו לצרכינו האישיים. כל מה שכדאי לקחת בחשבון רגע לפני שיוצאים החוצה

מאת: שי דוד
Designer סגנון חיים

סוף הקיץ הגיע. חום יולי-אוגוסט מאחורינו, הלחות יורדת ומשב רוח מרענן נכנס לאזורנו לקראת תקופת החגים. זו התקופה המושלמת לאירוח בגינה, לארוחות חג משפחתיות, לאירוח חברים לברביקיו או סתם לבילוי ערב נעים בחוץ. הצמחייה רעננה יותר ופחות סובלת מהחום, פרחי קיץ מתחלפים בפרחי סתיו, וצבעי שלכת מתחילים להופיע בעצים הנשירים – ללא ספק אחת התקופות המדהימות בשנה.

אבל לפני הכל, וכדי שנוכל ליהנות מכל הטוב הזה, רצוי לתכנן מראש את פינות הישיבה בגן, ובכלל… ממש כמו בחדרים בתוך הבית, אנחנו צריכים לתכנן את החדרים בחוץ על-פי שפת העיצוב הנהוגה בפנים הבית: בחוץ על הקרקע, או בחוץ על הגג, ניתן לתכנן חדרים כמו פינת אוכל, מטבח, פינת סלון, חדר משחקים לילדים, פינת רחצה או שכשוך, ועוד, הכל לפי הצרכים השונים של כל אחד ואחת מאיתנו.

סלון חיצוני הצופה על בריכת שכשוך קטנה שמעליה מפל מים בגן שגודלו כ-100 מ״ר בלבד
עיצוב החוץ: כרכום עיצוב נוף; עיצוב הפנים: אילן לודבינובסקי (צילום: דביר אלמוג)

לפני שמתחילים במלאכת עיצוב חדרי החוץ ובחירת החומרים שירכיבו אותם, כדאי לענות לעצמנו על מספר שאלות הכרחיות: ראשית, אילו חדרים הכי נחוצים לנו בחוץ? אם אין לנו בעיה של מקום והגן שלנו גדול, הוא יכול לכלול מספר רב של חדרים עם הרבה מרחב ביניהם. אך כאשר המרחב החיצוני מוגבל, כמו ברוב המקרים בארצנו, צריך לתעדף את הצרכים החשובים לנו באמת ולוותר על השאר, כדי לא ליצור עומס.

שנית, מה חשוב לנו יותר? לאכול בחוץ ואז לנוח בבית, או להפך? כלומר – סלון חיצוני או פינת אוכל? וכנ״ל בצרכים האחרים, כגון: פינת ישיבה למבוגרים או פינת משחק לילדים? מטבח חיצוני מפנק או מנגל נייד? בריכה לשכשוך או בריכת שחייה? ועוד שאלות.

אחרי שהגדרנו איזה חדרים נחוצים לנו יותר, צריך לבדוק כמה אנשים החדרים הללו עתידים לאכלס? האם אנחנו בונים אותם רק לעצמנו או שאנחנו אוהבים לארח? ואם כן, כמה אנשים בדרך כלל אנחנו מזמינים אלינו, האם זוג, או משפחה, או כמה משפחות? במקרה זה חשוב להתייחס בעיקר לרגעים השכיחים בחיינו ופחות ליוצאים מן הכלל, כגון אירועים משפחתים רבי משתתפים ואירועים שקורים לעתים רחוקות.

דבר חשוב נוסף, אל תעמיסו! השאירו מספיק מרחב לתנועה בין החדרים ותשמרו על חלל פתוח ומזמין.

לאחר שהגדרנו לעצמנו איזה חדרים נחוצים לנו בחוץ, אנחנו צריכים להתאים אותם לחוץ שבבית שלנו: להתחשב בכיווני הרוח, באזורי השמש והצל, וגם בסביבה החיצונית המקיפה אותנו. בשלב זה נבדוק איפה הכי כיף לנו לשהות בחוץ? איפה האזור המואר בגן ואיפה המוצל? מהיכן נכנסת רוח נעימה ואיפה האזור המוגן? איפה רואים שכנים מסביב ומאיזה כיוון ניבט דווקא נוף פתוח?

מתן תשובות נכונות בשלב זה יעזור לנו בקביעת המיקום הנכון עבור כל חדר וחדר בחוץ, כמו גם בבחירת הצמחייה הנכונה בה נשתמש באזורים השונים להשגת צל/ הסתרה/ נוף פתוח, ולא פחות חשוב – יחסוך לנו הוצאות בעתיד, לתיקון טעויות ו/ או תוספות מיותרות.

כעת, משסיימנו, ויש לנו את כל התשובות הדרושות, לא נותר אלא לבחור את חומרי הבנייה והגמר, ולעצב את החדרים החיצוניים שלנו על-פי שפת העיצוב בפנים הבית, וזאת כדי ליצור המשך ישיר של הפנים החוצה.


הכותב הוא מעצב נוף ובעלים חברת כרכום עיצוב נוף | www.carcom.co.il

תגובות

Comments are closed