החיים בכחול יוון

החיים בכחול יוון

קירות מתעגלים צבועים בלבן, אבני בזלת, וריהוט בגוונים ים-תיכוניים הרמוניים, מעניקים לבית בהרצליה מראה המזמין את דייריו ואת אורחיהם לתפוס שלווה וליהנות מאווירת חופשה בלתי נגמרת

מאת: מיכל אסף (צילומים: איתי סיקולסקי)
Designer סגנון חיים

כשיוסי עזר, מבעלי חברת "פנטהאוז רהיטים", החליט לבנות את ביתו, הוא פנה לשותפו מזה עשרות שנים, האדריכל נסטור סנדבנק. השניים, שמורגלים בשיתופי פעולה בבתי מגורים, בדירות יוקרה ובחללים מסחריים, מתקשרים קונספטואלית כמעט ללא מילים.

הבית שעזר רכש, על מגרש בשטח 280 מ"ר בהרצליה ב', תוכנן לשלושה מפלסים, 80 מ"ר כל אחד. הסגנון האדריכלי אותו בחר ליישם הינו הסגנון הקיקלאדי, בהשראת הבתים הלבנים שאיי יוון משופעים בהם. ברוח זו תוכננו קירות עבים ומתעגלים מטויחים בלבן, ומעקות מהם ניתן לדמיין את קו החוף.

עזר, ששורשיו יווניים והוא גם מוזיקאי ומפיק, החליט להקדיש את תכנון ביתו לסגנון החיים האהוב עליו, חופשה יוונית מתמשכת, על כל המשתמע מכך. כך בחר לאפיין את ביתו, בו מתגוררת משפחה בת חמש נפשות, במראה זרוק ולא מחייב, עם מרתף שהוא אולפן הקלטות מקצועי, בו יוכל לעסוק בכל האספקטים של המוזיקה, ושגיטרות תלויות בו לראווה.

לבן ומעוגל מבחוץ

את הפרוגרמה גיבש, כאמור, האדריכל נסטור סנדבנק תוך ניצול מקסימלי של המגרש הלא גדול, כשהוא לוקח בחשבון את סגנון החיים של המתגוררים בבית – מבוגרים וילדים. הקירות החיצוניים של הבית עבים מיוחד, כ-30 ס"מ עוביים, חופו בעבודת יד בשכבות על שכבות של טיח גס וסיד, כדי להקנות למעטפת החיצונית מראה ישן, מחוספס ולא "מושלם", ממש כמו הבתים ביוון.

עזר ידע מראש איזה חומרי גלם הוא מבקש לראות בביתו: מלבד הקירות והטיח הלבן, הוא בחר לשלב אבן בזלת מקומית, שמקבלת תפקיד משמעותי בפיר המדרגות, שכמו אוחז במפלסי הבית, מעלה ומטה בגובה שמונה מטרים אל מעבה האדמה, וכן שילוב פראי המושג במפגש של אבני בזלת ובטון לבן בחצר הבית. גושי בזלת שחורה מהווים קונטרסט משמעותי גם לפרטי הריהוט הבהירים שנבחרו על ידו.

לצאת לחופשה בבית

השילוב בין ניסיונם של השניים ונגישותו של עזר למותגי ריהוט מובילים מאירופה, מאינדונזיה ומתאילנד, התגבשו לכדי סביבה יוונית שופעת אור ואוויר בה פוזרו פרטי ריהוט בגוונים בהירים. בחצר הבית מוקמו ספות ראטן עבה ושולחנות אבן לבה. לסלון, לדוגמה, נבחרו ספות פשתן וכורסאות קש טבעי, ביניהן פזורים שולחנות קפה במראה מיושן, עשויים ענפי סחף ופלטות מתכת על גלגלים, שמוסיפים למראה הכללי הטבעי אלמנטים תעשייתיים.

המטבח לבן ועכשווי. יש בו בר ישיבה גבוה, ובסמוך פינת אוכל נמוכה מהמקובל, המורכבת מפלטת עץ מאסיבי ומסביב כורסאות קש שרגליהן קוצרו במיוחד, מה שמעניק למסובים תחושה של ישיבה נינוחה על החוף. נגיעה נוספת של המראה המיושן מופיעה במטבח: דלת אסם כבדה מפירוק, שמוסיפה נגיעה של חספוס לפלטת הצבעים הבהירים השולטת – לבן, חול, עץ, וכן נגיעות של כחול בכלי אמייל בסגנון נוסטלגי, שמייצגים כמובן את החופשה היוונית האולטימטיבית.

את אווירת החופשה משלים חדר השינה עם מיטות מרופדות בבדים טבעיים, ופרטי הריהוט המשלים המשרים תחושה של שלווה וחוסר מחויבות. עיצוב הפנים שיצר יוסי עזר מייצג חוויה של תנועה משוחררת בין חללי הפנים והחוץ, שמחופה בפרגולת מפרש לבן ומתנפנף.

צלילים ממעבה האדמה

אחד האלמנטים הבולטים והלא שגרתיים בבית הוא קיר דרמתי שחופה בסלעי לבה וביניהם שובצו נורות לד נסתרות, וכן מעקה מפליז, במורד מדרגות שמובילות למעבה האדמה ושבסופן מרתף שעוצב בסגנון עכשווי, ובו פרטי ריהוט לבנים, ספת פשתן מרווחת וגופי תאורה על פסי צבירה. חדר המשפחה הזה הוא רק חלק אחד של המרתף, ממנו ממשיכים לאולפן ההקלטות הפרטי של עזר, כאמור, מוזיקאי ובסיסט להקת "פורטרט".

אחרי שמסתגלים לחשיכה ולקירות האטומים והמבודדים אקוסטית, נגלות גיטרות בס תלויות על הקירות, המעידות על מה שמתרחש בחלל לאחר שהילדים נכנסים למיטות. סגנון עיצוב האולפן שבחר עזר קשוח יותר ורוקיסטי. תקרת בטון חשוף, כמו גם הקירות החשופים, ועל הרצפה נפרשו שטיחים, שגם הם נועדו לאטום את הבסים המתנגנים בחלל. את העלייה מהבטון החשוף לאור וללבן מלווים שירים נוסטלגיים של אריס סאן, שתמיד נפלא לשמוע ולהיזכר בחופשה האחרונה באיי ארץ הבוזוקי.


אדריכלות: נסטור סנדבנק | עיצוב פנים: יוסי עזר, "פנטהאוז רהיטים"

תגובות

Comments are closed