מובילה מאבקים עירוניים

מובילה מאבקים עירוניים

עו”ד מלכה אנגלסמן מספרת מדוע הוריה התנגדו לרצונה ללמוד משפטים, איך גילתה את האפשרויות להוביל שינוי בעולם מיסוי מוניציפלי ומהי ההמלצה שלה לנשים צעירות שמתלבטות בין אימהות וקריירה

מאת: יובל גמליאל (צילום: יח"צ)
סחר ועסקים פורצות דרך

ההחלטה להיות עורכת דין: "התגבשה אצלי כבר בגיל 15 והדבר היה למרות התנגדות הוריי, שחשבו שעריכת דין הינו מקצוע גברי שאינו מתאים לנשים ופוגע בסיכוייהן להקים משפחה, אבל אני לא ויתרתי. את תחילת ניסיוני המקצועי צברתי בעיריית רמת גן, שם שימשתי כיועצת משפטית במשך כעשור. בתום תקופה זו, פנו אליי מהתאחדות הקבלנים בהצעה לשמש כיועצת משפטית חיצונית לארגון בנושאי תכנון ובניה, מיסוי מוניציפלי, נושאי חשמל ועוד. הם שיתפו אותי בבעיות בהן נתקלים היזמים מול הרשויות בכל מה שקשור להיבטי המיסוי והיטלי ההשבחה, ואני מצאתי את התחום כמרתק.

"במשך שנים ארוכות ליוויתי אותם והדבר נתן לי ולמשרד הזדמנויות לגעת בתחומים רבים בהם היה צורך להתוות ולסלול דרך מבראשית. התאפשר לי ליצור תקדימים רבים בנושאים חדשניים, בהם היטלי פיתוח וארנונה. המשרד גדל באופן טבעי משלושה עובדים בתחילת הדרך למשרד המונה כיום 15 עובדים".

מיסוי דיפרנציאלי: "במסגרת עבודתי, ייצגנו פרויקטים משולבים של בתי דיור מוגן ומסחר. כך לדוגמא, כשהעיריות חייבו את המבנה המשולב כולו בתעריף ארנונה גבוה לעסקים לרבות חלקי הבניין ששימשו כדיור מוגן (המשמעות הייתה סכומי מס גבוהים ביותר) – עתרנו לבית המשפט וביהמ"ש קבע כי יש לפצל את חיוב הארנונה ולהטיל מיסוי דיפרנציאלי, באופן שיחולק המבנה בין שטחי המגורים לשטחי המסחר וכל חלק יחויב בהתאם. בעקבות פסיקה זו נחסכו כספים רבים שנדרשו בעבר ביתר".

מאבקים עירוניים: "במקרה אחר, יצרנו תקדים בנושא של רישיונות עסק, כאשר ייצגנו בעלי מוסכים באזור בו שונה הייעוד מתעשייה ומלאכה לעסקים. מטבע הדברים, בעלי המוסכים לא היו מעוניינים להתפנות מהמקום ואילו העירייה ביקשה לסגור אותם בדרכים שונות, כדי לאפשר את הקמתם של מגדלי עסקים, תוך פגיעה אנושה בפרנסתם. היה מדובר במאבק עקרוני של בעלי המוסכים שקיבלו בעבר רישיונות לצמיתות ולפתע פתאום העירייה באה ופעלה להפוך את היוצרות על פיהן. זכינו וקיבלנו פסק דין עקרוני וחשוב, שהגן על בעלי המוסכים שהחזיקו רישיונות עסק לצמיתות. ביהמ"ש התיר את המשך פעילותם במקום, על אף שהשתנו מגמות התכנון".

 לחתור לתוצאות ריאליות

להשאיר חותם: "במסגרת פעילות המשרד ייצגנו קבלנים שונים, שעתרו נגד תעריפי חוקי העזר של היטלי סלילה, התיעול והביוב בהם חויבו על-ידי עיריית חולון. הגשתי תביעה שהגיעה לדיון בבית המשפט העליון והוא קיבל את טענותינו, לפיהם תעריפי חוקי העזר שמועצת העיר ומשרד הפנים אישרו – נקבעו ללא שהעירייה בדקה נתונים כמתחייב לצורך קביעת התעריפים ומשכך בוטלו תעריפי חוקי העזר בשל היותם בלתי סבירים ושגויים.

"בית המשפט העליון קבע כי בטלות תעריפי חוקי העזר ממועד פסק הדין והלאה, תוך שפגע במי ששילם בעבר. על כך הוספתי והגשתי בשם הקבלנים בג"ץ, שקבע כי אין מניעה שהקבלנים יתבעו ויקבלו השבה גם בגין התשלומים ששילמו בעבר מכוח התעריפים שבוטלו, ובכך, בפועל, אפשר לתבוע ולדון בתביעות של תשלומי יתר בעקבות התעריפים שבוטלו – שבע שנים לאחור . זה היה אחד מהתיקים המדהימים ביותר שניהלתי בקריירה המשפטית שלי".

70 שנה למשפט הישראלי: "בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר שימת דגש על פתרון מחלוקות מחוץ לכותלי בתי המשפט, באמצעות בוררויות וגישורים, מתוך מטרה למעט בהליכים משפטיים ארוכים. בעיניי, עדיף להגיע לתוצאות ריאליות בזמן קצר יחסית על-פני תוצאות מקסימליסטיות שיארכו שנים ארוכות ואשר רב בהם הספק על הוודאי".

הילדים לומדים להעריך

יציאה לעצמאות: "בהתחלת הדרך לא ראיתי את עצמי מנהלת משרד עו"ד עצמאי וחשבתי כי לאחר שארכוש ידע וניסיון אשתלב במערכת המשפטית בתפקיד שיפוטי. ההצלחה בתיקים הובילה אותי לפתיחת המשרד. בעשור האחרון הצטרף שותף, המאפשר לי להמשיך לשרת את הלקוחות בצורה המיטבית”.

לאימהות שמתלבטות: “על-פי ניסיוני, ילדינו מרגישים היטב את היעדרה של האם מהבית, אך לימים הם מעריכים את מה שעשינו לטובת הגשמתנו העצמית ובתמיכה הכלכלית שאנו תורמות למשק הבית. למרות המחיר שאולי אותו משלמים הילדים, הם בסופו של דבר לבטח יודעים להעריך, לתפיסתי, הורה המפתח ומגשים את יכולתו בחיים, וההצלחה מהווה להם בחייהם הבוגרים מודל לשילוב בין הדברים”.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: עו"ד מלכה אנגלסמן

מצב משפחתי: נשואה + 3 ילדים ו-9 נכדים.

השכלה: תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

תפקיד: מייסדת ובעלת משרד עו”ד אנגלסמן ושות’.

מספר עובדים: 15

תפקידים קודמים: חברת וועדת החקיקה של לשכת עורכי דין בנושא מקרקעין, תכנון ובניה, אב בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, יועצת משפטית להתאחדות הקבלנים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות