מובילים את ההשקעה בסייבר

מובילים את ההשקעה בסייבר

חברת ההשקעות אלרון סימנה את תחום הסייבר כתחום אסטרטגי. יחד עם RDC, חברת בת המשותפת לה ולרפאל, הן מחזיקות באחד מתיקי ההשקעות המרשימים בישראל בתחום זה ומשלבות את החוזקות שלהן לסינרגיה עוצמתית

מאת: יואל צפריר (צילומים: שי בן אפרים)
טכנולוגיה והייטק סייבר

בשנים האחרונות השקיעו חברת ההשקעות אלרון מקבוצת אי.די.בי. ו-RDC (חברת בת משותפת לרפאל ולאלרון) מעל ל-20 מיליון דולר בחברות סטארט-אפ בתחום הגנת הסייבר וכיום מחזיקות יחד באחד מתיקי ההשקעות המרשימים בישראל בתחום זה. זאת לצד השקעות נוספות בסך של כ-12 מיליון דולר אשר בוצעו בחברות enterprise software. תחום הגנת הסייבר הינו אחד התחומים המרכזיים בהם פועלות כיום אלרון ו-RDC בשותפות הדוקה, לצד פעילות בתחומים נוספים כגון תשתיות IT וענן.

"סימנו את תחום הסייבר סקיוריטי כמנוע צמיחה ותוך כשנתיים השקענו בשבע חברות בעלות טכנולוגיה וצוות מרשימים", אומר זוהר רוזנברג, המוביל את ההשקעות בתחום הסייבר באלרון. "שוק הסייבר ממשיך לצמוח בעולם ואנו מחפשים ומאתרים את הפתרונות הטובים ביותר להגנה מפני תקיפות סייבר בתחומי האינטרנט של הדברים, מיכשור רפואי, אפליקציות ענן ועוד. אנו משקיעים בחברות עם יזמים מעולים, פוטנציאל צמיחה וטכנולוגיה פורצת דרך ומציעים לתרום להן מהידע והניסיון שלנו בהשאת ערך לחברות".

מימין: זוהר רוזנברג, סמנכ"ל השקעות סייבר באלרון; ארי ברונשטיין, מנכ"ל אלרון; דוד ואיש, מנכ"ל RDC וסמנכ"ל בכיר לכספים ובקרה של רפאל; ליאור לוינסקי, סמנכ"ל הכספים ב-RDC; ירון אלעד, סמנכ"ל כספים באלרון; קובי כץ, סמנכ"ל מערכות מידע ומחשוב ברפאל

ראייה ארוכת טווח

עד כה השקיעו RDC ואלרון בשבע חברות סטארט-אפ בנישות שונות בתחום הגנת הסייבר (ראה מסגרת) והן ממשיכות לאתר השקעות חדשות בשוק. לפעילות המשותפת מביאות רפאל ואלרון כל אחת את חוזקותיה ונכסיה ויוצרות שלם הגדול מסכום חלקיו. לרפאל פעילות ענפה בתחום הסייבר, בארץ ובעולם, וזאת בפרויקטים גדולים כגון הקמת ה-CERT הישראלי (מרכז מוכנות וצוות תגובות לאומי). רפאל, כחברה הפועלת בתחום הביטחוני, הינה יעד תדיר לניסיונות תקיפת סייבר מצד גורמים רבים ולכן פיתחה מקצועיות ויכולות מעמיקות בתחום הגנת הסייבר. השאיפה לשלב פתרונות הגנה בחזית הטכנולוגיה יצרה עניין בהשקעות בתחום הסייבר ובכך נבנתה השותפות בין רפאל לאלרון גם בתחום זה.

אלרון בחרה בתחום הסייבר כתחום השקעה אסטרטגי וככזה משקיעה בו משאבים רבים הן בפן הפיננסי והן בפן המקצועי והעסקי. היא ממשיכה בכך מסורת של כמעט שישים שנים כמשקיע ייחודי בנוף הישראלי, המשקיע לכל אורך חיי החברה – משלב הסיד ועד להנפקה או אקזיט. לאלרון ניסיון מוכח על פני עשורים בהצמחת חברות ובהובלת עסקאות מימוש בערכים משמעותיים.

לצידם של ארי ברונשטיין, מנכ"ל אלרון, ודוד ואיש, מנכ"ל RDC וסמנכ"ל בכיר לכספים ולבקרה של רפאל, מובילים את ההשקעות אנשי הידע והטכנולוגיה בשתי החברות: זוהר רוזנברג, סמנכ"ל השקעות סייבר באלרון, וקובי כץ, סמנכ"ל מערכות מידע ומחשוב ברפאל, כמו גם ירון אלעד, סמנכ"ל הכספים באלרון, וליאור לוינסקי, סמנכ"ל הכספים ב-RDC.

העיקרון המנחה בהשקעות הוא לזהות יזמים מוכשרים עם רעיונות פורצי דרך, להשקיע בהם בשלב מוקדם ולספק את המעטפת הדרושה להם: הבנת השוק וזיהוי צרכיו, ליווי פיננסי ומשפטי, בניית אסטרטגית מוצר, בניית צוות, בניית תהליכים בחברה צומחת וכל מה שנדרש על מנת להיות אטרקטיביים לגיוסי המשך ולפיתוח שותפויות עסקיות.

מעבר לכך, אלרון ניחנת בראייה ארוכת טווח המבוססת על החזון שנולד עוד בשנות ה-60' של המאה הקודמת עת הוקמו אלביט, אלסינט ואחרות, מתוך מטרה לבנות חברות מובילות בעלות שווי משמעותי וזאת מכיוון שהיא אינה קרן הון סיכון בעלת אורך חיים סופי, אלא גוף השקעה "ירוק עד", אשר אינו נתון ללוחות זמנים מוגדרים. לפיכך, ההשקעה מתבצעת עם ראייה ארוכת טווח להשאת מטרות החברה על-ידי גוף השקעה בעל סבלנות ואיתנות פיננסית.

סינרגיה עם חברות הפורטפוליו

תפיסת העבודה של אלרון ו-RDC היא של שותפות עם חברות הפורטפוליו ועבודה צמודה איתן ככל הנדרש, במיוחד בשלבים המוקדמים של בניית החברה, האסטרטגיה והמוצר. תפיסת עבודה זו של השקעות ממוקדות מאוד, בשילוב עם מספר החברות בפורטפוליו, היא כזאת המאפשרת את רמת האינטימיות והזמינות הנדרשת מכל חברי הצוות העוטף את החברות.

"אני בהחלט יכול לראות מצב שבו משלבים פתרונות של חברות הפורטפוליו שלנו בפתרונות המקדמים את התעשייה הביטחונית-צבאית ולהיפך", אומר קובי כץ, סמנכ"ל מערכות מידע ומחשוב ברפאל. "אנחנו בוחנים את פוטנציאל הסינרגיה עם חברות הפורטפוליו, ואם הוא קיים, מתאפשרת בחינה של פתרונות במגרש משחקים מחשובי, טכנולוגי, הטרוגני ומורכב. לרפאל מערך IT מהגדולים בישראל ומגוון רשתות ההופכות אותה לאנטרפרייז משמעותי. ככזו, רפאל יכולה להוות שותף אינטימי ומקצועי לתכנון מוצר, להוות אתר להבשלת מוצר וגם להיות 'צוות אדום' (צוות חיצוני של מומחי סייבר ברמה גבוהה מאוד) למוצר במקרה הצורך".

"תהליכי ההשקעה אצלנו מהירים מבלי להתפשר על עומקן של הבדיקות והבחינות טרם קבלת החלטה על השקעה", מוסיף זוהר רוזנברג, סמנכ"ל השקעות סייבר באלרון. "אנו מבינים את האקו-סיסטם ומודעים לכך שמפגש בין משקיע ליזם הוא עניין הדדי, ולכן כאשר אנו פוגשים יזם או צוות המושכים את תשומת ליבנו, אנו מפעילים את מלוא המשאבים בקצב הגבוה ביותר. אנו ממשיכים לחפש השקעות חדשות כל הזמן וכיום מתמקדים בעיקר בעולמות של הגנת סייבר בהקשרי הענן, עולמות ה-IOT המגוונים ובפתרונות הגנה לעולם הבלוקצ'יין והמטבעות הקריפטוגרפיים המתפתח".

שת"פ עם משקיעים אסטרטגיים

בחברה מדגישים, כי הערך המוסף בא לידי ביטוי גם בעת בחינת השקעות וגם לאחר השקעה. הזיקה להון אנושי עם ידע טכנולוגי, שיכול להיות מגויס אד-הוק למיפוי, לבחירה ולפתרון בעיה, מביא עימו סיכויי הצלחה משופרים בבחירת השקעה ולאחר מכן בהכוונה וניהול של חברות הפורטפוליו עצמן.

"ברפאל יש אלפי אנשי מהנדסים ומומחים במגוון תחומים – אלגוריתמיקה, תוכנה, עיבוד תמונה – וכמו כן ניסיון וידע יוצאי דופן בייצור, מזעור ועוד. ידע זה יכול לפעמים להיות נכס שלא יסולא בפז עבור חברה צעירה הזקוקה לסיוע מקצועי חיצוני", מדגיש קובי כץ. "החברות פועלות באופן ישיר עם אנשי הטכנולוגיה וה-IT ברפאל ונהנות מידע מעשי ונסיון רב של מומחים מצד אחד ומרשת קשרים ענפה במגוון שווקים ותחומים שמספקת אלרון, מצד שני".

"אנו מאמינים בשיתופי פעולה ובשותפויות כדרך חיים ולכן אנחנו מחפשים משקיעים נוספים שהם גם שותפים לדרך, כמו קרנות מובילות ושותפים גלובליים", מציין ירון אלעד, סמנכ"ל הכספים באלרון. "בכל החברות שלנו אנו נמצאים לצד משקיעים אחרים מישראל ומחו"ל ומנסים לשלב משקיעים נוספים, אפילו בהשקעות הסיד.

"לשמחתנו, המוניטין שלנו מייצר שיתופי פעולה גם עם משקיעים אסטרטגיים מעולמות טכנולוגיים מגוונים, הן בתחומי המכשור הרפואי, הן בתחומי ה-IT והן בתחום ההגנה בסייבר. אנו מאמינים שזה המודל הנכון להגיע להצלחות משמעותיות. לאחר ההצלחה בקלאודין, וההתפתחות המרשימה של אופן לגאסי, אנחנו ממשיכים לאתר חברות Enterprise IT בשלבים מוקדמים שיש להן טכנולוגיה ייחודית ופורצת דרך".

השוק ימשיך לצמוח

בשנת 2017 בוצעו אקזיטים מרשימים מאוד לחברות סייבר ישראליות, אך לדברי זוהר רוזנברג ניתן לזהות בשנה שחלפה תחילה של התבגרות של שוק הסטארט-אפים בתחום הסייבר. "פחות חברות חדשות נולדו, העולם זז לאט לכיוון של קונסולידציה, אבל ממשיך לחפש פתרונות הן לבעיות חדשות שצצות) למשל, בתחומי ה-IOT השונים, אשר ספגו מתקפות רחבות מאוד בשנה האחרונה), והן פתרונות לבעיות וותיקות שעדיין ממשיכות להיות רלוונטיות, כגון פישינג וניהול SOC ארגוני אפקטיבי", הוא מציין.

"המגמה הזו צפויה להמשיך מכיוון שהצד התוקף בסייבר ממשיך לגלות יצירתיות ותעוזה וגם ממשיך לנחול הצלחות רבות מדי. גילוי הפרצה האחרון במעבדי אינטל המצויים בכל מקום בעולם הוא רק דוגמא נוספת לעומקה האין-סופי של הבעיה ולמורכבות האיומים הפוטנציאלים. אנחנו מאמינים בהמשך צמיחת שוק הפתרונות לאבטחת סייבר בעולם ומסתכלים עליו בראייה ארוכת טווח. בהתאם לכך השקענו רבות בנושא בשנתיים האחרונות וכיום, לאחר השקעה של מעל ל-20 מיליון דולר בתחום, אנו מתגאים בפורטפוליו חברות סייבר מהמובילים בארץ".

"הגנה על מערכי מחשוב גדולים הינה מורכבת מאוד ולתוקף מספיק לאתר רק נקודת תורפה אחת", מוסיף קובי כץ, סמנכ"ל מערכות מידע ומחשוב, ברפאל. "לכן גם כיום, הפרדיגמה להגנה על ארגון מורכבת מאיחוד יכולות טכנולוגיות ובדגש על המתקדמות ביותר. שילוב של פתרונות סייבר מתקדמים, כמו אלה שבפורטפוליו שלנו, במערך ההגנה של חברות וארגונים, יאפשר להם לגלות ולמנוע תקיפות סייבר בצורה אפקטיבית".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

חברות הפורטפוליו יציגו בכנס 'סייברטק 2018'

אלרון ו-RDC יציגו את חברות הפורטפוליו שלהן בביתן משותף בכנס "סייברטק 2018", שיערך בין ה-29.1.2018 ל-31.1.2018. השנה שתי חברות סייבר חדשות מצטרפות לפורטפוליו המכובד של אלרון ו-RDC- שמונה כעת שבע חברות. החברות יציגו בביתן משותף את פתרונות הסייבר שלהם.

בין חברות הפורטפוליו ניתן למצוא את חברת Secdo, אשר פיתחה פלטפורמה אוטומטית לחקירה ותגובה לאירועי סייבר מתוחכמים. פלטפורמה זו מסייעת לארגונים להתמודד עם נפחים עצומים של אירועי סייבר באופן אפקטיבי ויעיל, תוך חיסכון מהותי בכוח אדם. אור כהן, Director of Incident Response מ-Secdo, ישתתף במסגרת הכנס בפנל העוסק בהגנה על מערכות בעולם הרפואה מפני מתקפות סייבר, באירוע הסייברמד.

חברת Sixgill תציג את פלטפורמת המודיעין לאיומי סייבר שפיתחה. פלטפורמה זו מצליחה לדלות נתונים מ"הרשת האפלה" וממגוון מקורות אחרים ועושה שימוש באלגוריתמיקה אוטומטית ולמידת מכונה על מנת לאתר דליפות של נתונים, או זירות סחר לא-חוקיות, ומספקת התראה לארגונים ואנשים פרטיים מפני התקפות ממוקדות.

עוד ניתן לפגוש בביתן של אלרון ו-RDC את חברת SecuredTouch, המפתחת פתרונות הזדהות, מניעת הונאות (FRAUD) וזיהוי BOTs מבוססי התנהגות ביומטרית (Behavioral Biometrics), את חברת kindite, שפיתחה טכנולוגיה ייחודית להצפנת מידע בשירותי ענן ובארגון ואת חברת Cynerio, שפיתחה טכנולוגיה ייעודית לאבטחת מכשירים רפואיים המחוברים לרשת עבור ספקי שירותי בריאות.

שתי חברות נוספות, שזכו לכותרות לאחרונה בשל סבב גיוסים נוסף, יציגו גם הן בכנס:

חברת Ironscales, שהודיעה על גיוס של 6.5 מיליון דולר בסבב גיוס שני בהובלת K1 Investment Management ובהשתתפות RDC, תציג את טכנולוגיה לזיהוי ונטרול מתקפות פישינג על ארגונים. לצידה תציג חברת ואלסיד (Alcide), שהודיעה לאחרונה על גיוס סבב סיד בהיקף של 5.2 מיליון דולר בהובלת אינטל קפיטל ואלרון, שתציג את פלטפורמת האבטחה הייחודית שפיתחה, המאפשרת לארגונים לנהל את אבטחת הדאטה סנטר ברזולוציה של work load ולקבל תמונת מצב עדכנית גם על הדאטה סנטר וגם על שירותי ענן המיושמים בטכנולוגיות שונות ועל גבי ספקי תשתית שונים.

כמו כן, יופעל בביתן Pitch Room בו יוכלו יזמים בשלבים מוקדמים לתאם מפגשים 1:1 של 10 דקות כל אחד, להציג את פתרונות הסייבר שלהם ולזכות בכרטיס כניסה לכנס Black Hat שיתקיים באוגוסט 2018 בארה"ב. בכנס המקצועי זוהר רוזנברג, סמנכ"ל אלרון, ישתתף כדובר בשיח 1:1 תחת הכותרת "מרעיון לחברה", יחד עם ד"ר כפיר לוצאטו, נשיא קבוצת לוצאטו, באולם המליאה בסגירת היום הראשון.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות

Comments are closed