לה בוהם

לה בוהם

פריטים אתניים ופריטי וינטג', צבעים בקשת רחבה ורהיטים יצירתיים המעניקים תחושת חופש קלילה. הבוהו שיק, סגנון העיצוב שבעבר היה נחלתם של אמנים ואנשי בוהמה, כבשורה הכי משוחררת ואישית

מאת: יעל אמיר
Designer סגנון חיים

אם נתקלתם בעיצוב אקלקטי, המערבב צבעים, אבזרים, טקסטיל ואלמנטים מהטבע באופן לכאורה חסר היגיון, שאין כמעט דרך שתוכלו לשכפל אותו, כנראה שמדובר ב"בוהו שיק", הסגנון החמקמק והכובש. כברת דרך ארוכה עבר המונח "בוהמייני" מאז הודבק לצוענים הנוודים, שנרדפו במשך מאות שנים, עד שעטה על עצמו משמעות חדשה וכוון לאנשי רוח ויצירה, ששיגרת יומם חסרת קביעות. משלח יד אמנותי, יצירתיות ואי-קונבנציונליות הפכו עם הזמן לשם קוד עבור ז'אנר העיצוב הבוהמייני, המתקרא בשם "בוהו שיק", ומתאר למעשה מראה אקלקטי עם הדגשים אתניים ופריטי וינטג' משנות ה-50 עד ה-70.

ניחוחות גלובליים מתפרצים מסגנון העיצוב הזה, אותם ניתן להשיג על ידי שימוש בפריטים מהודו, מרוקו או כל חפץ בעל מראה שבטי. החומרים האופייניים הם טבעיים ואף גולמיים, שגימורם לא מתנצל על החספוס שבהם, החל מחבלים, עץ וקש, ועד חוטים ארוגים בעוביים שונים, מקרמה שנתלה על הקיר או חובק עציצים מהתקרה, שטיחים קלועים ושרפרפים מרופדים בעור. לצד אלה מפציעים רהיטים ופריטי וינטג' או יד שנייה שנאספו עם הזמן, כאשר לצורתם ולגודלם אין חשיבות, אלא רק לתחושת הנוסטלגיה שהם מעניקים לחלל ולאופי הניבט מהם. אף אחד מכל אלה לא מנוגד למוטיבים בזהב או במתכת, שייראו מושלמים בתמהיל הצבעוני והמיוחד הזה, ממנו נושבת רוח אמנותית חופשית.

"הבוהו שיק הוא תפיסה עיצובית מתפתחת, בזכות יכולת ההבעה העצמית ושילובים לא מוגבלים", מסבירה קרן וברמן דקל, מבעלי "עילית הלבשה לבית". "על אף שהוא משלב אווירה עיצובית חופשית וזורמת, שניתן לקשור לסגנון אקלקטי, הבוהו שיק הוא הרבה יותר מזה. מקור השם נלקח מהצוענים שהגיעו לצרפת מתחומי ממלכתו של מלך בוהמיה, כשהתרגום מצרפתית למילה 'בוהמייני' הוא צועני, כשבעצם הכוונה היא לרוח חופשית, החיה חיים לא קונבנציונליים עם דגש גדול על אמנות. בית בעיצוב בוהו שיק צריך לייצג את האופי הארטיסטי, המשוחרר והלא מתחייב של בעליו".

חדר מעוצב. מיקלולה, סטיילינג: לינוי לנדאו (צילום: יוגב עמרני)

קלילות בחלל

אם אכן מדמיינים את אנשי הבוהמה של אז מתקבצים להם יחד בבתי קפה, חללים של סטודיו או מקומות מפגש אחרים, מתלווה לכך מראה נינוח, רגוע ולאו דווקא מוקפד, המזמין את האנשים לשבת ולהצטרף לשיח מעורר. מסיבה זו גם עיצוב בוהו שיק לא יהיה פורמלי מדי ויעדיף ספות רכות ומחבקות, שטיחים שעירים, פופים ושפע של מוקדי עניין המתובלים בפריטי אמנות, בספרים ובצמחייה. כדי לשלב כריות, למשל, אפשר לשכוח מכל החוקים והכללים ולבחור בצבעים בהירים לצד כהים, עליזים עם נטייה לחמימות, מרובי דוגמאות וטקסטורות, החל מפרחוני וגיאומטרי במיקס עם הדפסי פייזלי לצד אתני, ולעורר כל מיטה או ספה עייפה מתרדמתה.

טקסטורות מחומרים טבעיים משולבות, למשל בקולקציה של קרן דניס, יחד עם פאטרנים של צמחייה, רקמה ומקרמה בצבעים הלקוחים מהטבע – צבעי אדמה או חרדל, ורוד וירוק מפרחים ומצמחים. "המראה המתקבל הוא אתני המשלב מזרח ומערב, ומשרה אווירה בוהמיינית בסטייל FREE-SPIRIT", מגדירה בעלת המותג.

עיצוב בהומאז' לשנות ה-60, המשלב רהיטים של פעם עם רהיטים עכשוויים, נעשה בשיפוץ על ידי המעצבת סהר פישר. אותם רהיטים, כשלצדם צבעים עזים והדפסים שמדברים באותה שפה, מוסיפים אור ותורמים לקלילות בחלל.

חיבורים לא שגרתיים של אלמנטים, הדפסים ושילובי בדים ומרקמים, יוצרים ספה הרחוקה משיממון. מערכת הישיבה שעיצב Marzia e Leo Dainelli, שנרשמה כפטנט עולמי, שוברת את מוסכמות העיצוב הבנאלי בחוקי הישיבה הארגונומית, עם ארבע יחידות שמהן ניתן להרכיב מערך ישיבה בסגנון שונה. כך, ניתן לשלב טקסטורות, כיסויים, בדים וצבעים המנוגדים זה לזה ויוצרים הרמוניה ויזואלית מעניינת. כדי שאוהבי הנוחות יוכלו להצעיד אותה קדימה עם הזמן, ניתן לשלב בה גם מנגנון חשמלי.

קולקציית רהיטים צבעונית. ביתילי (צילום: יורם אשהיים)

מראה אנרגטי

יש מי שבחר להכניס את הבוהו שיק לתוך החדר. בתהליך הלבשה של חדר שינה בחרה מעצבת ההום סטיילינג מירית פיש צבעים בהירים למיטה ולשידות על מנת להשרות שלווה, ונוספו כיסוי מיטה רומנטי-כפרי וכריות בצבעים עמוקים וכהים, מהן כרית קטיפה בירוק-עמוק וכרית עם דוגמת מקרמה, המתכתבת עם מתלה מקרמה שתלוי על הקיר. נגיעות של זהב הוסיפו חום ואלגנטיות.

כשמדובר בבוהו שיק, אף אחד לא מתכוון לפסוח על הדור הצעיר, וכדי לרענן את חדר הילדים ולתת לו מראה אנרגטי כזה, כל מה שצריך הוא ראש מיטה מקש, כיסויי מיטה עשירים בצבעים, למשל שילוב של מנגו, תכלת, מנטה ואפרסק, כריות וקישוטי קיר כמו מדבקות, בובות, שרשרות ומתלים – עדיף יחד. "לא צריך לפחד משילובי צבעים", אומרת הבלוגרית האוסטרלית Ness, שבכל פעם מדגימה בבלוג שלה, Four cheeky monkeys, כיצד היא מעניקה לחדר של בנותיה מראה חי, שמח ותוסס, בשינוי טקסטיל ואבזרים כמו כיסויי מיטה, גדילים וציורים צבעוניים של הבנות עצמן.

כך בחדרה של נערה בת 16 נבחר קונספט בוהמייני עם שילובים של טקסטיל עשיר, צמחייה וגוני אפור וזהב. למרות גודלו של החדר ראתה המעצבת לירון אוטמזגין חשיבות ביצירת פינת לימוד ומיקומה לצד מיטה רחבה דיה, שידת צד וכן פוף לרביצה ולאירוח חברים.

בתחום התאורה ניבטת האקלקטיות והיציאה מהקופסה גם מקולקציית גופי התאורה של "כלי אור", המופיעים בשלל צבעים בגימור used ובנגיעה המשלבת רטרו עם תעשייתיות, שיוצרים אווירה בוהמיינית עכשווית.

קרן דניס (צילום: יפית בשבקין)

שילובי צבעים

סגנון הבוהו שיק לא יתאים למינימליסטים ולחובבי הסגנונות המוגדרים, אלא דווקא למי שמשחרר את בחירת הריהוט והחפצים משבלונות קבועות מראש ומבקש לעצמו בית מלא אנרגיות, משופע צבע ותרבות, ולגמרי אינדיווידואלי. ואיך משלבים את הסגנון הבוהמייני בבית העכשווי, בלי לרוקן אותו ולמלא מחדש? כפי שצוין, אין צורך לחשוש משילוב הצבעים. אל תשאירו קיר ריק או חלל שאינו מנוצל. על הקירות יש תלות תמונות ממוסגרות, אמנות או מדפים, אבל יש לקבוע בהם סדר, וכמובן לשלב אלמנטים מטאליים.

על ספות יש להעמיס כריות מגוונות, ולאו דווקא כאלה המרכיבות סט שלם, וריהוט עתיק או ריהוט באווירת וינטג' יכול להשתלב יחד עם ריהוט חדש יותר, למשל כורסה אחת, שולחן קפה או מזנון. ספת קטיפה תעבוד מצוין בסגנון הזה, ורצוי בצבעים עמוקים ועשירים, כגון סגול, פוקסיה, ירוק או חרדל, ולאו דווקא גוני בז', לבן או פסטלים רכים. ולסיום, כאן המקום להכביר בחפצי נוי ממסעות בעולם, גלויות, תמונות ושפע צמחייה. במקרה הזה more הוא לגמרי more, ו-more is less לא לגמרי תופס.


[email protected]

תגובות

Comments are closed