מעצמת הסיליקון של ישראל

מעצמת הסיליקון של ישראל

עם שורה של הטבות שיא לעובדים ובהן תוכניות הכשרה מגוונות וייעודיות לכל עובד, אירועי עובדים פנומנליים, שיעורי נגינה, ייעוץ פסיכולוגי אישי גם לבני המשפחה, וחדר אוכל מהסרטים עם שף מקומי, קוואלקום ממשיכה לעמוד בראש רשימת החברות שהכי כדאי לעבוד בהן

מאת: דניאל דותן (צילומים: מארק גינצבורג)
היי-טקיסטים טכנולוגיה והייטק

את הבוקר פותח עובד קוואלקום בהתלבטות: האם לאפשר למכונה להכין עבורו את ההפוך האידיאלי, או להקציף את החלב בעצמו באחת ממכונות הקפה היוקרתיות הניצבות לרשותו. בצהריים, ההתלבטות נמשכת – האם לאכול במסעדה, או ליהנות מארוחת שף בחדר האוכל שבבניין החברה? בהמשך, עליו לבחור בכלי הנגינה שבו ירצה לנגן בשיעור המוזיקה, להתחבט בזהות קורס העשרה שישתתף בו, לבחור באיזה חדר הפסקה יישב עם הקולגות שלו לקפה ועוגה, ועוד עשרות הטבות מהן יצטרך לבחור.

קוואלקום היא חברת הסיליקון השנייה הטובה ביותר בישראל במונחים של שכר, אך ההטבות האין-סופיות שהיא מציעה לעובדים הופכות אותה למספר אחת במישור החוויה הכוללת. מלבד הטבות מפנקות, העובדים זוכים להכשרה ופיתוח מתמיד, לעידוד לחדשנות ויצירת פטנטים, ומהווים תמהיל ייחודי בחברה מתקדמת, בה אפשרויות הקידום רבות ומגוונות.

   לימור לרנר (צילום:
   קונסטנטין אלסטר)

בחינה יסודית של המועמדים

התפישה, כי ההון האנושי המרכיב את החברה הוא הבסיס המכריע להצלחתה, היא המנחה את מובילי חברת קוואלקום ועל פיה הם פועלים. לימור לרנר, מנהלת תחום משאבי אנוש בקוואלקום, מציינת כי: “החברה מתבססת על אנשיה. אין ספק כי הגורם האנושי הייחודי הוא המרכיב את זהותה של קוואלקום כחברה מצוינת. אנו שומרים על ייחודיות הגורם האנושי כאשר אנו בוחרים את העובדים במתכונת cherry picking – בחינה עמוקה ויסודית של המועמדים".

הקבלה לעבודה בקוואלקום אינה פשוטה. מדובר בתהליך מורכב של כחמישה ראיונות עבודה ומבחנים, אך המועמד שיתקבל לחברה בסופו של דבר, ללא ספק יעיד כי היה שווה לו כל רגע. לדברי לרנר, “במהלך ראיון העבודה אנו חושפים את עצמנו למועמד ממש כשם שהוא חושף את עצמו. התהליך פתוח ואישי והקונספט שמוליך אותנו הוא שתהיה התאמה אנושית, לצד כישורים מקצועיים, ניסיון וידע של המועמד”.

מהן הדרישות העיקריות מהמועמדים לעבודה בחברה?

“הדרישות שלנו מהעובדים גבוהות מאוד. הטכנולוגיות בהן קוואלקום עוסקת הן מהמתקדמות ביותר בתחום המובייל, ברמה הגלובלית. עליהן נמנות טכנולוגיית 5G שחברות רבות כיום מנסות להיכנס לתחרות בהן, טכנולוגית 60GHz, מובייל סקיוריטי, מצלמות מובייל ועוד ועוד, ועל כן הדרישות הגבוהות.

“אחת היכולות המאוד מוערכות בחברה היא יכולת למידה עצמית, הנדרשת כדי להעמיק בטכנולוגיות עמוקות וכבדות. אנו כמובן תומכים כל הזמן בפיתוח העובדים, אך צריכה להיות להם יכולת למידה עצמית בבסיס כדי להצליח. החוזקות הטכניות של העובדים עולות שוב ושוב בשיחות המשוב ובהערכות. הדבר מתחבר לערכי היסוד המוצקים של החברה המורכבים מ: Innovation, Execution, ו-Partnership.

Innovation – החדשנות מבחינתי באה לידי ביטוי גם ברמה היום-יומית. היכולת לעבוד בצורה יעילה יותר, לבצע אוטומציה של תהליכים וליצור דברים שיועילו לכל הצוות, היא מבורכת. בתוך הפרויקטים יש לאנשים הרבה מאוד הזדמנויות להיות יצירתיים. יוזמות ברוכות מצד העובדים, דוגמת רעיונות לשיפור וייעול, הוספת פיצ’רים וקיצור תהליכים, יזכו לאוזן קשבת ולהערכה רבה. כמובן שאנו תמיד שמחים לתגמל את העובדים שלנו עבור הפטנטים שהם מגישים.

Execution – קוואלקום מספקת לחברות הטכנולוגיה המובילות בשוק את הרכיבים בלב המוצרים שלהן. לכן מבחינת ה-Execution, חוזקה גדולה של קוואלקום טמונה בעמידה בזמנים, עניין חיוני שאינו טריוויאלי. זוהי צורת המחשבה של קוואלקום – עמידה בטיים ליין כערך עליון. אנו מכבדים לוחות זמנים ושמים לעצמנו למטרה לעמוד בהם. ולצד זאת, לעולם לא נוותר על האיכות.

Partnership – קבוצות הפיתוח עובדות בסמיכות ולכך יש יתרונות רבים. החומרה קרובה לסיסטם, לתוכנה ולבדיקות והעובדים מורגלים לעבוד ולחשוב כיצד הם יקלו על האינטגרציה בשלבי הפיתוח הבאים של הפרויקט.

"היחסים בין העובדים והמנהלים בחברה הם בין-אישים. יחסית אנו עובדים בצוותים קטנים, הסמנכ"לים בחברה נגישים ומכנסים all hands ברמת הקבוצה אחת לרבעון. מדיניות הדלת הפתוחה היא לא סתם סיסמה אצלנו".

חדר הכושר החדש של קוואלקום ישראל בחיפה

תוכניות רווחה נדיבות

מהי תוכנית הרווחה הייחודית לעובדים בחברה?

“אנו חברה מאוד נדיבה בתחום הרווחה. לדוגמא, בחרנו כמתנה לפסח השנה אפשרות של תווי שי בסך 1000 שקלים לעובד, או מתנות בשווי של 1000-1500 שקלים לעובד, לפי בחירתו. העובדים יכולים לבחור את המתנות דרך אתר ייעודי.

"תוכנית הרווחה מגוונת ומתעדכנת בכל שנה, כדי להתאים לרצונות העובדים. לפורים השנה, שכרנו את קרקס פלורנטין וביום שישי כל עובדי החברה, מסניפי חיפה והוד השרון ובני משפחותיהם, יוזמנו לקרקס. האירוע ייערך בשני מועדים על מנת שכולם יכנסו. יהיה גם אוכל טוב, וסדנאות ג’אגלינג. בקיץ ישנה מסורת של אירוע משפחות בחוף הים או בפארק מים במסגרתה מוגשות שלוש ארוחות, פירות, שייקים ובירות חופשי. השנה נסגור את פארק המים שפיים לשם כך. לקראת פסח השנה, נסגור את הזאפה בחיפה בצהריים לארוחת צהריים מפנקת, הרמת כוסית ומופע סטנד-אפ. כמו כן, יש לנו אירועים של חצאי ימי כיף ברמת הפרויקט הבודד לכל אורך השנה.

“המחשבה היא כל הזמן על העובדים – מה ייטיב עימם ומה יעשה להם הכי הרבה כיף ונחת. אנו לא מחפשים ‘לסגור פינה’, אלא חושבים על האירועים הללו לעומק ומתכננים אותם חודשים מראש”.

ויש גם תוכנית בריאות מורחבת?

“אכן. תחת כותרת בריאות, אנו מציעים לעובדים שירות תמיכה במסגרת תוכנית EAP. זהו מודל המאפשר לעובדים לקבל בדיסקרטיות מוחלטת שישה מפגשים, על חשבון החברה, עם יועצים ופסיכולוגים. כל האנשים שגרים עם העובד תחת אותה קורת גג יכולים לקבל גם הם שישה מפגשי ייעוץ בכל נושא.

"במסגרת ההטבות, אנו מציעים בדיקות תקופתיות לעובדים שאפשר לעשות פעם בשנה, גם ברמב”ם וגם באיכילוב. הטבה זו ניתנת לכל העובדים ולא רק למנהלים בכירים, כנהוג בחברות אחרות. ולכך מצטרפת גולת הכותרת: בשבוע שעבר חנכנו חדר כושר חדש, מאובזר וחדשני. בנוסף, העובדים נהנים מתוכנית חוגים שכוללת חוגי ספורט כגון: יוגה, הגנה עצמית, פילאטיס, טניס וכדורגל, אשר מסובסדים על-ידי החברה ונערכים גם במשרדי החברה וגם מחוצה לה, לנוחיות העובדים. יש אפילו חוג שחמט”.

יש גם חוגים ושיעורים?

“יש שיעורי נגינה. אנו עובדים עם חברה שמגיעה לכאן וכל מי שמנגן על כלי נגינה נייד מקבל הדרכה אישית אחת לשבוע, ולאחרונה מתהווה הרכב מוזיקלי, שנארח באירועי החברה”.

אבל השוס האמיתי הוא חדר האוכל, הלא כן?

“לגמרי. יש לנו חדר אוכל אין-האוס שפותח מתוך מחשבה על העובדים ומציע קייטרינג טעים ומגוון, שהוא גם מאוד בריא. השף של המטבח פותח כל יום עמדה שבה הוא מכין אוכל ייחודי ומגוון. יש חלות של שבת, פירות ועוד. ארוחת הצהריים מסובסדת לחלוטין ואנחנו מגלמים את כל הסכום. העובד משלם שישה שקלים בלבד עבור הארוחה. רוב העובדים אוכלים בחדר אוכל. מדובר בממוצע שמעל 200 מנות ביום ומעל 100 הזמנות. כמובן, יש גם אפשרות לאכול במסעדות בחוץ.

"בין המשרדים מפוזרים חדרי הפסקה נעימים שהעובדים יושבים בהם ויכולים לאכול יחד ויש מכונות קפה. הקפה מאוד חשוב לעובדים לכן אנחנו משקיעים במכונות ובפולי הקפה. אחת לשבוע אנחנו מפנקים בארוחת בוקר קונטיננטלית משובחת עם לחמים טריים, ירקות, אנטיפסטי, וממרחים טעימים”.

ניסוי משקפי VR במעבדה בחיפה

תוכנית MBA מקוצרת

מה לגבי הכשרות והדרכות לעובדים?

“אנחנו משקיעים המון בכל סוגי ההכשרות – מקצועיות, טכניות והעשרות למיניהן. יש לנו חדר הדרכה מדוגם וחדשני, שהושקעו בו משאבים רבים בתכנון ובביצוע, מתוך מחשבה על המשתמש שעובר הדרכה לפעמים של שמונה שעות. זה לא פשוט. חשוב לנו שיהיה להם נוח ונעים.

"קבוצת ה-VLSI מנהלת פורום קבוע אשר נפגש אחת לחודש, כאשר בכל פעם גורם אחר בקבוצה מרצה על כלי חדש שהם עובדים עליו, או על באג מסוים שהוא מצא דרך להתגבר עליו וכיצד להימנע מזה. במחלקת התוכנה ישנה תוכנית מפגשים של שיתוף בידע ולמידה משותפת, תוך כדי ארוחת צהריים (brown bag lunch).

"יש הרבה פלטפורמות בחברה בהם עובדים נפגשים ומקבלים ידע והעשרה. בין היתר, יש בחברה מנהלים יחסית בכירים, או מובילים טכניים ותיקים, ורצינו לספק עבורם מודל התפתחותי. מאחר והם כבר עברו הרבה קורסי הכשרה ניהולית במהלך הקריירה, מצאנו פתרון של תוכנית MBA מקוצרת (min-MBA). הזמנו לתוכנית מרצים מהשורה הראשונה באקדמיה מתחומים שונים כגון: תורת המשחקים, גלובליזציה, שיטות עבודה בארגונים גלובליים, ניהול חדשנות, פיננסיים, עבודת צוות, עמידה מול קהל ועוד. זוהי תוכנית של לימודי העשרה שמטרתה לידע את המנהלים על המגמות העדכניות ביותר העולם. התכנית מורכבת מ-13 מפגשים של ארבע שעות כל אחת”.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תוכניות של מעורבות קהילתית במגוון תחומים

מה לגבי תוכניות של מעורבות קהילתית, אני שואלת את לימור לרנר, מנהלת תחום משאבי אנוש בקוואלקום. “יש לנו תוכניות של מעורבות קהילתית במגוון תחומים”, היא משיבה. “קוואלקום היא מממנת ראשית של FIRST בארץ (ארגון ללא מטרות רווח שמעודד ילדים ובני נוער להתעסק במדע וטכנולוגיה – ד.ד.) ותומכת בכל הקבוצות המשתתפות, וכן משמשת ספונסר ראשי בתחרויות עצמן.

"אנו תומכים בפרויקט שנקרא MOONA, תוכנית הרחפנים במשגב בצפון. מטרתה ליצור קבוצות מעורבות של יהודים וערבים, העוסקים בלמידה טכנולוגית ועבודת צוות במטרה לבנות ולהטיס רחפן העומד באתגרי תחרות. בנוסף, אחת לשבועיים אנחנו מארחים בקוואלקום בחיפה בית ספר תיכון, ומספרים לתלמידים מהי המשמעות של להיות מהנדס, כדי להדליק אצלם את הניצוץ ומעודדים אותם, דרך המפגש עם המהנדסים, להמשיך ללמוד מדעים”.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות

Comments are closed