מישור הסיליקון החדש של ישראל

מישור הסיליקון החדש של ישראל

למעלה מ-40 חברות סטארט-אפ נהנות בפארק ההייטק החדש גב-ים נגב מאקו-סיסטם טכנולוגי ייחודי, ומגישה חדשנית לשיתוף פעולה בין המגזרים השונים. תחרות הסטארט-אפים SilicoNegev מתקיימת בפארק, וממנו תצא הבשורה לגבי הפיתוח הבא שיגיע מהנגב

מאת: ענבל פלג (צילומים: מיכאל דורון)
SilicoNegev טכנולוגיה והייטק

היום זו כבר עובדה מוגמרת: פארק ההייטק גב-ים נגב בבאר שבע מהווה בית חם ליזמי ההייטק הדרומיים, ומאפשר, במתחם חדשני ונוח, להגיע רחוק וגבוה. למעלה מ-40 חברות סטארט-אפ ויזמים פועלים כיום בפארק ההייטק גב-ים נגב שנפתח לאחרונה, הן במשרדי WeWork הממוקמים בפארק והן במרכזי החדשנות הפזורים בו, ביניהם חממת JVP Cyber Labs, חממת אינקוביט, מרכזי החדשנות BaseCamp ו-CDI, ועוד. הפארק מציע לחברות הפועלות בו אקו-סיסטם ייחודי לשיתופי פעולה, הכולל סינרגיה בין החברות לבין עצמן, בינן לבין חוקרי אוניברסיטת בן-גוריון הצמודה והכל תוך שיתוף פעולה עם יחידות הטכנולוגיה העילית של צה"ל העוברות לדרום במסגרת פרויקט מעבר צה"ל דרומה. כמו כן החברות נהנות מאירועים וכנסי טכנולוגיה בין-לאומיים, כמו גם תחרות הסטארט-אפים של הנגב, SilicoNegev, המתקיימת בפארק.

   איתי רשף, סמנכ"ל שיווק
   גב-ים (צילום: סיון פרג)

החזון – באר שבע כבירת ההייטק של הדרום

הקמת "פארק ההייטק גב-ים נגב" היוותה את נקודת הפריצה הטכנולוגית של הנגב בכלל והעיר באר שבע בפרט, וכיום אף מוקמת בפארק קריית הסייבר הלאומית של ממשלת ישראל. "כשחברת גב-ים נפגשה עם החזון הזה לפני כשש שנים, היה ברור לנו מיד שקיים כאן פוטנציאל גדול מאוד", מספר סמנכ"ל השיווק של גב-ים, איתי רשף. "מיקומו של הפארק, בצמוד לקמפוס האוניברסיטה וליד תחנת הרכבת של באר שבע, רק עודד אותנו כי מדובר בפרויקט פורץ דרך מכל הבחינות.

"הבניין הראשון בפארק, בהיקף של כ-20,000 מ"ר, בו מועסקים כ-1,000 מהנדסות ומהנדסים, נפתח במהלך שנת 2013. בתחילת 2015 סיימנו את הקמתו של הבניין השני בפארק, בהיקף של 12,000 מ"ר ובו מועסקים כ-800 עובדי הייטק נוספים, וכעת אנו עומדים לקראת סיום עבודות ההקמה של הבניין החדש והשלישי. כיום עובדים בפארק קרוב ל-2,000 עובדי הייטק ועם סיום הקמת הפארק יועסקו בו כ-10,000 עובדים בכ-15 בניינים בסטנדרט בין-לאומי.

"בתוך פחות מארבע שנים הקימו למעלה מ-30 חברות רב-לאומיות בפארק פעילות מו"פ (R&D) ביניהן, מעבדות ,Deutsche Telecom ,Dell-Emc Oracle ,JVP Cyber Labs ,Pay-Pal, אלביט מערכות, ,IBM ,WIX ,Mellanox ,Taboola ,Dalet RAD, ועוד", מוסיף רשף. "חברות אלה מצטרפות אל יותר מ-40 סטארט-אפים שכבר הוקמו ופועלים בפארק ונהנים – כמו גם החברות האחרות במתחם – מתמריצי מדינה בתחומים של תעסוקה, מו"פ וחדשנות, וכמובן, מסביבת עבודה חדשנית ומקהילה עסקית מושלמת, הן ברמת השירותים המתקדמים המרכזיים והן ברמת השירותים המשלימים.

עם סיום הקמתו, יועסקו בפארק כ-10,000 עובדים בכ-15 בנייני הייטק בסטנדרט בינלאומי

"מדובר בשיתוף פעולה יוצא דופן ופורץ דרך, אליו חברו עיריית באר שבע, בהובלת ראש העיר, רוביק דנילוביץ', אוניברסיטת בן-גוריון, בהובלת הנשיאה, פרופ' רבקה כרמי, חברת גב-ים מקבוצת נכסים ובניין IDB, חברת KUD האמריקאית-יפנית ומעל הכל – ממשלת ישראל, שהציבה בראש סדר העדיפויות את פיתוח באר שבע והנגב. שיתוף פעולה זה מהווה נדבך מרכזי ואסטרטגי בהקמת הפארק כקריית המחקר והפיתוח מהגדולות והמובילות בארץ. השילוב של הקירבה לאוניברסיטה ולמרכז הרפואי סורוקה; הממשק עם קמפוס אגף התקשוב של צה"ל ומרכז הסייבר הלאומיCERT-IL שפועל בפארק; הנגישות המהירה לעורקי תחבורה ראשיים למרכז הארץ (רכבת ישראל וכביש 6) ומעל לכל, הנגישות לכוח האדם האיכותי מקרב בוגרי אוניברסיטת בן-גוריון – כל אלה תורמים ויתרמו להצלחת הפארק ולשגשוגו וממצבים את פארק ההייטק גב-ים נגב כמישור הסיליקון החדש של ישראל, וכזרז חברתי כלכלי בנגב ובבאר שבע בשנים הקרובות.

"בפארק הוקם מארג ייחודי, המשלב את הארגונים השותפים בדרך של בניית קהילה טכנולוגית חזקה, המביא לשיתוף פעולה ייחודי בין מחקר אקדמי לתעשיית ההייטק. שיתוף פעולה זה הינו מנוע לצמיחת הפארק כסביבת עבודה תומכת ומקיפה, וזאת תוך כדי יצירת אלפי מקומות תעסוקה איכותיים לבוגרי האוניברסיטה ולתושבי האזור בשנים הקרובות. זו יצירת מציאות, זו הגשמה לשמה", מסכם איתי רשף.

החלוצים החדשים

האווירה החלוצית והתחושה המיוחדת בפארק ההייטק יוצרים מכפיל כוח משמעותי, ומאפשרים יצירת אקו-סיסטם ייחודי לשיתופי פעולה ולסינרגיה בין החברות השונות, ובינן לבין חוקרים במרכזי המצוינות של אוניברסיטת בן-גוריון. השותפות הקיימת בין החברות הפועלות בפארק האוניברסיטה, צה"ל, ומערכות הביטחון והסייבר, הינה שותפות אסטרטגית. החברות בפארק מעסיקות סטודנטים מצטיינים ובכירי החברות מרצים בקורסים רלוונטיים באוניברסיטה. מחקרים של חוקרי האוניברסיטה מובילים להקמה של חברות סטארט-אפ, ואלה קובעות את משכנן בפארק.

   רועי צוובנר, מנכ"ל פארק
   ההייטק (צילום: סיון פרג)

במקביל, הנהלת פארק ההייטק גב-ים נגב, בהובלת מנכ"ל הפארק, רועי צוובנר, מקיימת פעילויות רבות להעצמת הסביבה העסקית בפארק. "מאות משלחות מרחבי העולם מגיעות לבקר בפארק והוא זוכה לסיקור ולעניין רב בקהילה המקומית והבין-לאומית. למעשה, פארק ההייטק גב-ים נגב איפשר עם הקמתו יישום פעילויות טכנולוגיות חדשניות בנגב שלא היו כאן קודם לכן", מסביר צוובנר. "חברות ההייטק נהנות מסביבת עבודה חדשנית ומנגישות גבוהה לכוח אדם איכותי, והאווירה כאן בפארק היא שיתופית ומבדילה אותו מאזורי טכנולוגיה אחרים.

"לטעמנו, הקמת הפארק והפעילות המתקיימת בו מגשימות חזון שמשותף לכל מי שישראל חשובה לו. עשרות החברות מהגדולות בעולם שפועלות בפארק מייצרות כאן, בנגב, אלפי מקומות תעסוקה, ואלה, בשילוב פעילויות נוספות המתקיימות בפארק, משנים את המציאות בנגב בכלל ובבאר שבע בפרט. במסגרת השירותים שמציע הפארק ליושביו, אנו מקיימים אירועי גיוס עובדים בשיתוף עם החברות, מתקיים כאן קורס ייחודי למנהלות על מנת להגדיל את שיעור המנהלות בתעשיית ההייטק, לאחרונה נכנסה לפארק חברת סטארט-אפ חדשה שמועסקים בה רק מהנדסים מהמגזר הבדואי, ועוד שלל פעילויות ייחודיות שמטרתן למנף את הקהילה הדרומית.

"בשנה שעברה קיימנו בפארק את הכנס הטכנולוגי הבין-לאומי הראשון NexTech, שזכה להצלחה אדירה עם קרוב ל-1,000 משתתפים שהגיעו לבאר שבע מ-17 מדינות בכדי לשמוע על טכנולוגיות העתיד. כעת אנו עובדים על קיום הכנס השני, שיתקיים ב-18 באוקטובר השנה. ישנה כאן אווירה חלוצית מסוג חדש, שתורמת לאזור בפרט ולמדינה בכלל ומדובר בלא פחות ממהפכה", מסכם צוובנר.

צילום: מיכאל דורון

בתוך פחות מ-4 שנים, הקימו למעלה מ-30 חברות רב-לאומיות פעילות R&D בפארק. פארק גב-ים נגב

תגובות

Comments are closed