ההיי-טק הישראלי ישמור על מעמדו העולמי כפורץ-דרך

ההיי-טק הישראלי ישמור על מעמדו העולמי כפורץ-דרך

דב מורן, מאבות ההייטק הישראלי, סוקר את הפיתוחים הטכנולוגיים שעתידים לשנות את חיינו בעשורים הקרובים ומעריך כי ההייטק הישראלי ימשיך לשגשג ואף יביא לצמיחתן של כמה חברות ענק

מאת: דב מורן
2050 טכנולוגיה והייטק

דב מורן
(צילום: גרוב וונצ'רס)

בהנחה הלא-הכי-מבוססת שהעולם הזה יחזור לשפיות ושמגמת השגשוג שראינו בעשרות השנים מאז מלחמת העולם השנייה תמשיך, נראה פיתוח מואץ מעבר לכל מה שראינו עד כה וזאת בתחומים הבאים:

1. רכבים אוטונומיים לחלוטין – מערכת תחבורתית משוכללת להפליא תשנה את כל מה שאנחנו מכירים היום בכל הנוגע למחירי נדל"ן, ביטוח, חניה (למעשה הביטוי "חניה" ייעלם), מהירות הגעה, נוחות, ניצולת זמן נסיעה ומשלוחים. אולי בכלל נתחיל לראות אז גם חליפות טיסה שיאפשרו, למי שיהיה מעונין, לטוס מרחקים קצרים בקו אווירי ישיר. כנפיים לבני האדם…

2. קפיצה מטורפת ברפואה – הכול יבוצע בצורה דיגיטלית וכולנו נהיה מנוטרים כל הזמן. הסרטן יהפוך לעוד מחלה כרונית שלא הורגת. יואץ פיתוח תרופות פרטניות המבוססות על הגנום והביום של החולה. יהיה סוף לשפעת. תתפתח רפואה ביתית במקום רפואה בבתי חולים. רובוטים יבצעו ניתוחים ויטפלו בבני אדם. תירשם הארכה נוספת של החיים. איברים מלאכותיים ישולבו לתוך גוף האדם: כבד, כליה, יד, אולי עיניים טובות יותר. לבטח זיכרון נוסף.

3. תקשורת סלולרית כחלק מגוף האדם – צ'יפ שמוזרק קרוב לאוזן יוביל לקיצו של הטלפון הסלולרי הקונבנציונלי והמחשב האישי. מנגד, הרבה צגים מסביב יהפכו לצג אישי מרגע שהמשתמש ינעל את הצג לצרכיו.

4. תרבות פנאי חדשנית – שתשלב מציאות מדומה, עם רובוטים (ורובוטיות…) כבני לויה או מתחרים. תחרויות רבות משתתפים ורבות רבדים וחוויות שאורכות ימים שלמים או אפילו שבועות ומחייבות לפעמים גם פעילות אקטיבית (הליכה, טיפוס, ירי) וקבוצתית.

5. קידום חקר החלל והטיסות המאוישות – התחום יתקדם מאוד למרות שאינני מאמין שנראה ב-2050 התיישבות אמיתית מחוץ לכדור הארץ.

ההיי-טק הישראלי ב-2050

ההיי-טק הישראלי ישמור על מעמדו העולמי כפורץ דרך. אין מה לעשות – אנחנו הישראלים יזמים בלב ובנפש. אם מדינת ישראל תחזור לשגשג ולא תהיה פה בריחת מוחות וכישרונות, נמשיך להיות אלה שעושים את הדברים המיוחדים, יוצאי הדופן. יהיו פה כמה חברות ענק, כי הפירמידה של חברות ההיי-טק בישראל גדלה מלמטה וכבר שנים שהיא ממשיכה לצמוח ואז בראש הפירמידה יש כבר היום חברות שמוכרות מעל מיליארד דולר. עוד 33 שנה יהיו פה חברות שימכרו עשרות מיליארדי דולרים.

אז יהיה פה היי-טק נפלא. והוא יהיה נפלא יותר אם יהיו לנו יחסי שלום עם שכנינו. בשנת 2050 המדינה הזו תהיה בת 102. אפילו מלחמת 100 השנים נמשכה (בערך…) 100 שנים. שלום עם שכנינו יהפוך את ישראל למעצמה אזורית בתחום ההיי-טק וקידום הטכנולוגיה. רק תחשבו על ירושלים כבירת תעשיית הרכב ההיי-טקיסטי עם שלוחות ברבת עמון, בחאלב ובבחריין.


הכותב הוא שותף מנהל בגרוב וונצ'רס המשקיעה בחברות צעירות המפתחות טכנולוגיות "עמוקות". הקים את חברת M-System, שפיתחה את הדיסק-און-קי ומוצרי אחסון מידע מבוססי פלאש נוספים. בשנת 2006 החברה נמכרה לסנדיסק בתמורה ל-1.6 מיליארד דולר

תגובות

Comments are closed