"ישראל חייבת לסגור פערים מול העולם"

"ישראל חייבת לסגור פערים מול העולם"

צבי פויר, סגן נשיא בכיר בסימנס PLM העולמית ומנכ"ל חברת סימנס תוכנה ישראל, מספר על הישגי החברה ועל חזונה לסייע לתעשייה לשפר את התפוקה ולהגדיל את הפריון, ואומר: "התעשייה נמצאת בעיצומה של מהפכה וישראל חייבת לסגור פערים מול העולם"

מאת: גלית שפיר (צילומים: סימנס)
2050 טכנולוגיה והייטק

סימנס תוכנה לתעשייה (SIEMENS PLM) היא חטיבה בסימנס העולמית שעוסקת בפיתוח מוצרי תוכנה, המאפשרים לפתח, לייצר ולתחזק מוצרים מורכבים כגון: מטוסים, כלי תחבורה, מכונות תעשייתיות, מערכות MRI, טורבינות רוח וגז, רכבות, מפעלים לייצור אנרגיה, מערכות לקידוחי נפט וגז, מערכות אוטומציה מורכבות ועוד.

כבר בשלב התכנון, הכלים של סימנס תוכנה לתעשייה מאפשרים תיאום דיגיטלי של המוצר, תהליך הייצור ושל מפעל הייצור. התיאום הדיגיטלי מחבר בין כל עולמות: המכני, האלקטרוני ועולם התוכנה. בשלב הייצור, נעשה תיאום של כל תהליך הייצור במפעל. בתחילה תוך שימוש במודלים הדיגיטליים ואחרי כן בפועל ברצפת הייצור.

הישגי החברה

תמיכה בפיתוח רכב החלל של נאס"א שנחת על המאדים, מעורבות בבניית מטוס הקרב F35 של לוקהיד מרטין, מעורבות משמעותית בתהליכי הפיתוח והייצור של מרבית חברות הרכב הגדולות בהן: ב.מ.וו, מאזדה, מרצדס, פולקסווגן, וג'נרל מוטור, וולוו, רנו ועוד.

חזון החברה

לסייע לתעשייה בכל מקום במטרה לשפר את התפוקה ולהגדיל את הפריון. תעשייה חזקה תייצר יותר מקומות עבודה ותתרום לחיזוקה של המדינה מבחינה כלכלית.

מצב ענף היום

ענף התוכנה לתעשייה PLM מגלגל מחזור של כ-20 מיליארד דולר בשנה. הענף נמצא במגמת צמיחה, והיקף המכירות גדל מדי שנה בשיעור של 8%-10%. כמו כן, לאחרונה מוקמות יותר ויותר חברות סטארט-אפ, שמפתחות מוצרי תוכנה לתעשייה. רק בישראל יש כיום למעלה מ-50 חברות הזנק הפועלות בתחום של תעשיה מתקדמת.

מצב הביקוש בענף

השינויים הכלכליים ותנאי הסביבה המשתנים מגדילים את הביקוש בענף. בשנים האחרונות חל שינוי תפיסתי בארה"ב ובמדינות אירופה לחשיבותה של התעשייה המתקדמת כמקור לשיפור הכלכלה ולהגדלת הכנסה לנפש. לאחרונה יש יותר הבנה כי תעשייה מפותחת תורמת לשיפור הצמיחה הכלכלית. הביקוש לתוכנה גדל גם באסיה, שם מובילות את הצמיחה התעשייתית מדינות כמו יפן, קוריאה, סין והודו. בסוף שנת 2016 הכריזה ממשלת סין על תוכנית חומש כפולה שנקראת 2025 MADE IN CHINA שמטרתה להקפיץ את התעשייה בסין קדימה, תוך מעבר מתעשייה עתירת עבודה זולה לתעשייה מבוססת חדשנות. תוכנית דומה מופעלת בהודו, שם ראש המשלה החדש יחסית, נרנדרה מודי, מודע מאוד להשפעה החיובית שיש לתעשייה על הכלכלה והוא משקיע לא מעט בחינוך לתעשייה.

הבעיות העיקריות שחווה היום הענף

האתגר העיקרי בשנים האחרונות וגם במבט לעתיד הוא המחסור בכוח אדם מיומן במספר מקצועות ובהם: מהנדסי מכונות, מהנדסי רובוטיקה, מהנדסי חומרים, מהנדסי תוכנה, אנשי תעשיה וניהול ומומחים תעשייתיים (שתפקידם להתאים תוכנה לשיפור הליכי הייצור).

שינויים שחווה הענף בעשור האחרון

העולם התעשייתי נמצא בעיצומו של מהפכה, שהיא תוצאה של ההתפתחויות האחרונות בתחום המחשוב, האינטרנט, מחשוב ענן, וכניסתם של טכנולוגיות חדשניות כמו הדפסות תלת-מימד, רובוטיקה מתקדמת, מציאות מדומה, בינה מלאכותית, אבטחת מידע תעשייתי, ביג דאטה אנליטיקס (ניתוח מידע בצורה יעילה) וטכנולוגיית (IIOT (Industrial internet of thing, טכנולוגיה של תקשורת בין חפצים פיסיים, המורכבים מאמצעי אלקטרוניקה, תוכנה וחיישנים).

מיקומה של ישראל בענף בהשוואה לעולם

ישראל נמצאת מעט מאחור בהשוואה לעולם המערבי בכל הקשור לתוכניות לאומיות ליישום טכנולוגיות ייצור מתקדמות. במרבית מדינות המערב ישנן כבר היום מרכזי מחקר וחדשנות בשילוב של אנשי אקדמיה ותעשייה. כך לדוגמא, בארצות הברית פועלים 12 מרכזי חדשנות, שהם חלק מתוכנית לאומית שהותנעה עוד בימי ממשל אובמה. בישראל, לעומת זאת, רק לאחרונה החליטו ברשות החדשנות (לשעבר לשכת המדען הראשי), על הקמתם של חמש מעבדות תעשייתיות, שעל-פי התכנון יחלו לפעול עד סוף השנה. כמו כן, משרד הכלכלה מתכנן לפתוח מעבדה לאומית לתעשייה מתקדמת בצפון הארץ בשיתוף האקדמיה . ברם, אין לי ספק שיש לנו את היכולת בארץ לצמצם פערים ובתחומים מסוימים לעקוף את המתקדמות במדינות התעשייתיות.

מצב הענף בעוד 5 שנים

במהלך השנים הקרובות, ענף התעשייה ייכנס לשלב המהפכה הרביעית Industry 4.0. החברות התעשיות יהפכו לדיגיטליות ודינמיות, וככאלה גם התפוקה שלהן תעלה.

מצב הענף ב-2050

מערכות הייצור התעשייתיות יהיו גמישות יותר, ויידעו לתפעל את עצמן לבד ובאופן דינמי בהתאם לצרכי המפעל. העבודה התעשייתית תבוצע יותר על-ידי מכונות, מערכות אוטונומיות ורובוטים, שיתופעלו באמצעות הוראות קוליות. הרובוטים החדשניים יידעו לתרגם פקודה קולית, גם כזאת שלא תוכננה מבעוד מועד באמצעות קוד, לסדרה של משימות ואירועים. הרובוטים יתנהלו במרחב המפעל באמצעות סנסורים ומצלמות. כמו כן, חלק ממערכות הייצור לא יהיו בבעלות המפעלים, אלא יושאלו מחברות חיצוניות, ושיטת התשלום תהיה רק עבור זמן השימוש. החברות החיצוניות ינטרו את השימוש במתקנים, ויוכלו בזמן אמת להתריע על בעיות בפני אנשי התחזוקה במפעל.

שינויים טכנולוגיים ב-2050

שני השינויים המרכזיים שצפויים הם: התפתחות תחום הבינה המלאכותית ותחום הגנת הסייבר התעשייתי.

טרנדים ב-2050

עולם החלל יהיה הדבר הבא. מחסור בחומרי גלם לענפי התעשייה השונים, ייאלץ חברות מסחריות להקים קולוניות בחלל ותחנות לכריית מחצבים בחלל מאסטרואידים. חברות תוכנה לתעשייה יצטרכו להתאים את עצמם לשינויים בענף התעשייה ולפתח תוכנות עבור מוצרים שיעבדו בתנאי החלל ועם מערכות של חוסר כבידה.

שוק העבודה ב-2050

עקב המעבר של התעשייה לתחום הדיגיטלי יעלה צורך בהכשרת כוח האדם הקיים והגדרה של תפקידים חדשים ובהם: מומחה לסייבר תעשייתי, מומחה לרובוטיקה, מומחה לחומרים מיוחדים ועוד.

התמודדות הענף עם הבעיות שצפויות ב-2050

יהיה צורך בשינוי תדמיתי של מעמד התעשייה. השינוי יתחולל באמצעות הקמתם של מעבדות לחדשנות וחיזוק האקדמיה, תוך יצירת שיתופי פעולה בין-לאומיים עם חברות תעשייתיות בחו"ל, הקמת מספר מרכזי הכשרה מקצועית לאימון מחדש של כוח אדם מקרב החרדים על מנת שיהיה ניתן לשלב גם אותם בעבודה ששכר טוב בצידה. בנוסף, חשוב גם שהממשלה תגדיל את הסיוע הכלכלי למפעלים תעשייתיים, בעיקר בנושא ההשקעות הון בטכנולוגיות חדשות. השקעות אלה יסייעו להגדלת הפריון ויגדילו את מצבת כוח העובדים בענף.

===========================================================================

תעודת זהות: צבי פויר

תפקיד: סגן נשיא בכיר בסימנס PLM העולמית ומנכ"ל חברת סימנס תוכנה לתעשייה בע"מ.

השכלה: בוגר תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול בטכניון ותואר שני במינהל עסקים מ NUS-UCLA.

תפקידים קודמים: אחראי לפרויקטים של התייעלות ויישום מערכות מורכבות בתעשייה האווירית, חבר הנהלה בחברת טקנומטיקס (שנרכשה על-ידי סימנס בתחילת 2005).

פעילות החברה: סימנס מורכבת ממספר חטיבות הפועלות בתעשיות שונות: רפואה, תעשייה ואוטומציה תעשייתית, אנרגיה, מערכות הסעה המוניות, כמו רכבות, ועוד. סימנס היא חברה גלובלית, בעלת נוכחות ב-192 מדינות בעולם.

שנת הקמה: 1847.

סוג החברה: סימנס היא חברה תעשייתית-ציבורית, שנסחרת בבורסה של פרנקפורט וניו-יורק.

מחזור מכירות שנתי: כ-80 מיליארד אירו בשנת 2016.

מספר עובדים בסימנס העולמית: 350,000. מספר העובדים בחטיבת PLM (סימנס תוכנה לתעשייה) כ-15,000 עובדים. בסגמנט הישראלי של סימנס תוכנה לתעשייה (לשעבר טקנומטיקס) יש כ-500 עובדים המפוזרים בכ-20 אתרים בעולם.

אתר: www.siemens.com

===========================================================================

תגובות

Comments are closed