בית המודיעין של ישראל

בית המודיעין של ישראל

עם צבר הזמנות של כ-4 מיליארד דולר, אלתא מערכות של התעשייה האווירית היא הבית של מערכות ביטחון מודיעיניות איכותיות תוצרת כחול-לבן. אל"מ (מיל.) יואב תורג'מן, המנכ"ל, מספר כיצד הפיתוח עבור צה"ל מעניק נקודות גם בזירה העולמית

מאת: יואל צפריר (צילומים: התעשייה האווירית) | עינת פרידמן יחסי ציבור
מנהלים סחר ועסקים

בשוק הביטחון הגלובלי חברת אלתא מערכות של התעשייה האווירית, כבר הפכה מזמן לשם מותג ומוכרת כחברה שמציגה בכל העולם חדשנות טכנולוגית כחול-לבן, הנשענת על הניסיון הצבאי הישראלי. אלתא – שהיא חברת-בת של התעשייה האווירית, נחשבת כיום לאחת החברות המובילות בעולם במערכות אלקטרוניות צבאיות בתחום המכ"ם, התקשורת והלוחמה האלקטרונית, מעסיקה כ-4,000 עובדים וממוקמת באשדוד.

מגוון המוצרים של החברה הוא רחב – מאנטנות למערכות מכ"ם ומודיעין אותות, דרך מערכות לוחמה אלקטרונית, מודיעין אותות (סיגינט) ותקשורת ועד למערכות תצפית, מודיעין, הגנה ומיגון בתחום הימי, היבשתי והאווירי, כולל מטוסי משימה. צבר ההזמנות שלה החברה מתקרב לארבעה מיליארד דולר.

אחד הפיתוחים היותר מוכרים לציבור הרחב הוא מערכת "מגן רוח" – מערכת מכ"ם טקטית ניידת הנעה עם הכוחות המתמרנים למען הגנתם, הנמצאת בתהליכי אספקה לצה"ל. המערכת מגלה, מאכנת ומתריעה על איומי תלול מסלול כמו רקטות, מרגמות ופגזים ומאפשרת בנוסף גילוי של מטרות אוויריות כמו מל"טים, גלשנים ועוד.

מערכת DRONE GUARD לאיתור ושיבוש רחפנים

להיות רלוונטיים לאורך זמן

מי שמנהל כיום את אלתא הוא אל"מ (מיל.) יואב תורג'מן, יליד חדרה ומהנדס חשמל בהכשרתו המקצועית, שעשה דרך ארוכה בשלל תפקידים בצבא ובתעשיות הביטחוניות. קודם לתפקידו הנוכחי, אליו נכנס לפני כחצי שנה, תורג'מן כיהן בתפקידי ניהול בתעשייה האווירית במהלך 12 שנים. האחרון שבהם כמנהל מפעל מלמ, שם היה אחראי על פעילותה של התעשייה האווירית בתחומים אסטרטגיים שונים, בהיקף כולל של מיליארדי דולרים.

תורג'מן כיהן, בין היתר, כראש תוכנית החץ בתעשייה האווירית, והיה אחראי על פיתוח המערכת בתצורותיה המתקדמות. טרם הצטרפותו לתעשייה האווירית שירת כ-25 שנים במגוון תפקידי פיקוד ומטה בחיל הים, עד לשחרורו כאל"מ מתפקיד ראש מחלקת מערכות לחימה של החיל. לתורג'מן שלושה תארים שניים – בהנדסת חשמל, מדעי המדינה ומשפטים.

מה הייחודיות של אלתא כיום?

"אלתא היא אחת החברות המובילות בעולם בתחומי פעילותה: מערכות מכ"מ, מודיעין, התראה, תקשורת, לוחמה אלקטרונית וסייבר, והיא מהווה חלק בלתי נפרד ומשלים לכלל תחומי פעילותה של התעשייה האווירית. אנחנו קודם כל חברה ישראלית, שממוקדת במתן מענה לצרכים הביטחוניים של ישראל ובמובן זה אנחנו חלק מהרצף הציוני-ביטחוני, שמעשיו מפארים את הארץ. נכון, השוק שלנו בארץ מוגבל ולכן פרצנו החוצה וכיום אנו חברה מוטת-ייצוא. רק 15% מהפעילות מיועדת לשוק המקומי, אבל היא מרתקת אליה את מרבית הקשב הניהולי.

"זה מסביר גם את היתרון יחסי שלנו בחו"ל. הואיל ומרבית המערכות שלנו נוסו בפועל על-ידי צה"ל, הרי מבחינת הרוכשים מדובר בחותמת איכות. מעבר לכך, הקירבה שלנו לצה"ל והיכולת שלנו לתקשר עם הצרכנים של מוצרינו בצבא – אלה שחיים את השטח – מאפשרת לשפר ביצועים, לתקן תקלות, לחדד מענים ולהפיק לקחים. זה מאפשר לנו להיות רלוונטיים כל הזמן ולהיות שחקן איכותי בשוק של ענקים.

"הטכנולוגיה הרי מתקדמת בקצב מהיר ביותר והיכולת הזו היא חיונית. מערכות מאבדות מהר את הרלוונטיות שלהן ומפנות דרך למערכות חדשות ואנחנו צריכים להיות כל הזמן עם יד על הדופק. פיתוח מוצרים שמותאמים למשתמש הסופי, זה הייחוד שלנו, והקשר של המהנדסים שלנו עם המג"דים בשטח מבטיח מוצר חד, מותאם ואיכותי והשוק העולמי יודע להעריך זאת".

מהו האתגר הניהולי עימו אתה מתמודד היום?

"יש כמה. אחד מהם הוא הכניסה שלנו לתחום האזרחי, כמובן באותם ענפים שבהם יש לנו יתרון יחסי. הצורך לבסס פעילות לא-צבאית הוא חלק מהחזון של התעשייה האווירית לגיוון השווקים והלקוחות ולחיפוש אחר נישות עם ערך מוסף ייחודי בשוק הגלובלי. בתוך כך אנו שמים דגש על ייחודיות כדי לבדל את עצמנו ממתחרים".

פס ייצור של חדשנות

שאלה שמסקרנת אותי – איך מייצרים חדשנות בארגון יחסית גדול?

"אני גאה לומר שאנחנו פס ייצור של חדשנות. יש כאן עשייה גדולה וכל הזמן נולדים רעיונות חדשים ונרשמים פטנטים. אנו רושמים כמעט כל חודש פטנט חדש. היינו בין הראשונים בעולם שהציגו מכ"ם עם סריקה אלקטרונית מלאה. הכל נעשה כאן מא' ועד ת' וכל המוצרים מבוססים על טכנולוגיות שפותחו באלתא. לשאלתך, הקמנו מרכזי יזמות פנימיים, חלקם עדיין בתהליך הקמה, שתפקידם לחולל חדשנות ולייצר רעיונות חדשים. מרגע שרעיון כלשהו מזוהה כבעל פוטנציאל עסקי הוא עובר למפעל ומובא לידי מיצוי מסחרי".

בוא נדבר על ההון האנושי, שהוא היום גורם מפתח בחדשנות טכנולוגיות.

"שלושה רבעים מהעובדים שלנו הם מהנדסים ובעלי תארים מתקדמים. אנו משקיעים הרבה במו"פ ולכן חייבים שיהיה לנו את כוח האדם האיכותי ביותר. אנו במאמץ מרוכז לשמר את היתרון הטכנולוגי שלנו באמצעות טיפוח ההון האנושי. זה בא לידי ביטוי במספר ממדים, כמו חניכה אישית, שמתבצעת לכל עובד חדש שנקלט בחברה, או השתתפות בפרויקטים שונים לסטודנטים שעתידים אחר כך לעבוד אצלנו.

"אנחנו מצויים כיום בתנופה של קליטת כוח אדם נוסף בתחומי עיסוק חדשים, כמו בינה מלאכותית, למידת מכונה וסייבר. אוכלוסיית העובדים שלנו מאוד מגוונת – ותיקים וצעירים, חילוניים ודתיים, עולים חדשים וילידי הארץ – מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. רבע מהעובדים הם נשים ואנו כל הזמן פועלים להגדלת מספר הנשים אצלנו. למשל, דרך תמיכה בפרויקט המממן לימודי הנדסה לנשים, כבר בשלבים מקודמים של הלימוד. העובדים מאוד מעורבים בחיי הקהילה באשדוד ואנו גאים על היותנו עוגן תעסוקתי בעיר".

מהו סגנון הניהול שלך?

"אני מנהל שנכנס לפרטים. להבנתי, מנהל בכיר יכול לקבל החלטות מושכלות רק על בסיס הכרה מלאה של הנתונים. עם זאת, אני נוטה להאציל סמכויות לכפופים לי ואני סומך עליהם שבהחלטות עקרוניות הם יגיעו אלי. אלתא היא ספינה גדולה ששטה בים סוער, כי השוק העולמי הוא תחרותי מאוד וגם משתנה לעיתים תכופות. יש לנו תחרות בחו"ל, ובמקביל להתמודדות עימה אנו מנסים לפרוץ למדינות חדשנות ולשווקים חדשים. כל זאת, כאמור, לצד טיפוח השווקים המסורתיים שלנו בארה"ב ובאירופה, שגם שם יש לנו עוד מה לעשות כדי למצות את הפוטנציאל העסקי".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

    יואב תורג'מן

שם ומשפחה: יואב תורג'מן.

גיל ומצב משפחתי: בן 56, נשוי + 5.

השכלה: בעל שלושה תארים שניים – בהנדסת חשמל, מדעי המדינה ומשפטים.

תפקיד: מנכ"ל אלתא.

תפקידים קודמים: מנהל מפעל מל"מ בתעשייה האווירית.

שירות צבאי: אל"מ (מיל') בחיל הים.

תחביבים: היסטוריה וטיולי ג׳יפים.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====		

תגובות

Comments are closed