עידן אינטימי

מאת: ד"ר עידן מיליצ'ר
סגנון חיים שמנת

צילום: בנימין אדם

"פורנוגרפיה היא עניין של גיאוגרפיה"

[משפט שכתב המחזאי ג'ון פטריק, ונאמר על ידי סקיני במחזה "בית התה של ירח אוגוסט"]

חורף האחרון (אם אפשר לקרוא לעונה הזו חורף), התרוצצה באינטרנט בקשה של ילד קטן מאלוהים שילביש את כל הבחורות שיש לאבא שלו באינטרנט, כי קר להן...

הפורנוגרפיה מעלה שאלה פילוסופית עמוקה באשר לחיים, זוגיות, מיניות, משפחתיות וכל תעשיית המין. האם התופעה אנושית? טבעית? האם אין בה החפצה של האישה? האם אין בה הטעייה של אנשים בהצגה של מיניות ללא רגש? האם זו בגידה? והאם…?

הגדרתה של פורנוגרפיה מכוונת להצגת גוף האדם כדי לעורר גירוי מיני, ועל ה"פטנט" הזה חשבו, כך מסתבר, היוונים בעת העתיקה.

הביקורת המסורתית נגד הפורנוגרפיה מגיעה מהכיוון השמרני, ובמיוחד מאנשי הדת. חלקם סבורים שפורנוגרפיה מעודדת התנהגות לא מוסרית של המין האנושי.

מחבקיה וחובביה טוענים שיש בכוחה להגדיר את המיניות באופן שוויוני, ולהעניק לגיטימציה למיניות הנשית. והם כנראה אינם רחוקים מהמציאות, שהרי, עד כמה שידוע לי – נכון להיום, את רוב תעשיית הפורנו מנהלות נשים.

אפשר להתייחס לפורנוגרפיה כאל סוג של בגידה, אבל המחקר מצביע על כך שרובם המכריע של הגברים וגם לא מעט נשים – צופים בפורנו. יהיה זה לא נכון לערבב מוסריות זוגית ופורנוגרפיה.

בשנת 2003 נערך באוניברסיטה של מדינת אילינוי סקר בקרב אוכלוסייה רחבה של נשים שנמצאות, או היו בעבר, במערכת יחסים עם גבר שהן ידעו שהוא צורך פורנוגרפיה. כשליש מהנשים תיארו את הרגלי הפורנוגרפיה כסוג של בגידה או חוסר נאמנות. אבל רובן היו ניטרליות, או אפילו בעלות נטייה חיובית לטעמם של המאהבים שלהן בזימה.

לדעתי, וזה המקום לבקר אותי, חשוב להסתכל על הפורנוגרפיה כמייצגת קדמה מינית וגישה תרבותית יותר לבעיית הליבידו של הגבר, וגם של לא מעט נשים, וכפתרון או כאמצעי הפחות בעייתי במונוגמיה תחת המשטר בו אנו חיים. ייתכן שפורנוגרפיה היא דבר בעייתי, אבל הרע במיעוטו מבין אפשרויות בעייתיות אחרות. גבר הצופה בפורנוגרפיה אולי נחווה על ידי זוגתו כבוגד מבחינה מינית, אבל הוא לא מערב את עצמו במערכת יחסים רגשית. הוא "בוגד" בדרך שלא קיים בה הסיכון שבקיום יחסי מין – מהריון ועד למחלות מין. כל עוד הצפייה אינה באה "על חשבון" מערכת היחסים בכלל ויחסי המין בפרט, הרי שאין בזה פסול.

גינוי הפורנוגרפיה וההתייחסות לתופעה כאל בגידה, לא יגרמו לה להיעלם. הפיתוי תמיד קיים, וברור שאנשים ייכנעו לו. הפורנו לא הולך להשמיד את החברה, ולא להרוס את מוסד הנישואים.

לשמחתנו ו/או לצערנו, במאה ה-21 האינטרנט בכלל והפורנוגרפיה בפרט מביאים להבנה שאנחנו עומדים בפני תפנית בתפיסת החיים, הזוגיות והמיניות. ככל שהדברים קשורים לסקס ולנאמנות, אנחנו מתקדמים לקראת הבנה שונה וריאליסטית יותר, בוגרת, או אחרת, מתוחכמת יותר של פני הדברים. כל שאנחנו צריכים לעשות כדי להגיע לשם, הוא לוותר על מערכת ערכי ההגינות שהייתה לנו עד היום ולהתאימה למציאות.

ומי שזקוק להיתמך בנתונים מספריים, בבקשה:

מכירים את הסברה הגורסת כי צפייה בפורנו מעודדת מקרי אונס ואלימות נגד נשים? מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה בארה"ב מצביע על כך שההיפך הוא הנכון, והאינטרנט דווקא עוזר להפחית את מספרי מקרי האונס.

מהמחקר, שנערך באוניברסיטת קלמזון בדרום קרוליינה, עולה כי ככל שהתרבו שידורי הפורנוגרפיה באינטרנט, כך נרשמה גם ירידה בשיעור מקרי האונס בארה"ב – עלייה של 10% בחשיפה לפורנו באינטרנט גרמה לירידה של 7.3% במקרי האונס המדווחים בארה"ב.

לפי סקר של רשת ארוס האוסטרלית, נשים כיום מונות 35% מגולשי אתרי הפורנו ברשת ו-42% מצרכני אביזרי המין.

בשנת 2005 היו באינטרנט 2.1 מיליון אתרי פורנוגרפיה – עלייה של 2,800% מאז 1998.

האינטרנט מספק נגישות וכמעט לא עולה כסף, והוא שומר על אנונימיות אישית וזוגית. אז מה זה בעצם אומר עלינו הצרכנים, בני המין האנושי?


ד"ר עידן מיליצ'ר, סקסולוג ומטפל זוגי

תגובות